Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 29/2024
Ruch to zdrowie i nie chodzi tu wcale o wyczynowe uprawianie sportu czy bieganie maratonów, ale o zwykły spacer czy proste ćwiczenia na siłowni pod chmurką.
Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale także i psychiczną. Dotleniony mózg lepiej pracuje i sprawniej przetwarza informacje.
Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie także na układ nerwowy i powoduje zwiększenie produkcji endorfin w organizmie. Ćwiczenia fizyczne mogą pełnić też funkcję terapeutyczną dla pacjentów, którzy na co dzień zmagają się chorobą Alzheimera - zapraszamy do lektury artykułu - Ruch w walce z chorobą Alzheimera
A o czym jeszcze przeczytacie Państwo w 29. numerze Magazynu Rodzina Zdrowia? Oto wybrane tematy:
- Napoje energetyzujące – jak działają na nasz organizm.
- Czym są dodatki do żywności i czy są szkodliwe.
- Cukrzyca, czyli… dwie różne choroby.
- Hipochondria to nie wymysł.
- Żółtaczka u noworodka – czym jest i kiedy powinna niepokoić.
- Konsekwencje stresu, o których możemy nie wiedzieć.
- Cyfrowa autoagresja – jak i dlaczego dzieci robią sobie krzywdę w sieci.
- Gdy włosy potrzebują planu naprawczego.
- Tabletki antykoncepcyjne od zaraz? Najpierw wykonaj badania
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 28/2023
A o czym jeszcze przeczytacie Państwo w 28. numerze Magazynu Rodzina Zdrowia? Oto wybrane tematy:
- „Czarne złoto” dla zdrowia i urody, czyli co warto wiedzieć o borowinie.
- Co kryją nasze geny?
- Cała prawda o grzybach. To przysmak nie dla każdego – komu mogą szkodzić?
- Odczarowujemy dietę ketogeniczną.
- Czy duży biust może generować problemy?
- Profilaktyka raka szyjki macicy – fakty i mity.
- Zanim zaczniesz leczyć prostatę... odwiedź okulistę.
- Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę.
- Mity dotyczące alergii – sprawdź, czy ich nie powielasz.
- Jazda rowerem też może leczyć.
- Poranna gimnastyka – 6 korzyści, które zmieniają życie.
- Daj się wodzić za nos – niezwykły świat zapachów w kosmetykach
Rubrykę „Temat numeru” poświęcimy z kolei problemowi spadku liczby wykonywanych w naszym kraju szczepień – szczególnie tych dedykowanych dzieciom – identyfikując m.in. jego źródła, spodziewane (niestety negatywne) skutki oraz dostępne metody ograniczenia występowania tego niepokojącego zjawiska.
- Alergie wziewne u dzieci.
- Męskie zdrowie po 50-tce – jak o nie dbać.
- Niskie libido w czasie menopauzy i sposoby na jego zwiększenie.
- Babcia i dziadek kiedyś, i dzisiaj.
- Pradziadek neandertalczyk… czyli, co dziedziczymy po przodkach.
- Afty efektem stresu?
- Choroby rzadkie – jak je łatwiej identyfikować i u kogo szukać pomocy.
- Cukrzyca – czy można jej zapobiec?
- Nadmierna potliwość – tymczasowy problem, a może objaw poważnej choroby?
- Diety redukcyjne – co to takiego i czy warto je stosować.
- Czy można jeść zdrowo i nie przepłacać? Czyli… polskie superfoods.
Słodzona i gorąca czekolada, herbata z sokiem malinowym czy ulubione ciastko często poprawiają nam jesienny humor. W chłodne i zimne wieczory w taki właśnie
sposób próbujemy zastąpić niedobór słonecznych promieni, ale… przecież cukier tak bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie! Czy aby na pewno? W 26. numerze Rodziny Zdrowia postanowiliśmy rozprawić się z tym stereotypem. Cukier jest przecież kojący, budujący i energetyzujący, czy więc warto z niego rezygnować? Temat miesiąca poświęcamy zatem jesienno-zimowej zbilansowanej diecie, która doda nam nie tylko energii, ale również uchroni przed sezonowymi niedomaganiami.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Jak opiekować się wcześniakiem – w domu i szpitalu
- „Czym skorupka za młodu nasiąknie”, czyli jak kształtować zdrowe nawyki u dzieci.
- Kaszel - objaw infekcji, którego nie należy lekceważyć
- Krótkowzroczność kształtuje się w dzieciństwie
- Jak Polacy dbają o swoje zdrowie – podsumowanie redakcyjnego badania
- Rehabilitacja po COVID
- Gdy rwa kulszowa daje w kość…
- Kluczowe zasady pielęgnacji farbowanych włosów
- Nietrzymanie moczu – leczenie i pielęgnacja
- Zdrowie w poście zapisane?
- Bezinwazyjne leczenie bólu kręgosłupa – czy to możliwe?
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 25/2022
W pierwszym numerze Rodziny Zdrowia w 2022 roku podpowiadamy jak zadbać o swój uśmiech. W rubryce „Z wizytą u specjalisty” przybliżamy również temat leków
stosowanych przy schorzeniach alergicznych. Poznanie charakterystyki ich działania jest istotne, zwłaszcza, że wiosną wchodzimy w okres zwiększonej emisji niektórych alergenów.
Przedstawiamy również 10 korzyści spacerowania. Współcześnie, jako społeczeństwo, coraz mniej się ruszamy. Większą część czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej – przy komputerze, w samochodzie, a wieczorem przed telewizorem. Brak ruchu jest przyczyną wielu chorób, związanych m.in. z otyłością, dlatego wszelka forma aktywności fizycznej jest korzystna dla naszego zdrowia. Nie trzeba jednak wcale forsować się ponad granice możliwości czy od razu przebiegać maratony. Wystarczy wybrać się na... spacer - wiosenna aura, jest do tego idealną okazją.
Na łamach magazynu znajdą Państwo również przepisy na domowe izotoniki oraz porady dotyczące diety dla seniorów. Polecamy, by zdrowo wkroczyć w sezon wiosenny.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Sposób na odmłodzenie ciała i ducha
- Dieta seniora
- Leki stosowane przy schorzeniach alergicznych
- Lecznicza moc miodu
- Jak zadbać o zęby swojego dziecka
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 24/2021
W ostatnim, wydanym w roku 2021, numerze Rodziny Zdrowia radzimy jak zachować wysoki poziom życiowej energii – szczególnie jesienią i zimą. Wskazujemy powody, przez które nasza witalność może drastycznie spadać oraz przedstawiamy naturalne sposoby na jej zwiększenie. Podpowiadamy również czy suplementacja diety lub coraz modniejsze wlewy witaminowe są skutecznym sposobem na jesienno-zimową chandrę.
Być może zastanawialiście się Państwo też nad kwestią długości okresu karmienia dzieci mlekiem matki? Jeśli tak, w najnowszym numerze Rodziny Zdrowia znajdziecie odpowiedź i na tę wątpliwość. W rubryce „Z wizytą u specjalisty” przybliżamy również temat alergii pokarmowych u niemowląt i odnajdujemy żywieniowe alternatywy dla najmłodszych. Pamiętając o higienie jamy ustnej – pytamy też stomatologa o to, jaki warto wybrać płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może… żaden?
O czym jeszcze przeczytacie Państwo w najnowszym numerze Rodziny Zdrowia? Szczególnie zachęcam do zapoznania się z wnioskami płynącymi z artykułu, który poświęciliśmy problemowi dotykającego – i to w coraz większym stopniu – osoby aktywne zawodowo… szczególnie w dobie pandemii, gdzie praca zdalna utrudnia nam oddzielenie zawodowych obowiązków od domowego relaksu w gronie najbliższych. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 11 procent pracujących Polaków zagrożonych jest pracoholizmem. Okazuje się więc, że pęd za karierą i materialnymi dobrami potrafi przerodzić się w nałóg. Jak więc rozpoznać osoby potrzebujące pomocy i czy można wyleczyć się z tego rodzaju uzależnienia? Szanowni Czytelnicy – jeśli temat Was zainteresował, szukajcie odpowiedzi w artykule pt.: „Pracoholizm – kiedy praca staje się nałogiem”.
Zapraszam zatem do lektury!
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Jak wspierać odporność dziecka?
- Jesienne owocowe SPA
- Natura w walce z przeziębieniem
- Dlaczego warto iść do dietetyka?
- Sposoby na jesienną chandrę
- Urozmaicone śniadanie to podstawa
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 23/2021
Współczesne, szybkie tempo życia i obowiązki, którymi czasem w nadmiarze się obarczamy, niejednokrotnie uniemożliwiają nam zaplanowanie nawet kilkudniowego urlopu. Nieustannie jesteśmy zabiegani, a nasze kalendarze często wypełnione są po brzegi codziennymi sprawami. Efekt? Coraz częściej jesteśmy zmęczeni i zestresowani, a mimo to nadal nie potrafimy wygospodarować nawet chwili na relaks.
Odpoczywajmy więc, ale efektywnie, cieszmy się słońcem, ale z umiarem i dbajmy o siebie, stawiając między innymi na dietę wzbogaconą o… dzikie rośliny. Dawniej np. pokrzywa, mniszek lekarski czy komosa stanowiły istotny element codziennego jadłospisu. Dziś jednak, dla większości z nas, to po prostu chwasty. Tymczasem wiele dzikich roślin jadalnych, które nierzadko możemy znaleźć w przydomowych ogródkach, ma wyśmienity smak, a co równie ważne – szereg zaskakujących wartości odżywczych.
W wakacyjnym wydaniu Rodziny Zdrowia znajdziecie Państwo wiele więcej kulinarno-wypoczynkowych inspiracji. Zachęcam zatem do lektury… najlepiej podczas długiego i udanego wypoczynku.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Odpoczywaj efektywnie
- Naturalne oleje do opalania
- Wakacyjna apteczka (nie tylko) alergika
- Nadchodzi czwarta fala COVID-19?
- Dogłębne oczyszczenie
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 22/2021
Zapewne często zadajecie sobie Państwo pytanie, czy sezonowanie diety znacząco wpływa na stan naszego zdrowia. Co oczywiste, podstawą racjonalnego sposobu żywienia są regularne i umiarkowane objętościowo posiłki. Dodatkowo okres wiosenny obfituje w pojawiające się na rynku produkty świeże oraz nowalijki, a te zdecydowanie warto włączyć do codziennego jadłospisu. Między innymi o ich pozytywnym wpływie na nasz organizm przeczytacie Państwo w rubryce „Temat numeru”.
Zdrowe żywienie jest więc kluczem nie tylko do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej wagi, ale także dobrego samopoczucia oraz poprawy ogólnej kondycji. To wiemy wszyscy. Jednak co warto szczególnie uwzględnić komponując swój codzienny jadłospis? O czym nie zawsze pamiętamy? Na te pytania z kolei znajdujemy odpowiedzi w artykule pt.: „Zmień nawyki na zdrowe”. Często słyszymy też, że okres wiosenno-letni bywa wyjątkowo uciążliwy dla osób cierpiących na alergie układu oddechowego. Okazuję się, że jest to… spore uproszczenie, gdyż pacjenci, uskarżający się na ten rodzaj schorzenia, mogą odczuwać dolegliwości praktycznie przez cały rok. Jak więc rozróżnić alergię sezonową od tej całorocznej? Jak poradzić sobie z objawami i nie dopuścić do pojawienia się tzw. „marszu alergicznego”, który może skończyć się nawet ograniczeniem wydolności układu oddechowego? Szukajcie Państwo odpowiedzi w artykule pt.: „Nie tylko pyłki – co należy wiedzieć o alergiach wziewnych?”. A kiedy już uporamy się z objawami alergii… czas odpocząć, i to najlepiej na łonie natury. Co roku przybywa miłośników wiosłowania po polskich rzekach i jeziorach. Spływy kajakowe przeżywają renesans popularności, zwłaszcza gdy rygor sanitarny w Polsce i na świecie ograniczył niektóre możliwości spędzania wolnego czasu. Jeżeli planujecie więc Państwo aktywny urlop w ten właśnie sposób – nie powinniście pomijać naszych rad, którymi dzielimy się w tekście pt.: „Wakacje w kajaku”.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Wiosenna dieta - czego szczególnie brakuje nam po zimie?
- Zdalna nauka w czasie pandemii
- Suplementacja diety - jak wpływa na nasze samopoczucie i procesy regeneracyjne?
- Witaminy dla zdrowia rodziny
- Higiena intymna w czasie połogu
- Piękne stopy w domowym spa
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 21/2021
Okres wakacyjny trochę przytłumił naszą czujność i zachowawczość, pozwolił nam zapomnieć o obostrzeniach związanych z wirusem SARS-CoV-2... ale wirus cały czas był - i nadal jest - aktywny! Zbliża się jesień, epidemiolodzy ostrzegają przed drugą falą zachorowań. Zadaliśmy sobie pytanie, czy można coś zrobić i jakoś się przygotować na ten drugi epizod? Okazało się, że słowo klucz to odporność, której - na łamach tego numeru - przyjrzeliśmy się szczególnie. Znajdziecie tu informację o tym: jak wysiłek fizyczny pomaga w budowie układu immunologicznego; o wzmacniaczach i niszczycielach odporności. Piszemy o znaczeniu zdrowia psychicznego w walce z infekcjami, o tym jak głębokie oddychanie nie tylko nas uspokaja, ale również wzmacnia nasz organizm.
życzymy Państwu - szczególnie na najbliższe miesiące - dużo zdrowia i siły do walki z wszelkimi infekcjami, tymi drobnymi, jak i tymi, przed którymi wszyscy się wzbraniamy.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Ocet jabłkowy - złoty eliksir życia
- Odporność na COVID-19
- Certyfikowany doradca laktacyjny - pierwsza pomoc w karmieniu piersią
- Home office. Komfort czy udręka?
- Cukrzyca ciążowa - czym jest i jakie jest jej leczenie?
- Domowe mleka roślinne
- Zakiszone zdrowie - niezwykła moc na wyciągnięcie ręki
RZ_1
5Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 20/2020
W otoczeniu pędzącego wokół świata czasem ciężko jest znaleźć czas na chwilę wytchnienia. Nadchodzący okres zimowo-świąteczny, z towarzyszącą mu rodzinną aurą, jest natomiast ku temu idealną okazją. Znajdźmy w jego trakcie czas dla siebie i dla innych, a w tym wszystkim pamiętajmy też o zdrowiu. Tematem numeru są funkcje trójglicerydów oraz skutki ich wysokiego poziomu. Święta to zapach piernika, choinka skrywająca prezenty i pyszne potrawy, które niestety czasem mogą powodować problemy związane z niestrawnością, dlatego przygotowaliśmy kilka domowych sposób radzenia sobie z tą dolegliwością. W chłodne zimowe dni musimy zwrócić uwagę na odpowiednią suplementację witamin, szczególnie na witaminę D. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że prawie 90% społeczeństwa cierpi na jej poważne niedobory. Dodatkowo proponujemy kilka ciekawych zabiegów służących pielęgnacji ust, które ze względu na niskie temperatury, wiatr i liczne opady śniegu mogą pękać i się łuszczyć. Poszukujących pomysłu na prezent odsyłam do sekcji kulturalnej, gdzie znaleźć można szereg ciekawych pozycji. Na fanów łamigłówek tradycyjnie już czeka krzyżówka z nagrodami. Do zobaczenia już w Nowym, 2020 Roku. Życzę Państwu, aby był on nie tylko wyjątkowo pomyślny, ale też stał pod znakiem dobrego zdrowia! Zapraszamy do lektury!
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Witamina D - Niezbędna szczególnie zimą
- Funkcje trójglicerydów w organizmie - skutki wysokiego poziomu
- ABC ciąży bliźniaczej
- Jak żyć bez krtani?
- Joga onkologiczna
- Alkohol niebezpieczny przy cukrzycy
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 19/2019
To były wspaniałe wakacje – pełne słońca, soczystych owoców, spacerów i zabaw na świeżym powietrzu oraz wycieczek w nieznane... Jednak wraz z nadejściem września wracamy do szarej rzeczywistości i musimy na nowo ustalić nasz cykl dnia – praca / szkoła / dom. Niemniej jednak, nasza polska jesień jest również urokliwa i mimo powrotu do stałego rytmu obowiązków można czerpać wiele radości z nadchodzących dni! Aby móc w pełni cieszyć się nadchodzącą porą roku, należy zadbać o swoje zdrowie i nie dać się jesiennemu przesileniu, o czym przeczytacie w naszym artykule „Nie bądź jesienną mimozą”. Codzienne budzenie się o świcie może skutkować bólem głowy, przemęczeniem czy rozdrażnieniem. Jak dbać o higienę snu? Przeczytacie na str. 16. Powrót dziecka do szkoły to nie tylko kwestia organizacji oraz zakupu wyprawki szkolnej, ale również zaplanowania diety. Pomysły na drugie śniadanie wraz z przepisami znajdziecie w dziale „Zdrowie na talerzu”. W temacie numeru obnażamy tajemnice leczenia chemioterapią, opisujemy poszczególne jej etapy i psychologiczne aspekty oraz udzielamy wskazówek, jak pomóc osobie chorej w naszym otoczeniu. Co jeszcze w numerze? O kubeczkach menstruacyjnych – ekologicznym zamienniku tradycyjnych tamponów czy podpasek, otyłości najmłodszych, zaburzeniu wzroku u seniorów, zajęciach jogi dla dzieci i wiele innych ciekawych tematów!
Życzymy czerpania radości z nadchodzących jesiennych dni oraz przyjemnej lektury!
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Skąd się biorą problemy trawienne?
- Kubeczek menstruacyjny wygodny i ekologiczny, ale czy zdrowy?
- Zaburzenia wzroku u seniorów
- Chemioterapia bez tajemnic
- Czy chcemy mieć otyłe dzieci?
- Pokrzywka fizykalna
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 18/2019
Lato każdemu kojarzy się z beztroską. Nie tylko uczniom wyczekującym wakacji, ale wszystkim spragnionym słońca i urlopu. Ciepłe dni sprzyjają naładowaniu swoich wewnętrznych akumulatorów. Jednak, czy na pewno wiesz jak odpoczywać, aby czuć się wypoczętym? Podpowiedź znajdziesz w artykule o sztuce odpoczywania. Relaksować możemy się również w trakcie ćwiczeń fizycznych. Słoneczna pogoda powinna nas zachęcić do skorzystania z siłowni… pod chmurką. Sprawdź w naszym artykule jak prawidłowo korzystać z dostępnych sprzętów na świeżym powietrzu. W upalne dni warto schłodzić swój organizm na basenie, ale jakie jeszcze są plusy wyboru tej aktywności fizycznej? Dowiesz się z artykułu o 12 powodach uczęszczania na basen. Jesteś tym, co przyswajasz – o tym jak ważna jest zbilansowana dieta i sposób przygotowania posiłków zwracamy uwagę w temacie numeru. Jakie produkty warto ze sobą łączyć? Czego należy unikać? Co jeszcze w numerze? O diagnostyce boreliozy, codzienności ze stomią, testach na nietolerancję pokarmową, uniwersytecie trzeciego wieku, jadalnych kwiatach, szczepieniach sezonowych i wiele innych ciekawych tematów.
Życzymy przyjemnej lektury i zachęcamy do rozwiązania krzyżówki.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Technologie w służbie diabetykom
- Nie bójmy się rozmawiać o stomii!
- Jesteś tym co... przyswajasz!
- Męskość na emeryturze
- Testy lgG - czy pomagają wykryć alergię?
- Borelioza - wczesne objawy i rutynowa diagnostyka infekcji
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 17/2019
Pozytywna energia, słońce, zieleń. I wreszcie – tak bardzo kojarzący się z wiosną – czas zmian. Mieliśmy przyjemność przygotować dla Was wiosenny numer z najnowszym działem tematycznym: Strefa Seniora. Dla tej grupy społecznej rezerwujemy specjalne miejsce w „Rodzinie Zdrowia”.
Zdrowie w pakiecie. Brzmi trochę życzeniowo? Nie do końca. W dużej mierze stan naszego zdrowia zależy przecież od nas samych. Stąd temat numeru: Profilaktyka na zdrowie. Co? Kiedy? Po co? W nowym dziale Strefa Seniora piszemy o życiu intymnym, czyli o seksie w… pewnym wieku. Nie zapomnieliśmy także o alergikach, dla których wiosna potrafi być prawdziwą zmorą. Spieszymy im z pomocą w artykule: Kichaj na alergię! Dla wszystkich miłośników zdrowej żywności popełniliśmy mezalians Paleo i Vege. Co jeszcze w numerze? O białku CRP, kosmeceutykach, lotach balonem i wiele innych ciekawych tematów. Warto przeczytać numer od deski do deski, by rozwiązać quiz, krzyżówkę i wygrać atrakcyjne nagrody!
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Rządy rzodkiewki - Zdrowie na talerzu
- Zdrowie w pakiecie - Jakie badania wykonać na wiosnę?
- Kichaj na alergię!
- Hormony (nie) pod kontrolą
- Seks w pewnym wieku - życie intymne po "50"
- NOWY DZIAŁ - Strefa Seniora
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 16/2018
Natura człowieka powoduje, że dąży on do nieustannej poprawy jakości swojego życia. Spowodowany tym postęp sprawia natomiast, że czasem na chwilę zapominamy nie tylko o najbliższych nam osobach, ale też o nas samych. Praca, dom, sen, praca, dom, sen – to schemat, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, a który potrafi całkowicie zdominować naszą codzienność, sprawiając nawet, że brakuje nam czasu na czerpanie przyjemności z życia. Dlatego warto choć na chwilę się zatrzymać. I chociaż w otoczeniu pędzącego wokół świata czasem ciężko jest znaleźć tę chwilę, to mimo wszystko warto spróbować. Nadchodzący okres zimowo-świąteczny, z towarzyszącą mu rodzinną aurą, jest natomiast ku temu idealną okazją. Znajdźmy w jego trakcie czas dla siebie i dla innych, a w tym wszystkim pamiętajmy też o zdrowiu, bo długofalowo to ono jest najważniejsze. W nowym numerze Rodziny Zdrowia jak zwykle radzimy się więc specjalistów i dzielimy się sprawdzonymi sposobami na to, żeby ten szczególny okres przeżyć z najbliższymi, a nie przeleżeć w łóżku.
Miłej lektury!
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Jak dbać o skórę zimą?
- Kipi kasza - czyli przepis na zdrowie
- Na zdrowy sen - Jak spać by się wyspać?
- Gardłowa sprawa - Czy to zapalenie?
- ABC samoleczenia
- Niepełnosprawność w rodzinie
- Z bezsennością do łóżka
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 15/2018
Pod lupę w nowym wydaniu wzięliśmy grzyby, których zbieranie jest w naszym kraju niezwykle popularne, a pomimo tego w dalszym ciągu zdarzają się zatrucia, nawet śmiertelne, które wynikają przede wszystkim z niewiedzy. Obalamy mity, pokazujemy najniebezpieczniejsze grzyby i radzimy, co robić w przypadku samego zatrucia. Drugim tematem numeru jest farmakoterapia u seniorów, która zważywszy chociażby na ilości leków przyjmowane przez osoby starsze jest tematem niezwykle ważnym i to nie tylko dla wspomnianych seniorów, ale przede wszystkim dla najbliższej im rodziny.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Skąd tabletka wie, gdzie boli?
- Dlaczego kręgosłup nie lubi siedzieć?
- Zaćma - jeden dzień i po sprawie
- Tylko chandra czy już depresja?
- Aby język giętki... O pracy z logopedą
- Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
- Flamenco - taniec zmysłów i żywiołów
- Polski fermentowy superfood
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 14/2018
W tym numerze skupiliśmy się przede wszystkim na ukrytych alergiach pokarmowych oraz WZW, czyli wirusowym zapaleniu wątroby. Zwracamy jednak szczególną uwagę na ten pierwszy temat. Odsetek osób dorosłych, które zmagają się z nietolerancją różnych pokarmów, systematycznie wzrasta. Utajone alergie pokarmowe są dolegliwością, z której dodatkowo nie do końca możemy sobie zdawać sprawę, dlatego też tak potrzebna jest tutaj specjalistyczna wiedza i dogłębne poznanie tej tematyki. Szczególnie w obliczu trybu życia, w jakim funkcjonujemy, wszechobecnych fast foodów i stresu wynikającego z pracy czy codziennych obowiązków.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Awitaminoza i witareksja - co warto wiedzieć o niedoborach witamin?
- 7 pytań o... udar słoneczny
- Problem: zaparcia
- Domowe testy diagnostyczne - co warto wiedzieć?
- 9 powodów, żeby praktykować jogę
- Kolorowy talerz diabetyka
- 3 pomysły na domowe lody
- Krakowski Kazimierz - na pograniczu dwóch kultur
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 13/2018
Wiosna to pora roku, która u większości z nas budzi optymizm, tworząc nowe pokłady energii do wykorzystania. W końcu, po mroźnej i ciemnej zimie, dni stają się coraz dłuższe, a grubsze ubrania stopniowo chowamy w głębi szafy. Warto chociaż część tej pozytywnej energii ukierunkować na nasze zdrowie. To w końcu ono ma najważniejsze znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, i to niezależnie od aury, którą obserwować możemy za oknem.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Wiosna - (nie)pogoda na reumatyzm
- Kiedy dolegają wrzody żołądka...
- Witaminy z grupy B - jakie są ich właściwości i funkcje?
- 7 pytań o... honorowe krwiodawstwo
- Choroby wieku dziecięcego u dorosłych
- ABC walki z rakiem - na czym polega antynowotworowy styl życia?
- Wielkanoc cukrzyka?
- Mazurska majówka - pomysły na długi weekend z dzieckiem
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 12/2017
Okres świąteczno-noworoczny to bez wątpienia najbardziej wyjątkowy czas na przestrzeni całego roku. Piękna zimowa aura, ciepło domowego ogniska i świąteczna atmosfera sprawiają, że niemal wszyscy niecierpliwie wyczekujemy tego okresu. Aby móc cieszyć się nim w pełni, musimy włożyć jednak sporo wysiłku w odpowiednie przygotowania. Tym natomiast często towarzyszy pośpiech, co powoduje, że nasz organizm staje się o wiele bardziej podatny na zagrożenia płynące z zewnątrz. Bądźmy czujni i przede wszystkim świadomi, co pozwoli nam cieszyć się zdrowiem nie tylko teraz, ale także przez cały nadchodzący rok.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Zadbaj o nerki!
- Zdążyć przed zawałem
- Cykl miesiączkowy a problemy z zajściem w ciążę
- 7 pytań o... endometriozę
- Dziecięca gorączka
- Jak się odżywiać w trakcie choroby?
- Leki inkretynowe - co warto o nich wiedzieć?
- Hydrolaty - naturalna pielęgnacja roślinna
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 11/2017
Jesień to pora roku, w czasie której natura zachowuje się równie pięknie, co nieprzewidywalnie. Złote kolory liści kojarzące się z końcem pewnego cyklu zwiastują ochłodzenie oraz nieubłaganą zimę. Pora ta jest jednak równie nieprzewidywalna dla naszych organizmów i w jej trakcie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Nie bez powodu to właśnie jesienią poziom zachorowalności jest zdecydowanie najwyższy. Bądźmy na to przygotowani nie tylko systematycznie budując swoją odporność, ale także znając najpoważniejsze zagrożenia, które na nas czyhają.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Jesień - ciężki sezon dla płuc
- Zapalenie zatok - męcząca przypadłość
- Budowanie odporności warto zacząć od... zaraz!
- Wylecz łupież na dobre
- Jakich składników potrzebuje organizm kobiety w trakcie ciąży?
- 7 pytań o... mammografię!
- Gdy stres nie pozwala nam spokojnie żyć
- Jesienna ciasta w zdrowszej odsłonie
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 10/2017RZ_10
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 10/2017
W końcu nadchodzą upragnione wakacje. Nasze pociechy powoli myślą już o ostatnim dzwonku w szkole, a my myślami zaczynamy uciekać do upragnionego urlopu. Planując wypoczynek nie można zapomnieć jednak o kilku istotnych rzeczach. Prawdziwym problemem w ostatnim czasie stała się inwazja kleszczy, która stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Lato to również wysokie temperatury, które bywają niebezpieczne dla osób z wrażliwą skórą.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Inwazja kleszczy. Borelioza
- Gorący problem - nadmierna potliwość
- Szczepić dzieci czy nie szczepić?
- Jakich leków nie można brać razem? Śmiertelne kombinacje
- Zespół jelita drażliwego
- Odkryj uroki lata... na rowerze!
- Żylaki - problem nie tylko kosmetyczny
- Dietetyczny detoks
Magazyn Rodzina Zdrowia, nr 9/2017
Za oknami jest coraz piękniej i chyba na dobre możemy powiedzieć, że w końcu zagościła u nas wiosna. Ten niezwykły okres w roku, kiedy to wszystko powoli wraca do życia, a my sami jesteśmy pełni pozytywnej energii, jest również jednak okresem niezwykle trudnym dla alergików i osób cierpiących na problemy ze skórą. To właśnie im chcieliśmy poświęcić najwięcej miejsca w tym wydaniu magazynu Rodzina Zdrowia.
Co czeka na czytelników w tym numerze?
- Wiosna, idealny czas by zadbać o swoją wątrobę
- Wiosna - najtrudniejszy czas dla alergików
- Dlaczego nie należy kupować leków poza apteką
- Klimakterium pod kontrolą
- Hemoroidy - niech siedzenie nie boli!
- W trosce o skórę diabetyka
- Przebarwienia, rozpraw się z nimi raz na zawsze
- Nowalijki, kupować czy unikać?