Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

W czym na trening? Rola odpowiedniej odzieży w skutecznym treningu

Dlaczego odzież termiczna jest lepsza od bawełnianej?

Data publikacji: 27 czerwca 2016, 10:50
Sport to zdrowie i najlepszy sposób na zachowanie kondycji, a także smukłej sylwetki. Jednak aktywność fizyczna wymaga zainwestowania w różne akcesoria, w tym również odpowiednią odzież. Nie bez znaczenia jest to, w czym ćwiczymy. Dzięki odpowiednim ubraniom, np. termicznym, wykonywanie ćwiczeń stanie się łatwiejsze i bardziej komfortowe. Na co i dlaczego zwrócić uwagę przy zakupie dobrej odzieży na zajęcia fitness?

Dlaczego warto?

Oczywiście, można trenować w zwykłym dresie lub legginsach i tunice. Należy jednak pamiętać, że profesjonalna odzież sportowa jest znacznie lepszą inwestycją. Dlaczego? Przede wszystkim takie ubrania są wykonane z odpowiedniego materiału, który ułatwia skórze oddychanie oraz dobrze odprowadza pot. Zwróćmy uwagę na krój – strój powinien przylegać do ciała, ale nie krępować ruchów, musi być swobodny, ale nie za luźny. Dzięki temu można wygodnie wykonywać wszystkie rodzaje ćwiczeń.

Źle dobrany komplet do ćwiczeń nie tyle nie zniechęca do treningu, co go uprzykrza i stwarza niepotrzebny dyskomfort. Mając do wyboru ubranie wykonane z bawełny i ubranie uszyte z termoaktywnej tkaniny najnowszej generacji, lepiej zainwestować w tę ostatnią. Dzięki zastosowaniu nowych technologii materiał ten odprowadza pot i ułatwia skórze oddychanie. Jest też dużo bardziej wytrzymały od bawełny, dzięki czemu nie rozciągnie się i nie straci swoich właściwości nawet po wielu praniach.

Jak wybrać odpowiednie obuwie?

Zakup dobrej odzieży sportowej nie musi być wcale bardzo dużym wydatkiem. W sklepach jest bogaty wybór sportowej odzieży w różnych kategoriach cenowych. W tak szerokim asortymencie odzieży sportowej łatwo się pogubić. Wbrew pozorom, najważniejszy nie jest modny krój czy neonowy kolor, lecz przewiewność i elastyczność ubrania.

Zdecydowanie największą wagę należy przyłożyć do wyboru odpowiedniego obuwia. Jedną z najistotniejszych kwestii jest model butów. Ważne jest, żeby but był przeznaczony do sportu, który planujemy uprawiać, np. do zajęć fitness lub siłowni. Takie obuwie zapewni nam bezpieczeństwo podczas ćwiczeń oraz pewność, że nie szkodzimy swoim stopom i stawom. Odpowiednie buty, w zależności od przeznaczenia, mają wbudowane w podeszwie poduszki amortyzujące wstrząsy, a także systemy antypoślizgowe i stabilizujące stopę i/lub kostkę. Większość  obuwia sportowego wykonana jest z przewiewnych materiałów, a ich zasadniczą funkcją jest właściwie zabezpieczać i amortyzować stopy,  tak żeby zminimalizować możliwość urazów.  Każdy kto zaczynał trenować w miejskich trampkach, a później zainwestował w obuwie treningowe wie, że nie były to stracone pieniądze.

Emilia Seweryn
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót