Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Problem: sucha, szorstka skóra

Pielęgnacja suchej skóry – co warto wiedzieć?

Data publikacji: 15 listopada 2017, 10:00
Swędzenie, uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie… To tylko część z problemów trapiących osoby posiadające skórę skłonną do przesuszania się. Czas, w którym mieszkania są dogrzewane, nie jest sprzymierzeńcem w walce o odpowiednie nawilżenie. Co może być powodem suchej i szorstkiej w dotyku skóry? Jak radzić sobie z tym problemem?

Spis treści:

Skąd bierze się przesuszona skóra?

Pielęgnacja suchej skóry nie powinna kończyć się na stosowaniu kremów nawilżających. To bardzo złożony temat. Przesuszenie może wynikać z wielu powodów i nasilać się zależnie od pory roku i bodźców zewnętrznych, a także czynników chorobowych. Dodatkowo ujemne temperatury, ciągłe przechodzenie z zimna do ogrzewanych pomieszczeń, brak słońca i niska zawartość wody w powietrzu nie pozwalają skórze odpocząć. Często pokutuje też brak odpowiedniej regeneracji po lecie, kiedy to promieniowanie UV jest dużo wyższe, zwłaszcza podczas urlopu w cieplejszych zakątkach świata.

Zdrowa skóra na całym ciele zawiera tłuszcze, magazynowane w naskórku i produkowane przez gruczoły łojowe. To naturalna bariera, nazywana też płaszczem lipidowym. Jego rolą jest zabezpieczanie naskórka przed przesuszaniem i czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczone powietrze, substancje drażniące, wirusy i bakterie. Ogranicza też parowanie wody, co naturalnie wpływa na nawilżenie i elastyczność. Przesuszona skóra nie produkuje tłuszczu w dostatecznej ilości, a to z kolei może objawiać się na różne sposoby.

Czytaj więcej w temacie: Jak prawidłowo nawilżać skórę?

Domowe sposoby na nawilżenie twarzy

Naturalną barierę skóry można odbudować i pomóc jej w zachowaniu wszystkich funkcji i pięknego wyglądu. Istnieje szereg rozwiązań, zwłaszcza w kontekście dbania o cerę. Domowe sposoby na nawilżenie twarzy są alternatywą dostępną dla każdego, choć przy skórze bardzo przesuszonej i pękającej powinno się odwiedzić dermatologa. Jak zatem poradzić sobie z cerą, która wymaga dodatkowego nawilżenia? Na początek dobrze jest wykonać delikatny peeling. Kosmetyk można z powodzeniem przygotować w domu, używając kawy lub cukru. Jego celem jest złuszczenie obumarłych komórek tak, by kremy i substancje nawilżające miały szansę dostać się jak najgłębiej. Warto też pamiętać o możliwości przygotowywania maseczek – te z miodem i dostępnymi sezonowo owocami bywają najlepsze dla delikatnej, suchej skóry! Taką bombę nawilżająco-witaminową należy stosować dwa razy w tygodniu. Jeśli chodzi o kremy, ważne, by zawierały glicerynę, d-pantenol, hydrolizatory protein, kwas hialuronowy i/lub glikol propylenowy. Pomocne będą też składniki tłuszczowe, takie jak ceramidy, kwasy tłuszczowe (linolowy) i woski.

Czytaj więcej w temacie: Naturalne maseczki do wykonania w domu

Skóra atopowa i skłonna do podrażnień

Twarz to jednak nie jedyne miejsce, gdzie skóra może się przesuszać. Doskonale wiedzą o tym ci, którym sen z powiek spędza atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba autoimmunologiczna, jednak w walce z nią pomaga wiele nawyków, które pomogą przy przesuszeniach objawiających się swędzeniem. Sprawdzą się tu maści i kremy kojące. Pamiętać należy o nawadnianiu organizmu, odpowiedniej suplementacji i naturalnych kosmetykach. Popularne staje się też stosowanie olejku kokosowego w formie balsamu lub dodatku do kąpieli. Z kolei olejek z awokado zawiera dużo tłuszczy nasyconych, bardzo dobrze przyswajanych przez skórę, i wykazuje działanie łagodzące i odżywiające. Skóra skłonna do podrażnień łatwo ulega kolejnym uszkodzeniom i utracie wody, gdyż nieodpowiednie kosmetyki pozbawiają ją bariery ochronnej. Należy pamiętać o regularnym nawilżaniu. A co na szorstką skórę? Zimą ten problem nasila się najbardziej na rękach i nogach, czyli tam, gdzie znajduje się mało gruczołów łojowych. Tu naturalne sposoby walki z przesuszeniami mogą jedynie złagodzić objawy, ale do ich zwalczenia konieczna będzie pomoc profesjonalnych kosmetyków. Coraz częściej nie jest konieczna wizyta u dermatologa, gdyż spora część odpowiednich kosmetyków dostępna jest w aptekach.

Czytaj więcej w temacie: Z czym boryka się atopik?

Naturalnie!

Warto pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji skóry suchej, nie tylko zimą. Odstawić należy wszystkie kosmetyki, które zawierają alkohol i wybierać te na bazie składników naturalnych, których coraz więcej w drogeriach. Czasem sprawdza się też złota zasada – im intensywniej kosmetyk pachnie, tym więcej składników potencjalnie drażniących się w nim znajduje.

Czytaj więcej w temacie: Suchym piętom na ratunek!

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót