Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Przesilenie jesienne

Data publikacji: 20 października 2021, 07:43
Jesień może zachwycić paletą barw, skłonić do refleksji nad zmianami zachodzącymi w przyrodzie może też uprzykrzyć życie infekcjami. Kiedy po ciepłym sierpniu nadchodzi znacznie chłodniejszy i mniej przewidywalny wrzesień czas pomyśleć o przygotowaniu do jesieni i zimy. Jesień powinna być sezonem szczepień, okresem dostosowania diety do zmieniających się warunków. Z drugiej strony to okres: ograniczenia dostępu do światła słonecznego, pogorszenia warunków do uprawiania aktywności fizycznej w otwartej przestrzeni, mniejszej dostępności świeżych warzyw i owoców.

Spis treści:

Infekcje

Trudno oprzeć się wrażeniu, że jesień sprzyja wszystkim możliwym chorobom dróg oddechowych. Duże wahania temperatur w ciągu dnia, trudne do przewidzenia zmiany pogody, źle dobrany strój-sprzyjają przeziębieniom. Powrót dzieci do szkoły zwiększa ryzyko infekcji w grupie rówieśniczej. Masowe zachorowania w żłobkach, przedszkolach i szkołach odbijają się na rodzicach i ich pracy. Problemy są widoczne zwłaszcza u dzieci po raz pierwszy będących w najmłodszych oddziałach: żłobka lub przedszkola, bądź pierwszych klasach szkoły.

Jadłospis

Najwyższy czas, żeby przemyśleć menu w kontekście zapotrzebowania na witaminy i składniki odżywcze oraz energię. Jeśli po aktywnie spędzonych wakacjach zamierzamy spędzać więcej czasu za biurkiem lub przed telewizorem, to… warto ten zamiar jeszcze raz przemyśleć. A jeśli nie da się inaczej, zrezygnować z wysokokalorycznych potraw i zastąpić je pełnymi witamin przysmakami. Nawet, jeśli część z nich miałaby pochodzić z zamrażarki.

Pamiętajmy o sokach, kompotach, konfiturach, dżemach i powidłach. Zaopatrzmy się w orzechy, kiszone ogórki i kapustę. Uzupełnijmy zapasy dobrej herbaty, także owocowej. To wszystko pomoże przetrwać chłodniejsze miesiące w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Jeśli tego potrzebujemy, skonsultujmy z lekarzem rodzinnym stosowanie witamin i suplementów diety, które pomogą w walce z chorobami. Witaminy C i D to zimowa klasyka, ale nie wolno z nimi przesadzać.

Ubranie

Rano deszcz i chłód, w południe piękne słońce i ponad 20 stopni. Jak się ubrać? Jak żyć? Najlepiej tak, żeby móc w minutę dopasować strój do sytuacji, a więc „na cebulkę”. Kilka warstw, każda z osobna stosunkowo lekka i przewiewna, ale połączone powinny zapewnić ochronę nawet przed przymrozkiem.

Warto nauczyć dzieci podejmowania dobrych decyzji o tym, co noszą w szkole, przedszkolu, na wycieczce. Opiekunowie i nauczyciele nie zawsze pamiętają, żeby przebrać podopiecznych po powrocie z wycieczki. Zasada jest prosta: jeśli się pocisz, to ubranie jest zbyt ciepłe.

Pandemia

Kolejny rok upływa nam pod znakiem pandemii koronawirusa SARS-COV-2. Przeżyliśmy trzy fale zachorowań, zapowiadana jest czwarta, którą najprawdopodobniej wywoła nowa, bardziej zjadliwa mutacja wirusa. Najwyższy czas na szczepienie, bo trzeba zostawić organizmowi czas na wytworzenie przeciwciał. Pora wrócić do stosowania środków dezynfekujących dłonie i noszenia maseczek w pomieszczeniach. Poza wszystkim w ten sposób można wyraźnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na inne, typowe dla jesieni choroby zakaźne.

Grypa

Grypę, z którą zmagamy się co roku o tej porze przyćmił Covid, ale wciąż jest obecna i niebezpieczna. Być może nawet bardziej niż w czasach przed pandemią, bo teraz każda infekcja o ciężkim przebiegu zwiększa ryzyko zachorowania na Covid. Tymczasem w Polsce przeciwko grypie szczepi się niewielka część populacji, a utrudniony dostęp do szczepionek dodatkowo pogarsza sytuację. Niektórzy pracodawcy co roku organizują szczepienie dla swoich pracowników i ich rodzin. Jeśli pojawi się taka okazja, warto z niej skorzystać.

Dobre ubranie nie dopuszcza do przegrzania. Ochrona głowy przed wychłodzeniem zmniejsza ryzyko przeziębienia, zapalenia zatok.

Jak dobrze przeżyć jesień?

Najlepiej aktywnie. Mimo niższych temperatur, deszczu i innych meteorologicznych niespodzianek w miarę możliwości pozostawajmy w ruchu. Większość aktywności można dostosować do pogarszającej się pogody: jazda na rowerze, spacery, bieganie, gry zespołowe nadal są w zasięgu ręki. Trzeba tylko dostosować ubiór i intensywność wysiłku do zmian pogody.

Piotr Kołaczek

Powrót