Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy wewnętrzne

Wątroba w płomieniach

Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie wątroby i ostre zapalenie wątroby

Data publikacji: 22 marca 2016, 14:10
Wątroba to niezwykle istotny gruczoł zlokalizowany w prawej części nadbrzusza. Jej zadaniem jest ułatwianie naszemu organizmowi trawienia. Ma również wręcz legendarne zdolności do regeneracji. Co jednakże w sytuacji, gdy nadwerężyliśmy ją zbyt mocno? Co może się stać z naszą wątrobą? Czy są sposoby, aby ją wyleczyć?
Przewlekłe zapalenie wątroby - rodzinazdrowia.pl

Ostre zapalenie wątroby i przewlekłe zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby może mieć charakter zarówno ostry, jak i przewlekły. Ostre zapalenie wątroby może zostać wywołane przez jedną z podanych niżej przyczyn. Postęp choroby przebiega zazwyczaj gwałtownie. Przewlekłe zapalenie wątroby może zaś być długofalowym skutkiem zapalenia ostrego. W tym przypadku zapalenie wątroby utrzymuje się przez dłuższy czas, systematycznie niszcząc strukturę narządu.

Objawy zapalenia wątroby

Typowymi objawami zapalenia wątroby, które powinny nas zaalarmować i zmusić do odwiedzenia lekarza, są:

  • żółty kolor białek oczu,
  • zażółcenie skóry,
  • niestrawność, 
  • nudności,
  • czasami może występować biegunka.

Objawy nie muszą występować naraz.

Przyczyny zapalenia wątroby

Możemy wskazać kilka przyczyn powodujących zapalenie wątroby. Może ono być wynikiem zakażenia bakteryjnego, a nawet ciąży. Możemy jednak wymienić najczęstsze przyczyny zapalenia wątroby:

  • wirusowe zapalenie wątroby, czyli WZW (wywołane przez wirusy),
  • alkoholowe zapalenie wątroby (wywołane zatruciem alkoholowym),
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby (organizm sam produkuje przeciwciała niszczące wątrobę – przyczyny nie są znane, a skuteczność leczenia zależy od wieku osoby, u której pojawiło się schorzenie),
  • zatrucie środkami hepatotoksycznymi (na przykład paracetamolem).

Leczenie zapalenia wątroby

Natychmiast po zaobserwowaniu u siebie objawów ostrego zapalenia wątroby należy skontaktować się z lekarzem w celu określenia jego przyczyny i, zależnych od niej, sposobów leczenia. Diagnostyka zapaleń wątroby jest zwykle skomplikowana i długotrwała, a polega na przeprowadzeniu szeregu badań, np. USG jamy brzusznej, badania biochemicznego krwi, testu na aktywność enzymów wątrobowych itd. WZW leczy się lekami przeciwwirusowymi, zaś choroby autoimmunizacyjne najczęściej interferonami, jednocześnie stosując leczenie objawowe, w tym przeciwbólowe. Na pewno konieczna jest również odpowiednio lekka dieta, aby nie obciążać zbytnio wątroby podczas jej regeneracji. Należy również odstawić alkohol.

Pamiętajmy, że wątrobę mamy tylko jedną i warto o nią dbać. Jeśli więc odczujemy pierwsze objawy zapalenia wątroby, zastanówmy się dwa razy nad naszym następnym krokiem.

Kamila Mikołajczyk
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót