Trądzik pod kontrolą, czyli jak walczyć z pryszczami
Istnieje wiele sposobów na trądzik My znamy najlepsze - dietę i domowe maseczki
Pielęgnacja cery trądzikowej
Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca. By pielęgnować ją właściwie, trzeba wykazać się dużą cierpliwością, zaangażowaniem i delikatnością zarazem. Podstawowe sposoby na trądzik to: oczyszczanie, złuszczanie rogowaciejącego naskórka, wysuszanie i matowienie miejsc zmienionych łojotokowo oraz maskowanie niedoskonałości. Pielęgnacja cery trądzikowej jest bowiem wieloetapowa. Zabiegi pielęgnacyjne trzeba często i regularnie powtarzać. W niektórych przypadkach niezbędne będzie wsparcie kuracją farmakologiczną. Gdy domowe sposoby na trądzik nie wystarczą, lekarz dermatolog może przepisać leki, które złagodzą objawy i przyspieszą proces leczenia.
Kosmetyki na trądzik
Do pielęgnacji cery trądzikowej służą specjalne kosmetyki na trądzik, stworzone z przeznaczeniem do skóry z takim problemem. Do oczyszczania najlepiej użyć delikatnej pianki lub żelu. O zwykłym mydle należy zapomnieć, gdyż mimo niewątpliwie skutecznych właściwości oczyszczających, skórze trądzikowej może tylko zaszkodzić. Z martwego naskórka doskonale oczyści skórę delikatny peeling, ale nie należy stosować go zbyt często. Najlepiej sięgnąć po preparat apteczny i skonsultować z farmaceutą jego stosowanie. Kosmetyki na trądzik to także delikatne, nietłuste kremy, które odżywiają skórę, oraz punktowe sztyfty na wypryski, jednorazowe chusteczki oczyszczające i matujące i wiele innych potrzebnych drobiazgów, które ułatwiają życie osobom z cerą trądzikową. Ulgę dla skóry mogą przynieść również domowe maseczki na trądzik. Najbardziej popularna jest maseczka z drożdży i mleka. Wystarczy ćwiartkę kostki drożdży rozrobić w odrobinie ciepłego mleka i nałożyć na oczyszczoną twarz. Po zmyciu skóra będzie odświeżona i wypoczęta. Oczyszczająco i wysuszająco zadziała maseczka z zielonej glinki dostępnej w aptece. Można ją również przygotować samodzielnie, mieszając glinkę z ciepłą wodą, według proporcji podanych na opakowaniu. Należy jednak pamiętać, że domowe maseczki na trądzik mogą być jedynie wsparciem przy leczeniu problemu.
Dieta skuteczna na trądzik
Sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem jest zbilansowana dieta ułożona w oparciu o produkty naturalne, jak najmniej przetworzone, głównie warzywa i owoce. Tych ostatnich w szczególności nie powinno zabraknąć na talerzu. Najlepsze warzywa i owoce to te z wysoką zawartością betakarotenu, który ma właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych: papryka, marchew, pomidory, dynia, morele, brzoskwinie i mango. Dieta na trądzik powinna zawierać dużo produktów o niskim indeksie glikemicznym, takich jak grube kasze, makaron z mąki razowej, niełuskany ryż, płatki – najlepiej owsiane, oraz pieczywo z pełnego ziarna. Poza chudym mięsem w menu nie powinno zabraknąć ryb, które są bogatym źródłem kwasów omega 3. To właśnie te kwasy mają pozytywny wpływ na regulację gospodarki hormonalnej w organizmie. W diecie na trądzik powinno znaleźć się dużo płynów. Woda nie tylko pomaga nawodnić organizm, ale także usuwa z organizmu nadmiar szkodliwych toksyn. Należy wyeliminować z jadłospisu wszelkie napoje gazowane, słodzone i sztucznie barwione. Konserwanty i sztuczne barwniki nie służą cerze trądzikowej, tak samo jak tłuste, smażone potrawy, ostre przyprawy i nadmiar soli.
Wymagająca cera trądzikowa
Pielęgnacja cery trądzikowej jest bardzo trudna i wymagająca. Jest jednak wiele sposobów na trądzik, które ułatwiają utrzymanie właściwej higieny osobom zmagającym się z problemem. Specjalistyczne kosmetyki na trądzik, dostępne w aptekach, jak i te do codziennej pielęgnacji, które kupić można w drogeriach, stanowią nierzadko całe serie do kompleksowego zastosowania. Wsparciem mogą stać się domowe maseczki na trądzik, które można wykonać w prosty sposób. Pomoże też specjalna dieta na trądzik oraz picie dużej ilości wody. Należy jednak pamiętać, że gdy domowe sposoby nie pomagają, niezbędne może okazać się wsparcie dermatologa, z którym już na samym początku pojawiania się trądziku warto skonsultować sposób leczenia. Czasem lepiej wiedzieć więcej, by zareagować na czas i zwalczyć problem skutecznie.
Faustyna Wychadańczuk
___________________________REKLAMA
___________________________________