Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Co wspólnego mają pneumonia i zapalenie płuc?

Co wiemy o pneumonii?

Data publikacji: 7 lipca 2016, 12:36
Złowrogo brzmiąca nazwa „pneumonia” to inne określenie zapalenia płuc. Może występować samoistnie lub pojawić się jako powikłanie wcześniej przebytej infekcji. Nie wolno jej lekceważyć – zaniedbanie leczenia może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jakie są objawy pneumonii? Na czym polega leczenie?

Objawy zapalenia płuc

Podstawowymi objawami zapalenia płuc są uporczywy kaszel oraz wysoka, dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza, gorączka. Choroba może przebiegać bardzo różnie, w zależności od ogólnego stanu chorego, przyczyny (czyli etiologii, np. bakteryjna, wirusowa) i ewentualnych innych chorób przewlekłych. Jeśli zapalenie płuc jest powikłaniem innej choroby, to jego stan zależy też od choroby podstawowej.

Zapalenie płuc może być chorobą o bardzo niespecyficznym przebiegu. Niekiedy osoby młode nawet nie wiedzą, że cierpią na tę chorobę, ponieważ przebieg jest tak łagodny. Z reguły ciężej chorują dzieci i osoby w starszym wieku. Cięższy jest również przebieg zapalenia płuc wywołanego przez bakterie. Znacznie poważniejszy stan związany jest też z występowaniem niektórych chorób przewlekłych, takich jak POCHP, cukrzyca, astma czy choroby neurologiczne unieruchamiające pacjenta.

Jeśli źródłem są wirusy, początkowo objawy będą zbliżone do grypy. Mogą zatem wystąpić:

  • ogólne osłabienie,
  • wysoka temperatura,
  • bóle mięśni,
  • bóle głowy.

W kolejnej fazie pojawia się suchy kaszel, a nawet duszności i bóle w klatce piersiowej.

Jeśli przyczyną są bakterie, chory zwykle uskarża się na ogólne osłabienie, które poprzedza nagłe pojawienie się wysokiej gorączki. Kolejnymi objawami są dreszcze i zimne poty, a dopiero po nich następują uporczywy kaszel i duszności.

Leczenie pneumonii

Podstawą w diagnozowaniu zapalenia płuc są wyniki krwi oraz badanie rentgenowskie klatki piersiowej. Podwyższone są wykładniki stanu zapalnego: OB, CRP, leukocyty, limfocyty. Zwykle zapalenie płuc bakteryjne powoduje silniejsza odpowiedź organizmu. W wirusowych zapaleniu płuc wykładniki stanu zapalnego mogą być wręcz w normie.

W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc obraz radiologiczny jest zwykle czytelniejszy. Przy zapaleniu wirusowym często obraz jest bez zmian. Jeśli są obecne to w postaci nacieków śródmiąższowych czy okołoskrzelowych. Mogą występować cienie w rzucie płuc, naciek zapalny, poziom płynu (co oznacza, że na zdjęciu RTG widoczne jest zacienienie, sugerujące obecność płynu w opłucnej). W cięższych przypadkach (przy zapaleniu bakteryjnym) też np. ropnie. 

W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc leczenie polega na antybiotykoterapii. Należy pamiętać o terapii osłonowej za pomocą probiotyków (przy przyjmowaniu antybiotyków) oraz terapii osłonowej za pomocą leków IPP, takich jak pantoprazol (przy lekach z grupy NLZP, przyjmowanych w przypadku bólu).

Nie zaniedbujmy też sprawdzonych przez lata domowych sposobów, takich jak oklepywanie pleców czy podawanie syropów ułatwiających odkrztuszanie. W przypadku wysokiej temperatury, obniżajmy ją środkami przeciwgorączkowymi. Pacjent powinien od czasu do czasu wstawać (w szczególności ten, który choruje na choroby układu krążenia), ale nie zaleca się wychodzenia na dwór – w szczególności, jeśli chory wysoko gorączkuje. Zmiana pozycji (w tym wstawanie) spowoduje przemieszczenie się zalegającego płynu, co ułatwia wykrztuszanie wydzieliny. W przypadku osób obciążonych kardiologicznie ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Należy podkreślać potrzebę wypijania dużych ilości płynów – około 2 litrów dziennie, najlepiej wody mineralnej. Pamiętajmy też, że herbata czy kawa nie nawadniają (działają wręcz odwadniająco). W razie braku poprawy lub w przypadku występowania obniżonej odporności (a taką posiadają przede wszystkim osoby starsze oraz dzieci), konieczna może być hospitalizacja. Jednak w większości przypadków leczenie w warunkach domowych w zupełności powinno wystarczyć.

Nina Szymanowska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót