Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowiePierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku omdlenia

Jak reagować na omdlenie? Utrata przytomności – przyczyny i postępowanie w takich przypadkach

Data publikacji: 29 lutego 2016, 14:00
Omdlenie to reakcja organizmu polegająca na krótkotrwałej utracie przytomności. Przyczyn może być wiele – do najczęstszych należy zbyt wysoka temperatura, złe odżywianie lub znaczne osłabienie organizmu. Jak reagować w sytuacji, w której ktoś w naszym otoczeniu zemdleje? A co zrobić, jeśli czujemy, że sami jesteśmy narażeni na utratę przytomności?
Chwilowa utrata przytomności – rodzinazdrowia.pl

Utrata przytomności – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną omdlenia jest niedotlenienie mózgu spowodowane zaburzeniami w procesie przepływu krwi. Do tego stanu może doprowadzić wiele czynników, m.in.: odwodnienie, krwotok, nieprawidłowa praca serca, hiperwentylacja, zły dobór leków, ogólne osłabienie organizmu spowodowane złym odżywianiem i nadmiernym stresem, a nawet ból czy strach. Chwilowa utrata przytomności u kobiet może być także wynikiem ucisku macicy występującego podczas ostatniego trymestru ciąży.

Utrata przytomności – postępowanie w przypadku omdlenia

Gdy zauważymy, że ktoś zemdlał, powinniśmy niezwłocznie udzielić mu podstawowej pomocy. Pierwszym krokiem powinno być ułożenie tej osoby w bezpiecznej pozycji. Następnie należy koniecznie upewnić się, że dana osoba prawidłowo oddycha, a dla pewności sprawdzić również puls. W przypadku braku oddechu lub pulsu, maksymalnie po 15 sekundach przystępujemy do akcji reanimacyjnej – istnieje prawdopodobieństwo zatrzymania krążenia zagrażającego utratą życia.

Jeżeli sytuacja miała miejsce w dusznym pomieszczeniu, należy jak najszybciej wynieść daną osobę na zewnątrz. Warto pamiętać, że w przypadku omdlenia niewskazane jest jakiekolwiek szarpanie poszkodowanego, podawanie na siłę płynów lub jedzenia czy polewanie go wodą – nie są to działania, które podejmuje się w sytuacji nagłej utraty przytomności.

Kiedy czujemy, że to nam robi się słabo, powinniśmy natychmiast usiąść lub – jeśli jest taka możliwość – położyć się. Gdy znajdujemy się w dusznym pomieszczeniu, poprośmy kogoś o otwarcie okna i podanie szklanki wody. Postarajmy się też uspokoić – być może chwilowa słabość jest wynikiem silnego stresu i nie oznacza poważniejszych dolegliwości.
 

Edyta Wara-Wąsowska
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót