Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowiePierwsza pomoc

Wstrząśnienie mózgu – pierwsza pomoc

Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej podczas wstrząśnienia mózgu

Data publikacji: 6 kwietnia 2016, 10:00
Wstrząśnienie mózgu jest wynikiem silnego uderzenia w głowę, po którym następuje chwilowa utrata przytomności. Samo wstrząśnienie mózgu nie jest niebezpieczne, ponieważ nie towarzyszy mu trwałe uszkodzenie komórek nerwowych. Niemniej jednak pierwsza pomoc jest w tym wypadku bardzo ważna. Jeśli osoba, u której podejrzewamy wstrząśnienie mózgu, nie odzyskuje przytomności przez kwadrans, wówczas możemy spodziewać się poważnych skutków urazu, przy których liczy się czas.
Wstrząs pierwsza pomoc - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Wstrząs mózgu – objawy i pierwsza pomoc przedmedyczna

Następstwem silnego urazu głowy, jest wstrząśnienie mózgu, w języku potocznym nazywane także wstrząsem mózgu, o którym mogą świadczyć: 

  • utrata przytomności,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból głowy,
  •  utrata pamięci krótkotrwałej.

Wszystkie te objawy sygnalizują, że miał miejsce wstrząs mózgu, a zatem poszkodowanemu powinna zostać udzielona pierwsza pomoc. Jeśli osoba poszkodowana leży na miejscu wypadku, jest nieprzytomna lub nie jest w stanie się poruszać i nie potrafi stwierdzić, co się stało, niezwłocznie powinniśmy wezwać karetkę pogotowia.

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej 

Jeśli jesteśmy świadkami wypadku lub innej sytuacji, która mogła doprowadzić do wstrząśnienia mózgu u drugiej osoby, powinniśmy udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić parametry życiowe poszkodowanego -  przytomność oraz puls. Po stwierdzeniu, że poszkodowany oddycha, a jego czynności życiowe nie są zagrożone, należy wezwać karetkę pogotowia i poczekać na jej przyjazd. W tym przypadku nie należy podejmować samodzielnie działań, w przeciwnym  razie może dojść do uszkodzenia kręgosłupa, a w konsekwencji nawet do paraliżu. Szczególnie ważne jest, aby osoba, u której prawdopodobnie miał miejsce wstrząs, nie poruszała głową. Czasami poszkodowany jest w szoku pourazowym i twierdzi, że nic mu nie dolega, a objawy wstrząsu mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od urazu. Powinien jednak spokojnie, bez ruchu czekać na przyjazd lekarzy, którzy udzielą fachowej pierwszej pomocy.

Dalsza pomoc lekarska

Po założeniu kołnierza pacjent transportowany jest do szpitala. Tam wykonuje się szczegółowe badanie przedmiotowe (ocena ubytków neurologicznych - jeśli takie występują) i badania obrazowe głowy (tomografie komputerową). Na podstawie wyników tych badań lekarz  będzie mógł stwierdzić, czy konieczna jest dalsza hospitalizacja. W przypadku zdiagnozowania wstrząśnienia mózgu zwykle nie stosuje się żadnego specyficznego leczenia farmakologicznego. Niezwykle istotny jest jednak nie tylko odpoczynek fizyczny, ale również umysłowy - pacjent nie powinien czytać, oglądać telewizji, grać w różnego rodzaju gry komputerowe.

Marta Akuszewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót