Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaZdrowa żywność

Niedobory magnezu

Wsparcie poprzez suplementację

Data publikacji: 9 czerwca 2021, 11:49
Magnez to minerał, który odpowiada za liczne procesy w naszym organizmie i znacząco przyczynia się do utrzymania we właściwej kondycji kości i zębów. Jeśli cierpimy na niedobór magnezu, jest to szczególnie widoczne poprzez objawy zmęczenia lub skurcze mięśni.

Spis treści:

Niedobór magnezu, czyli hipomagnezemia, oznacza obniżone stężenie magnezu we krwi. Jego niedobór może pozostać bezobjawowy, ale może również powodować różne dolegliwości. Niedobór magnezu można zwykle skutecznie leczyć, przyjmując preparaty zawierające magnez.

Zwiększone zapotrzebowanie na magnez mają: kobiety w ciąży i karmiące piersią, które powinny zapewnić dziecku wystarczającą ilość magnezu do budowy mięśni i mocnych kości, młodzi ludzie w okresie wzrostu, diabetycy oraz osoby starsze.

 

Niedobór magnezu: objawy

Najważniejsze objawy niedoboru magnezu to: drżenie mięśni, zawroty głowy, niestrawność (biegunka, zaparcie lub występujące naprzemiennie), drażliwość, zmęczenie, kołatanie serca lub przyspieszone bicie serca, wewnętrzny niepokój, ból głowy czy drętwienie dłoni i stóp. Jednak wszystkie te objawy mogą również wystąpić w wielu innych zaburzeniach lub chorobach, dlatego warto wykonać odpowiednie badania. Dzięki wdrożeniu leczenia i wyrównaniu poziomu magnezu, powyższe objawy ustępują bardzo szybko.

Niedobór magnezu często pozostaje niezauważony, ponieważ nie daje jednoznacznych objawów. Jeśli jednak dotyczą nas wymienione powyżej dolegliwości, warto zasięgnąć porady lekarza i wykonać odpowiednie badanie, ponieważ niewielką hipomagnezemię można wyrównać poprzez suplementację diety.

 

Niedobór magnezu: przyczyny

Niedobór magnezu wynika z niewystarczającego spożycia magnezu lub z jego zwiększonej utraty. Hipomagnezemia jest szczególnie powszechna wśród nastolatków. Niedobór magnezu może wystąpić już w okresie niemowlęcym, manifestując się spowolnionym rozwojem czy podatnością na infekcje. Starsze dzieci mogą skarżyć się na zmęczenie i słabą koncentrację. U nastolatek miesiączka może rozpocząć się późno lub mogą jej towarzyszyć szczególnie silne bóle przypominające skurcze.

W większości przypadków przyczyną niedoboru magnezu są takie czynniki, jak m.in.: niezrównoważona dieta lub niedożywienie, zwiększone zapotrzebowanie na magnez ze względu na uprawianie sportu, stres, ciążę, alkoholizm, przedłużająca się biegunka i częste wymioty, cukrzyca, przewlekłe choroby nerek.

Magnez jest też naturalnie wydalany z organizmu z potem, na przykład w wyniku obfitego pocenia się podczas uprawiania sportu lub pracy w upale. Również przewlekły stres powoduje, że we krwi podnosi się poziom hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina, zwiększając wydalanie magnezu.

Utracie magnezu sprzyja również przyjmowanie niektórych leków, jak m.in. doustne środki antykoncepcyjne czy diuretyki (leki moczopędne). Dużej ilości magnezu pozbawia również częste spożywanie napojów alkoholowych.

 

Dieta, a niedobór magnezu

W przypadku łagodnej hipomagnezemii wystarczy zmienić dietę na bogatą w magnez. Minerał ten znajduje się w wielu produktach, i zazwyczaj jego uzupełnienie nie będzie wymagało od nas radykalnej zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, a może wręcz sprawić, że wzbogacimy nasze menu o nowe smaki. Najwięcej magnezu dostarczymy organizmowi, spożywając takie produkty, jak: otręby pszenne, nasiona słonecznika, sezam, orzechy, płatki owsiane, kakao. W tym miejscu mamy dobrą wiadomość dla miłośników czekolady: ponieważ ziarno kakaowe jest bogate w magnez, jest go również dużo w czekoladzie. Im wyższa zawartość kakao w czekoladzie, tym więcej zawiera ona magnezu. Dobrymi źródłami magnezu są też zielone warzywa, jak szpinak, botwina czy jarmuż. Picie wody mineralnej o zawartości od 50 mg magnezu na litr, również sprzyja uzupełnianiu jego niedoborów. 

 

Niedobór magnezu: konsekwencje

W każdym przypadku badanie minerałów powinien zlecić lekarz, zwłaszcza w przypadku choroby nerek lub przyjmowania leków moczopędnych. Za pomocą specjalnych preparatów zawierających magnez jego niedobór można zwykle wyleczyć w ciągu kilku tygodni. W przypadku dużego niedoboru, manifestującego się ciężkimi objawami, magnez musi być podany dożylnie.

Niedobór magnezu należy leczyć, ponieważ może on wpływać na ogólny bilans minerałów, zmniejszając stężenie wapnia i potasu, które, podobnie jak magnez, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza serca. W dłuższej perspektywie niedobór magnezu może mieć daleko idące niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje.

 

Jolanta Witkowska

Powrót