Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCiąża

Nietrzymanie moczu w ciąży

Poznaj wysiłkowe nietrzymanie moczu, przyczyny i najlepsze metody na leczenie nietrzymania moczu

Data publikacji: 19 lutego 2016, 15:00
Problem nietrzymania moczu dotyka nie tylko kobiety po menopauzie i nie jest związany wyłącznie ze starzeniem. Coraz więcej młodych kobiet boryka się z inkontynencją. Jest to objaw nieprawidłowego funkcjonowania dolnych dróg moczowych: pęcherza, zwieracza i cewki moczowej. Nietrzymanie moczu może pojawić się również w wyniku infekcji układu moczowego, kamicy, osłabienia cewki moczowej, obniżenia pęcherza, otyłości czy zaparć. Zdarza się, że występuje po operacjach ginekologicznych, skomplikowanych porodach oraz właśnie w czasie ciąży.
Nietrzymanie moczu – przyczyny, leczenie – rodzinazdrowia.pl

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jeśli wyciek moczu ma miejsce podczas wysiłku, ruchu, śmiechu, kichania, kaszlu lub innych czynności, które wiążą się ze wzrostem ciśnienia w brzuchu, mówimy o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Zdarza się, że zupełnie zdrowe, młode kobiety w ciąży miewają podobny problem. Nie jest to zjawisko rzadkie, a raczej dość powszechna przypadłość spowodowana naciskaniem powiększonej macicy na pęcherz moczowy i rozciągnięciem mięśni miednicy.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Najlepszym sposobem zapobiegania i leczenia nietrzymania moczu są regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Niezależnie od wieku, należy je systematycznie wykonywać. Pomóc może też odpowiednio dobrana dieta, bogata w błonnik, która zadba o odpowiednią przemianę materii. Uważać trzeba na cytrusy, które działają moczopędnie. W aptekach można także znaleźć wiele preparatów farmakologicznie wspomagających leczenie. W przypadku dolegliwości o większym nasileniu, rozwiązaniem mogą być zabiegi elektrostymulacji pęcherza. Zabieg ten poprawia ukrwienie, natomiast odpowiedni bodziec elektryczny wymusza siłę skurczu potrzebną do uruchomienia procesu odbudowy mięśnia. Tym samym stymulacja powoduje wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za nietrzymanie moczu.

Leczenie nietrzymania moczu a problemy po porodzie

W niektórych przypadkach opisywana dolegliwość nie ustępuje mimo tego, iż poród miał już miejsce. Jeśli od urodzenia dziecka minęło kilka miesięcy, kontynuujemy ćwiczenia mięśni Kegla, a sytuacja nadal nie uległa zmianie, warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem. Specjalista z pewnością zaproponuje najlepszą metodę skutecznej walki z problemem, tak aby przywrócić młodej mamie komfort życia.

Magdalena Bednarowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót