Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

Daj nura w sport!

Przegląd sportów wodnych

Data publikacji: 2 maja 2016, 12:24
Sporty wodne z roku na rok znajdują coraz większą rzeszę miłośników. Nic dziwnego – woda kojarzy się z piękną pogodą, wakacjami i odpoczynkiem. Aktywność tego typu dostarcza zupełnie innych wrażeń niż poranny jogging czy gra w koszykówkę na osiedlowym boisku. Z jakich sportów mogą wybierać miłośnicy jezior, mórz i oceanów?

Rafting

Propozycja dla wszystkich, którzy uważają, że zwykły spływ kajakowy to dla nich zdecydowanie za mało. Rafting to rodzaj turystycznego spływu rzecznego. Sprzęt jest różny i często bywa uzależniony od osobistych upodobań. Spływać można na łodzi, kajaku, pontonie, a nawet na tratwie. W końcu chodzi o adrenalinę – amatorzy tego sportu nie boją się lodowatej wody i rwącego nurtu rzeki. Rafting uprawia się w grupie, więc jest to również doskonały sposób na spędzenie czasu ze znajomymi, którzy potrzebują rozrywek stymulujących nieco bardziej niż wieczór w kinie. Koszt uzależniony jest przede wszystkim od lokalizacji. Coraz chętniej zamiast polskiego Dunajca wybiera się spływy zagranicą, na przykład w Turcji.

Wakeboarding

Umiejętności chodzenia po powierzchni wody nie opanował jak dotąd nikt, jednak przy pomocy odpowiedniego sprzętu sportowego możliwe jest zbliżenie się do tego stanu. Taką szansę daje wakeboarding. To płynięcie po tafli wody na desce, jednak inaczej niż w surfingu – osoba trzyma się liny, którą ciągnie łódka lub wyciąg. Zaawansowani fani tej dyscypliny mogą uczyć się przeróżnych akrobacji, wywołujących ogromne wrażenie na widzach i powodujących przypływ adrenaliny u samych sportowców. Ewidentnym minusem tego sportu jest drogi sprzęt – ceny desek sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Żeglowanie

Wyjazd na żagle to klasyczna forma spędzania wolnego czasu nad wodą. Jak można się domyślić, popularność tego sportu jest większa wśród mieszkańców terenów nadmorskich i pojezierzy, jednak również mieszczuchy chętnie wykorzystują urlop na oddanie się relaksującej przyjemności żeglugi. Zdecydowanym plusem żeglarstwa jest to, że sport ten uprawiać można zarówno w pojedynkę, jak i w grupie znajomych. Na łodzi czy jachcie bardzo dobrze bawią się także dzieci. Nie trzeba obawiać się nudy, ponieważ zmiany pogody i miejsca zapewnią niekończące się wrażenia. Jeśli chodzi o koszty, do listy wydatków na sprzęt na pewno trzeba doliczyć najpierw kursy żeglarskie oraz patent. Koszty sprzętu zależą głównie od jakości i poziomu zapewnianego przez niego komfortu, jednak nawet przy minimalnych cenach nie jest to tani sport. W końcu jachting kojarzony bywa głównie z kaprysem bogaczy.

Windsurfing

Wiatr we włosach i sceny jak ze Słonecznego patrolu – windsurfing to naprawdę efektowny sport. Ośrodki oferujące kursy przekonują, że może się nim zająć praktycznie każdy, niezależnie od wieku i zdolności fizycznych. Sprzęt jest dosyć charakterystyczny – składa się z deski (takiej, jak przy surfingu) i przymocowanego do niej pędnika żaglowego. Wybór desek jest naprawdę duży. Można zdecydować się na kategorie freeride, wave, freestyle, slalom czy funboards. Najpopularniejszymi kierunkami dla osób, które mają ochotę spróbować windsurfingu są Egipt, Turcja i Grecja, a w Polsce – Hel.

Kitesurfing

Kolejną odmianą surfingu jest kitesurfing. Łatwo zauważyć cechy wspólne z windsurfingiem, jednak różnice widoczne są w metodach kierowania deską – zamiast prosto, sprzęt prowadzi się podobnie jak na fali. Nie zobaczymy tu również żagla, znanego już z pokrewnych sportów wymagających wykorzystania wiatru. Zamiennikiem jest tu rodzaj latawca (ang. kite), który dostarcza mocy napędowej. Można go wykonać w kilku różnych wariantach. Przed rozpoczęciem aktywności sportowej należy przejść odpowiedni kurs, poprzedzony wprowadzeniem teoretycznym.

Nurkowanie

Wszystkie przedstawione powyżej sporty wodne są równocześnie sportami powierzchniowymi. Tym, którzy chcą nieco bardziej dosłownie zanurzyć się w kategorii sportów wodnych poleca się nurkowanie. Osoby, które uprawiają ten sport, zgodnie twierdzą, że jest to przeżycie, którego nie da się porównać do niczego innego. Nurkowanie nie jest tak drogie jak żeglarstwo czy windsurfing, jednak warto przygotować budżet na dobrej jakości sprzęt oraz specjalistyczne szkolenia. Przyszły nurek nauczy się na nich nie tylko, jak właściwie eksplorować wodny świat, lecz także przyswoi wiedzę na temat potencjalnych zagrożeń i dbania o sprzęt.

Sporty wodne wymagają odpowiedniego, często niemałego, budżetu. Dla osób, które wciąż są w trakcie oszczędzania na wymarzony sprzęt pozostaje pocieszenie – najpopularniejszą aktywnością z tej kategorii pozostaje, równie przyjemne a wyjątkowo tanie – pływanie.

Katarzyna Cicha

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót