Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe, które wydłużą nasze życie

Jak zmienić nawyki żywieniowe na prawidłowe – zdrowe nawyki żywieniowe a długość życia

Data publikacji: 12 lutego 2016, 11:46
Każdy marzy o długim, godnym życiu w pełnym zdrowiu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Nie ma w tym nic zaskakującego – ludzie od wieków poszukiwali środka na długowieczność. Jednak nie jest on kwestią magii ani medykamentów. Kluczem do dłuższego życia są zdrowe nawyki żywieniowe. Dobra dieta, jedzenie warzyw oraz owoców to znane sposoby na zapewnienie sobie dodatkowych lat. Zamiast poszukiwać cudownych leków, lepiej skupić się na zmianie codziennych nawyków poprzez odrzucenie szkodliwych i zastąpienie ich dobrymi. I obserwować, jak nasze ciało stopniowo wraca do formy mimo upływu lat.
Zdrowe nawyki żywieniowe – rodzinazdrowia.pl

Jakie zdrowe nawyki żywieniowe warto wprowadzić w życie?

Rozpowszechnienie się trendu na zdrowy styl życia spowodowało, że coraz częściej zwracamy uwagę na produkty trafiające na nasz talerz. Jednak nie oznacza to, że każda dieta jest idealna dla zdrowia i zapewnia długowieczność. Kluczem jest rozpoznanie zdrowych nawyków żywieniowych, które faktycznie w tym pomagają. Z pewnością czołowym z nich jest ograniczenie wielkości spożywanych posiłków. Nie tylko w czasie restrykcyjnej diety, lecz także na co dzień. Jednocześnie nie oznacza to bagatelizowania tego, co znajdzie się na talerzu. Najlepiej omijać szerokim łukiem tłuste potrawy, zrezygnować ze smażenia na oleju na rzecz gotowania na parze, przy okazji podmieniając duże porcje mięsa na rzecz warzyw, zmniejszając przy tym ilość spożywanych nasyconych kwasów tłuszczonych, których nadmiar wywołuje zmiany miażdżycowe. Niezbędne są również produkty pełnoziarniste i owoce. Dzięki nim dostarczamy ciału minerały i witaminy, tak ważne dla zdrowego odżywiania się.

Jak zmienić nawyki żywieniowe w skuteczny sposób?

Nawet znajomość dobrych nawyków żywieniowych nie oznacza, że łatwo wprowadzić je w życie. Wymaga to sporej dozy samozaparcia, a przede wszystkim chęci i świadomości, że robi się to dla własnego dobra. Najlepiej zacząć powoli, od codziennego zwiększania płynów – wody i herbat ziołowych – dla nawodnienia i oczyszczenia organizmu. Gdy ciało oczyści się już z toksyn, można realizować następne punkty – stopniowo zmniejszać ilość spożywanego mięsa, zmieniać je na ryby, zamiast słodyczy chrupać warzywa. Z czasem zaczniemy zauważać pozytywne zmiany związane nie tylko z wagą, lecz także dobrym samopoczuciem i znacznym zmniejszeniem podatności na choroby.

Prawidłowe nawyki żywieniowe w codziennym życiu

Wprowadzenie zasad dobrego odżywiania się oraz równowaga w spożywanych produktach skutkują  zdrowszym, dłuższym życiem bez poważnych chorób. Równowaga żywieniowa polecana w diecie chińskiej zakłada, że żadnych produktów pokarmowych nie może być za dużo, dlatego ciało powinno otrzymywać porcje z każdej grupy. Tym samym stosowanie się do zasad związanych ze zdrowym odżywianiem zapewnia długotrwałe zdrowie, a nawet pozwala przeciwdziałać powstawaniu nowotworów. Konieczne jest zrezygnowanie z używek, w tym z alkoholu. Zbyt duża ilość procentów nie jest korzystna dla zdrowia, możemy natomiast pozwolić sobie na jeden kieliszek czerwonego wina raz na tydzień, ponieważ wzmacnia serce.

Karolina Skrzek
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót