Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowiePierwsza pomoc

Czy posiadanie apteczki samochodowej jest konieczne?

Omawiamy wyposażenie apteczki samochodowej i podpowiadamy co powinna zawierać

Data publikacji: 14 września 2016, 02:05
Choć wydaje się, że znajduje się w każdym samochodzie, część kierowców i tak nie wie, co powinna zawierać apteczka samochodowa. W Polsce jej posiadanie nie jest obowiązkowe, ale... zapisy prawne zobowiązują każdego do udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, a takowej trudno udzielić bez posiadania podstawowego zestawu ratunkowego. Właściwie wyposażona apteczka samochodowa ma służyć nie tylko potrzebującym pomocy, ale i zapewnić bezpieczeństwo tym osobom, które takowej udzielają.
Wyposażenie apteczki samochodowej - rodzinazdrowia.pl

Apteczka samochodowa a obowiązek

Według polskich przepisów, apteczka nie znajduje się na liście przedmiotów, które bezwzględnie powinny znajdować się w każdym samochodzie. Jednak jej posiadanie jest z pewnością przydatne wtedy, gdy natrafimy na konieczność udzielenia pierwszej pomocy. Konieczność, ponieważ zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego, uchylenie się od tego obowiązku może skutkować karą pozbawienia wolności.

O apteczce samochodowej powinny pamiętać szczególnie te osoby, które planują zagraniczne podróże. W niektórych krajach możliwe jest otrzymanie mandatu za brak tego elementu wyposażenia samochodu.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Sama apteczka przede wszystkim powinna się wyróżniać, aby łatwe było jej odnalezienie w samochodzie. Z tego względu opakowanie zawierające medyczny zestaw ratunkowy ma zazwyczaj jaskrawy kolor.

Apteczka samochodowa powinna zawierać:

  • plastry (zarówno z, jak i bez opatrunku),
  • bandaże,
  • opaski elastyczne,
  • chustę trójkątną,
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
  • chusteczki dezynfekujące,
  • koc ratunkowy,
  • jałowe kompresy,
  • nożyczki, agrafki.

Przy pierwszej pomocy niezbędne jest również zachowanie bezpieczeństwa osoby, która jej udziela, dlatego w apteczce powinien znaleźć się też ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania oraz rękawiczki jednorazowe (najlepiej kilka par).

Wyposażenie apteczki samochodowej – czego nie powinno w niej być?

Apteczka samochodowa nie powinna zawierać leków. Wynika to m.in. z tego, że substancje lecznicze poddawane różnym warunkom panującym w samochodzie mogą zmieniać swoje właściwości. Drugim powodem jest to, że w przypadku udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nie powinno się podawać poszkodowanemu żadnych leków. Dyskusyjne jest również wyposażenie apteczki samochodowej w środki dezynfekujące (np. wodę utlenioną).

Apteczka samochodowa powinna zawierać materiały nieuszkodzone i z nieprzekroczonym terminem przydatności do użycia. Środki wchodzące w skład apteczki zazwyczaj mają kilkuletnie okresy trwałości, jednak i tak powinno się je co jakiś czas przejrzeć – najlepiej byłoby, gdyby odbywało się to co najmniej dwa, trzy razy w roku.

Tomasz Nęcki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót