Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład moczowy

W jaki sposób niewydolność nerek wpływa na życie chorego?

Przewlekła i ostra niewydolność nerek – poznaj objawy oraz jak wygląda leczenie niewydolności nerek

Data publikacji: 19 lutego 2016, 16:01
Niewydolność nerek to niebezpieczna dla zdrowia przypadłość, bowiem prawidłowa czynność tych organów zapewnia optymalne warunki funkcjowania wszystkich tkanek i narządów. Nerki oczyszczają organizm oraz usuwają toksyny będące ubocznym skutkiem przemiany materii. Ich niewydolność powoduje, że w krwiobiegu wzrasta poziom zanieczyszczeń i gromadzi się woda. Pojawiają się obrzęki nóg, rąk, całego ciała. Chory coraz rzadziej oddaje też mocz.
Przewlekła i ostra niewydolność nerek – rodzinazdrowia.pl

Przewlekła niewydolność nerek – objawy

Przewlekła niewydolność nerek jest postępującym, nieodwracalnym procesem, który nieuchronnie prowadzi do dysfunkcji nerek. Mówimy o niej wtedy, gdy uszkodzenie nerek utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące, a wśród objawów są:

  • białkomocz lub krwiomocz – w badaniu moczu,
  • torbiele na nerkach – w badaniu obrazowym nerek,
  • zmniejszenie przesączania kłębuszkowego (tzw. GFR) – upośledzenie czynności nerek.

Wielkość tego ostatniego oblicza się na podstawie przyjętych wzorców, a uzyskane wyniki pozwalają określić stadium choroby. Ostatnia, najcięższa faza, zwana mocznicą lub schyłkową niewydolnością nerek, kwalifikuje chorego do przeszczepu upośledzonego organu.

Ostra niewydolność nerek – przyczyny

Mimo że to gwałtowniejsza odmiana niewydolności nerek, to jest ona stanem w pełni odwracalnym. Najczęstszą jej przyczyną jest zmiejszenie przepływu krwi przez nerki – uszkodzeniu ulega miąższ nerek. Czynniki toksyczne, które również uszkadzają cewki nerkowe, to druga główna przyczyna skutkująca uszkodzeniem narządu. Należą do nich: antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i inne. Kolejną przyczyną może być uszkodzenie mięśni. Uwalniająca się z nich mioglobina może zatykać światło cewek.

Niewydolność nerek – leczenie i dieta

Leczenie każdej niewydolności nerek należy zacząć od rozpoznania jej przyczyny. Jeśli kłębuszki nerkowe nie zostały uszkodzone, usunięcie przyczyny pozwoli nerkom odzyskać sprawność. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, istotne jest niedopuszczenie do przewodnienia lub obrzęku płuc – wykonuje się w takim wypadku hemofiltrację lub hemodializę, a w ostateczności przeszczep nerki. Dieta chorych powinna być niskobiałkowa, pozbawiona tłuszczu zwierzęcego i soli.

Magdalena Bednarowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót