Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaArtykuły spożywcze

Czy chleb chlebowi równy? Czyli jak nie pogubić się w wyborach

Przedstawiamy różne rodzaje pieczywa i poszczególne wartości odżywcze każdego z nich

Data publikacji: 28 stycznia 2016, 08:41
Jaka jest wartość odżywcza pieczywa? Na co zwrócić uwagę stojąc przy sklepowej półce? Jeść czy nie jeść? Jeśli tak, to jaki, jeśli nie, to dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na te nasuwające się wątpliwości. Przedstawiamy krótki poradnik o tym, na co zwrócić uwagę i jak nie pogubić się w wyborze odpowiedniego pieczywa. Niewątpliwie pieczywo dostarcza nam wielu składników mineralnych i substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jakie są wartości odżywcze pieczywa? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zawartość w nim witamin z grupy B oraz błonnika. Witaminy z grupy B są niezbędne m.in. do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego. Błonnik z kolei działa niczym „miotełka”, regulując cykl wypróżnień i pracę naszych jelit. Pomaga też usuwać szkodliwe produkty przemiany materii z naszych organizmów. Jednak czy każdy chleb będzie równie dobry? Czy chleb chlebowi równy?
rodzaje pieczywa

Rodzaje pieczywa – co oferują nam współczesne sklepy?​

Odpowiadając na wyżej postawione pytania, warto zastanowić się nad rodzajami pieczywa, jakie oferują nam sklepy. Wybór jest ogromny i niewątpliwie może przytłaczać laika. Najczęściej rozróżniamy chleb ciemny i jasny, mając na myśli rozróżnienie między chlebem razowym (z pełnego przemiału) a zwykłym (z oczyszczonej mąki). Taki podział bywa jednak bardzo często mylący. Ciemne zabarwienie pieczywa może być spowodowane dodaniem barwników, karmelu, czy… kakao. Dobry, ciemny chleb zawsze powinien być razowy (tzn. z jednokrotnie przemielonej mąki) – zachowuje on wówczas większość witamin i składników mineralnych znajdujących się w osłonce zbóż. Dodatkowo, najlepiej aby nasz chleb był wypiekany na naturalnym zakwasie, bez użycia drożdży. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na wybór zboża, z którego wypiekany jest chleb. Najpopularniejsze oczywiście są chleby pszenne i mieszane (pszenno-żytnie), jednak możemy znaleźć też chleby żytnie, gryczane, ryżowe, jaglane, kukurydziane, a nawet z amarantusa! Rodzajów pieczywa jest mnóstwo, także z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jasne pieczywo – co tak naprawdę w nim tkwi?​

Jak już wspomnieliśmy, podział na pieczywo jasne i ciemne jest najczęściej znanym rozróżnieniem. Czym tak naprawdę jest jasne pieczywo? Tego określenia zwykło używać się do nazywania pieczywa wypiekanego na oczyszczonej, białej, pszennej mące. Niestety najczęściej z użyciem soli, drożdży, konserwantów, spulchniaczy i wypełniaczy. Taki typ pieczywa nie dostarczy nam raczej zdrowia. Dobrej jakości białe pieczywo (bez ulepszaczy, spulchniaczy, substancji konserwujących) może być jednak przydatne dla rekonwalescentów, osób z problemami z przewodem pokarmowym i nie mogących spożywać zbyt dużo błonnika, a także osób starszych. Mimo wszystko także w tym przypadku korzystniejszy byłby wybór chlebka jaglanego czy ryżowego (najlepiej własnego wypieku), a to ze względu na to, że pszenica stała się obecnie jednym z najbardziej alergizujących zbóż.

Ciemne pieczywo – korzystniejsza alternatywa?​

pieczywo jasne czy ciemne - które zdrowszeCiemne pieczywo powszechnie uznawane jest za zdrowe i wartościowe. Czy jednak zawsze jest to najlepszy wybór? Generalnie pieczywo z nieoczyszczonej mąki dostarcza nam większej ilości składników mineralnych, witamin i błonnika (tego ostatniego niemalże dwa razy więcej!). Jednak, tak samo jak w przypadku pieczywa białego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego jakość. Dodatek substancji spulchniających, barwników czy konserwantów od razu powinien dyskwalifikować produkt. Kaloryczność ciemnego pieczywa nie jest niższa od pieczywa białego, ale sekret tkwi w tym, że kromka porządnego razowca nasyci nas na dłużej. Dodatkowo, o czym już wspominaliśmy, prawdziwy razowy chleb na zakwasie usprawni pracę jelit i ureguluje wypróżnienia. Przy wyborze zawsze zwróćmy uwagę na to, czy nasz „ciemny” chlebek faktycznie wypiekany jest z mąki z pełnego przemiału, czy też został jedynie podbarwiony dla uzyskania ciemniejszego koloru.

Wartość odżywcza pieczywa, czyli czy warto jeść chleb?​

Wartość odżywcza pieczywa powinna stanowić argument przemawiający za spożywaniem piekarnianych specjałów. Każdorazowo jednak powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość. Wielość rodzajów pieczywa pozwoli nam wybrać coś naprawdę odpowiedniego dla nas. Mimo wszystko pamiętajmy, że prosty podział na jasne pieczywo i ciemne pieczywo, nie zawsze powinien stanowić wyznacznik korzystnego dla naszego zdrowia wyboru. Tak samo zresztą, jak ilość kalorii zawarta w pieczywie. W końcu kaloryczność ciemnego pieczywa (i mam tu na myśli prawdziwy, razowy chleb wypiekany na zakwasie) wcale nie musi być mniejsza niż kaloryczność bezwartościowego „dmuchanego” pieczywa. Wybierajmy zatem świadomie!

 

 

Magdalena Olańska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót