Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Wymagająca skóra u seniorów

Najczęstsze problemy skórne u osób starszych

Data publikacji: 26 sierpnia 2021, 08:56
Skóra utrzymana w dobrym stanie ma wpływ na nasze samopoczucie. Proces starzenia się skóry rozpoczyna się już w wieku 25 lat, i z czasem staje się ona bardziej podatna na wysuszenie, podrażnienia. Stopniowo zmniejsza się wilgotność skóry, która z wiekiem wiąże mniej wilgoci, a gruczoły potowe wytwarzają mniej potu. Te czynniki również przyczyniają się do jej wysuszenia.

Spis treści:

Skóra osób starszych jest szczególnie wymagająca: traci jędrność i elastyczność. Poszczególne warstwy skóry stają się cieńsze, mają mniejszy przepływ krwi, a gruczoły prawie nie wytwarzają potu i sebum. Dlatego wymaga regularnej pielęgnacji.

 

Utrata właściwości skóry związana z wiekiem

Z wiekiem skóra stopniowo traci swoje właściwości, staje się cieńsza. Zmniejsza się elastyczność skóry, jej odporność na urazy, maleje wrażliwość na ból, rany trudniej się goją, z powodu mniejszej produkcji łoju i potu następuje wysuszenie i złuszczanie. Naskórek staje się bardziej suchy i szorstki, a skóra właściwa jest mniej elastyczna i sprężysta.

Przy suchej skórze zaburzona jest naturalna regulacja tłuszczu i nawilżenia skóry. Skóra staje się szorstka i krucha, w skrajnych przypadkach pojawiają się pęknięcia i egzema. Na suchość skóry szczególnie cierpią seniorzy, ponieważ wraz z wiekiem skóra wytwarza mniej wilgoci. Do suchości skóry przyczyniają się również czynniki zewnętrzne, takie jak zimno i ciepło, a także niedożywienie i choroby.

 

Obszary problematyczne skóry w starszym wieku

Prawie każda starsza osoba ma suchą skórę na stopach, nogach i ramionach. Łagodne formy można rozpoznać po małych białych łuskach. Podrażnienia na skórze, które krwawią i mogą prowadzić do stanów zapalnych, są oznakami silnej suchości. Skóra zaczyna nieprzyjemnie swędzieć. Drapanie tylko pogarsza wygląd skóry i może prowadzić do infekcji. Wielu seniorów skarży się na bolesność w fałdach skórnych: wilgoć i ciepło może gromadzić się między fałdami skóry – na przykład pod pachami, piersiami lub na pachwinach, niosąc ryzyko infekcji.

 

Utrata naturalnej ochrony

Z wiekiem skóra traci swoją naturalną ochronę, czyli tzw. płaszcz lipidowy, chroniący ją nie tylko przed utratą wody, ale także przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Ceramidy, czyli związki lipidowe znajdujące się w warstwie rogowej naskórka dbają o elastyczność skóry oraz chronią ją przed utratą ciepła.

 

Świąd skóry

To dolegliwość spowodowana nadmiernym wysuszeniem skóry. Do tak zwanego świądu starczego przyczynia się nadmierne pobudzenie receptorów bólowych obecnych w skórze. Może on manifestować się uczuciem pieczenia, mrowienia czy kłucia. Przyczyną świądu mogą być też towarzyszące choroby, jak: cukrzyca, schorzenia nerek, wątroby, tarczycy, atopowe zapalenie skóry, czy też nowotwory.

 

Mniejsza produkcja melaniny

Z wiekiem następuje również zaburzenie produkcji melaminy, czyli znajdującego się w naszej skórze pigmentu chroniącego przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wraz z zaburzaniem jego produkcji pojawiają się przebarwienia, uszkodzenia posłoneczne, przez co skóra staje się nadmiernie blada, a czasem pojawiają się na niej charakterystyczne brązowe plamy. W związku z tym rośnie ryzyko rozwoju raka skóry, szczególnie raka podstawnokomórkowego lub kolczystokomórkowego.

 

Właściwa pielęgnacja suchej skóry seniorów

● Unikajmy klasycznego mydła, które wysusza skórę i zaburza jej naturalne funkcje ochronne.

● Tłuste produkty myjące, takie jak olejki pod prysznic i mydła syntetyczne, uzupełniają poziom lipidów i są łagodne dla skóry.

● Produkty z mocznikiem, gliceryną lub kwasem mlekowym mogą pomóc w wysuszeniu skóry.

● Kremy, maści lub balsamy na bazie oleju / tłuszczu regulują poziom nawilżenia skóry i poprawiają jej funkcje ochronne poprzez nawilżanie.

● Aby nie podrażniać skóry, zaleca się stosowanie produktów bezzapachowych.

● Unikajmy produktów z olejkami eterycznymi i preparatów na bazie alkoholu, które mogą podrażnić wrażliwą skórę.

 

Jolanta Witkowska

Powrót
Przeczytaj również