Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Woda – niezbędnik w twojej sportowej torbie

Jak nawodnić organizm i co pić podczas treningu, czyli czym grozi utrata wody z organizmu

Data publikacji: 4 lutego 2016, 16:21
Nie jest tajemnicą, że wzmożony wysiłek fizyczny grozi odwodnieniem. Podczas treningu na siłowni lub w czasie uprawiania jakiegokolwiek sportu nasz organizm traci wodę nie tylko wraz z potem, ale także wydychanym powietrzem. Nie dostarczając organizmowi płynów, możemy doprowadzić do spadku naszych sił. Jak temu zapobiec?
Jak nawodnić organizm – rodzinazdrowia.pl

Czym grozi odwodnienie? Jak się go ustrzec?​

Podczas solidnego wycisku na siłowni utrata wody w organizmie to nawet 2,5 litra! Jeżeli nie będziesz jej sukcesywnie uzupełniał, doprowadzisz do osłabienia organizmu, stracisz siłę, a w końcu również motywację do kontynuowania ćwiczeń. Zapominając o odpowiedniej ilości wody, obciążasz także serce, które musi wtedy pracować o wiele ciężej, by pompować krew. Nawadnianie to priorytet, który przynosi wiele korzyści. Jeśli się odchudzasz, musisz wiedzieć, że  dostarczanie wody organizmowi znacząco wpływa na poprawę przemiany materii, dodatkowo zmniejszając uczucie głodu. Odpowiednio nawodniony mózg pracuje lepiej i wydajniej, dzięki czemu mamy więcej energii i jesteśmy bardziej skoncentrowani. Jeśli na treningu liczysz na dobre wyniki, pamiętaj, że nawet małe odwodnienie wymiernie wpłynie na spadek formy i sprawności fizycznej.

Jakie są objawy odwodnienia?​Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas treningu - rodzinazdrowia.pl

Do wczesnych objawów odwodnienia należy przede wszystkim uczucie wzmożonego pragnienia oraz suchość w jamie ustnej. Tuż po nich pojawić się może ból głowy i większe niż dotychczas zmęczenie. Jeżeli wyjątkowo zaniedbasz nawodnienie organizmu, będziesz się musiał liczyć z prawdopodobieństwem wystąpienia zawrotów głowy, nieprzyjemnych skurczów mięśni, a w końcu zmniejszonym oddawaniem moczu, dreszczami czy nawet dezorientacją. Są to oczywiście skrajne objawy, jednak warto wiedzieć, jak ważne jest utrzymywanie bliskiej przyjaźni z butelką wody.

Co pić podczas treningu – sposoby na odwodnienie organizmu​

Najczęściej wydaje się, że podstawą jest trening i dieta, lecz odpowiednie nawodnienie powinno również dołączyć do sportowych priorytetów. Najbardziej podstawowym, ale przy tym najlepszym płynem, po jaki możemy sięgnąć przed treningiem, jest  po prostu woda. Jej picie jest rozwiązaniem uniwersalnym, bo sprawdza się zarówno w czasie ćwiczeń intensywnych, jak i tych lżejszych, krótkotrwałych. Woda to sprzymierzeniec nie tylko w czasie ćwiczeń, ale także tuż po nich. Warto polecić również napoje dla sportowców, do których zaliczają się tak zwane izotoniki. Pamiętać należy, że nie są to napoje energetyczne, nie dodadzą nam więc energii podczas wysiłku. Mają one mało cukru i nie mają działania pobudzającego. Pomagają natomiast w szybszym wyrównaniu poziomu elektrolitów, które tracimy podczas pocenia. Izotoniki dostarczają nam również potrzebnych witamin i minerałów, dlatego warto sięgnąć po nie po solidnym wysiłku. Należy unikać napojów słodkich, gazowanych oraz tzw. „energetyków”, które są niezdrowe i w odróżnieniu od izotoników nie mają pozytywnego wpływu na potreningową regenerację organizmu.

Jak nawodnić organizm, czyli kiedy i ile pić?​

nawodnienie organizmu - sposoby - rodzinazdrowia.plPowinno się zacząć dostarczać płyny swojemu organizmowi jeszcze przed wysiłkiem. Optymalną ilością jest około pół litra płynu na dwie godziny przed treningiem. W czasie wykonywania ćwiczeń zaleca się spożywanie około 200 ml wody, mniej więcej co kwadrans – nie częściej. Nie popełniaj błędu, który jest niestety dość częsty wśród ćwiczących – nie czekaj z sięgnięciem po napój do momentu, kiedy poczujesz dojmujące pragnienie. Ogromna potrzeba zaczerpnięcia łyka wody to pierwsza oznaka odwodnienia! Pij spokojnie, nie łapczywie. Pamiętaj, że również nadmiar płynów może być dla organizmu niebezpieczny. Przesada w nawadnianiu organizmu może doprowadzić do spadku stężenia sodu we krwi. Hiponatremia – bo tak to się fachowo nazywa – objawia się bólem głowy, wymiotami i zmęczeniem. Może również wystąpić obrzęk kończyn.

Kwestia, jak się odżywiać podczas treningu, jest niezmiernie ważna, a płyny wchodzą wszak w zakres najważniejszych składników diety każdego sportowca. Pijmy wodę często, małymi łykami, w ilościach odpowiednich do masy naszego ciała - nie tylko w czasie uprawiania aktywności fizycznej, ale także przed samym rozpoczęciem treningu. Starajmy się unikać kawy i słodkich soków oraz przekąsek zawierających sól. Wszystko to razem sprawi, że nasza forma z pewnością wzrośnie!

Adam Bała

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót