Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaRodzaje diet

Ile rzeczywiście można schudnąć w miesiąc?

Jak schudnąć w 30 dni?

Data publikacji: 16 maja 2017, 01:04
Wiele planów dietetycznych i treningowych oferuje zrzucenie nawet 10 kg miesięcznie, obiecując osiągnięcie idealnej sylwetki w krótkim czasie. Jednak stosując drakońską dietę i mordercze treningi, osłabiamy organizm, szkodzimy zdrowiu i szybko osiągamy efekt jo-jo. Ile zatem rzeczywiście można schudnąć w miesiąc?

Jak schudnąć zdrowo?

Przede wszystkim należy odstawić wszystkie drastyczne diety i nie oczekiwać cudów. Jeśli chcemy rozpocząć odchudzanie, należy podejść do tego racjonalnie. Bez szkody dla zdrowia i organizmu powinniśmy chudnąć od 0,5 do 1 kg tygodniowo, czyli ok. 2–4 kg miesięcznie. To, ile dokładnie schudniemy, jest kwestią indywidualną – osoby z dużą nadwagą szybciej tracą kilogramy, niż te, które chcą jedynie trochę poprawić sylwetkę.

Co jeść, żeby schudnąć?

Najpierw należy sobie zadać pytanie, ile i jak jeść? Niezależnie od diety, jaką wprowadzimy, nie może ona zawierać mniej niż 1000 kcal dziennie. Posiłki powinny być spożywane w pięciu porcjach – regularnie, w równych odstępach czasu. Odchudzająca dieta nie powinna zawierać zbyt dużo węglowodanów, produktów pszennych, smażonych i cukrów (chyba że naturalnych, np. miodu, ale też w niewielkich ilościach), za to być bogata w produkty białkowe, warzywa (surowe lub gotowane na parze), chude mięso i ryby. I kolejna żelazna zasada: należy bezwzględnie pić wodę, przynajmniej 2 litry dziennie (Sprawdź, dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne?). Można też pić zieloną herbatę i świeżo wyciśnięte soki bez dodatkowego cukru. Często osoby otyłe zadają sobie pytanie: dlaczego nie mogę schudnąć? Kluczem do sukcesu jest wytrwałość. Wskaźnik wagi nie od razu drgnie, dlatego nie wolno się zniechęcać. Z pewnością też odpowiednie ćwiczenia na schudnięcie okażą się niezbędną pomocą.

Jak schudnąć w miesiąc?

Ostatnio popularnością cieszy się dieta Whole30 zakładająca dużą utratę wagi w 30 dni. Jest nieco podobna do diety paleo, ale w przeciwieństwie do niej uniemożliwia spożywanie cukru, również tego naturalnego. Whole30 opiera się na spożywaniu tylko określonych produktów, za to w dowolnych ilościach (pod warunkiem, że będą to 3 posiłki dziennie) i jest bardzo restrykcyjna. Jeśli choć raz pojawi się w naszym jadłospisie produkt zakazany, całą dietę należy zacząć od początku. Jak każda tego typu dieta ma ona swoich zwolenników i przeciwników. Fani Whole30 na pewno docenią fakt, że trwa ona zaledwie 30 dni, ale przeciwnicy twierdzą, że ze względu na wykluczenie określonego typu składników nie dostarcza wymaganej ilości wapnia, za to dostarcza dużo białka, dlatego nie powinna być stosowana np. przez kobiety w ciąży i osoby starsze.

Nina Ruszkiewicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Przeczytaj również