Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład moczowy

Czego objawem może być krwiomocz?

Krwiomocz – jego przyczyny oraz objawy, czyli co oznacza krew w moczu u mężczyzn

Data publikacji: 19 lutego 2016, 15:40
Krwiomocz lub inaczej hematuria to obecność krwinek czerwonych, czyli erytrocytów w moczu. Norma dla liczby erytrocytów w przypadku badania osadu moczu pod mikroskopem wynosi nie więcej niż 3 w polu widzenia. Natomiast w przypadku badania testem paskowym wynik jest wówczas ujemny. Wyróżniamy dwa rodzaje krwiomoczu: mikrohematuria i makrohematuria. W przypadku mikrohematurii obecność nieprawidłowej liczby czerwonych krwinek można stwierdzić tylko laboratoryjnie. Z kolei w makrohematurii mocz wykazuje zmianę zabarwienie widoczne gołym okiem. Krwiomocz jest istotnym objawem w diagnostyce chorób układu moczowego. Może również sygnalizować schorzenia gruczołu krokowego czy macicy, a także nowotwory. Każde wystąpienie czerwonego zabarwienia moczu należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Krwiomocz - przyczyny oraz objawy – rodzinazdrowia.pl

Krwiomocz – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się zbyt dużej ilości czerwonych krwinek w moczu. Poza czynnikami chorobowymi bezpośrednio związanymi z układem moczowym, jak na przykład zapalenie pęcherza, istnieją również takie, których źródło znajduje się w innym miejscu. Na tej podstawie wyróżniamy krwiomocz:

  • pozanerkowy – przedawkowanie leków przeciwzakrzepowych, zaburzenia krzepnięcia krwi w przebiegu chorób wątroby czy hemofilia, zapalenie naczyń oraz zespół ucisku żyły nerkowej na aortę brzuszną i tętnicę krezkową górną;
  • nerkowy – kłębuszkowe zapalenie nerek, a także ich urazy oraz nowotwory, w tym również nowotwór moczowodu;
  • zanerkowy – powstaje na skutek obecności guza w pęcherzu moczowym, cewce moczowej, moczowodzie lub gruczole krokowym. Może jednak też wiązać się z infekcjami grzybiczymi lub bakteryjnymi dróg moczowych czy kamicą nerkową.

Co oznacza pozorna krew w moczu?

Zabarwienie moczu na kolor czerwony nie zawsze oznacza hematurię. Mówimy wtedy o krwiomoczu pozornym. Wówczas zmiana barwy moczu nie jest związana z pojawieniem się dużej liczby erytrocytów, a może być skutkiem ubocznym spożycia pewnych pokarmów lub stosowanych leków. Zjedzenie jeżyn, buraków ćwikłowych czy rabarbaru może wywołać objaw podobny do krwiomoczu. Zmianę zabarwienia moczu może wywołać również metabolizm pewnych leków, na przykład niektórych roślinnych leków przeczyszczających, hydroksyzyny, diklofenaku, progestagenu czy sulfonamidów.

Krew w moczu u mężczyzn

Poza przyczynami pojawienia się hematurii, które dotyczą obu płci, krwiomocz u mężczyzn może być objawem chorób prostaty. Powyżej 50. roku życia gruczoł krokowy często ulega przerostowi i właśnie ten proces może powodować pojawianie się krwi w moczu. Także stany zapalne prostaty i choroba nowotworowa wywołują pojawienie się nieprawidłowej liczby erytrocytów. W przypadku nowotworu gruczołu krokowego, hematuria stanowi pierwszy i niekiedy jedyny objaw postępującej choroby nowotworowej, dlatego nie należy jej bagatelizować. Każda zaobserwowana nieprawidłowość dotycząca oddawania moczu powinna zostać skonsultowana z urologiem. Na podstawie wywiadu, badania prostaty per rectum, podstawowej analizy krwi (oznaczenie PSA – białka produkowanego przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego), a jeśli będzie to konieczne także USG czy biopsji, lekarz jest w stanie dokładnie zdiagnozować przyczynę pojawienia się krwi w moczu pacjenta.

Krew w moczu – leczenie krwiomoczu

Leczenie krwiomoczu to w każdej sytuacji leczenie jego przyczyny. Dopiero po zleceniu dalszych badań lekarz jest w stanie postawić prawidłową diagnozę, dobrać odpowiedni sposób postępowania i terapię. Bardzo istotny jest wywiad. Specjalista na pewno zapyta o stosowane leki czy zioła, historię rodziny etc. Dalsze badania pozwolą dotrzeć do przyczyny krwiomoczu i dopiero wtedy możliwe będzie odpowiednie ukierunkowanie diagnostyki. Metoda leczenia krwiomoczu jest w pełni uzależniona od typu choroby. Zapalenia układu moczowego leczy się lekami przeciwzapalnymi lub antybiotykami. Kamicę nerkową można operować lub leczyć zachowawczo. W przypadku chorób nowotworowych konieczne jest leczenie operacyjne. W każdej sytuacji terapia uzależniona jest od podłoża schorzenia oraz dynamiki przebiegu choroby. 

Magdalena Bednarowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót