Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Ograniczyć pocenie się – tabletki na nadmierną potliwość

Tabletki to skuteczne preparaty, które pomogą Ci w walce z nadmiernym poceniem się

Data publikacji: 12 stycznia 2016, 15:15
To, że człowiek się poci, jest zupełnie naturalne. Pocenie jest dla organizmu bardzo ważne, ponieważ właśnie poprzez wydzielanie przez skórę odbywa się regulacja termiczna ciała. W wysokich temperaturach lub podczas intensywnego wysiłku organizm wydala przez gruczoły potowe słony płyn składający się głownie z wody i soli i nie dopuszcza do przegrzania. Pocenie się towarzyszy również sytuacjom stresowym. Jeśli jednak obserwujemy pocenie się podczas zwykłego rytmu dnia, gdy bez wysiłku ciało pokrywa się potem, pod pachami robią się mokre plamy, dłonie ciągle są wilgotne i nieustannie ścieramy słone krople z czoła, wówczas mamy do czynienia z nadmierną potliwością. Ulgę mogą w takiej sytuacji przynieść tabletki przeciw poceniu.
pocenie pod pachami

Spis treści:

Pot na całym ciele

Gruczoły potowe pokrywają niemal całe ciało. Dlatego też nadmierne pocenie może dotykać przeróżnych jego części. U jednych pojawi się w miejscach najbardziej oczywistych – na stopach, pod pachami, na twarzy, dłoniach i plecach. U innych nadmierna potliwość dotknie duże połacie skóry i mokre plamy na ubraniu pojawią się niemal wszędzie. Gdy pojawia się problem nadmiernego pocenia się, zazwyczaj nie wystarczą antyperspiranty lub miejscowe blokery. Ulgi nie przyniesie również kąpiel po kilka razy dziennie. Wówczas trzeba działać nie tylko miejscowo, lecz kompleksowo. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dostępne w aptekach tabletki przeciw poceniu. Przed ich zażyciem warto skonsultować problem z farmaceutą, a jeśli kuracja nie przyniesie oczekiwanej poprawy, bezwzględnie udać się do lekarza.

Tabletki na pocenie się – jak działają?

spocona kobietaTabletki przeciw poceniu, w odróżnieniu od antyperspirantów, nie działają miejscowo, a na całe ciało. Dzięki temu mogą one stać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które do tej pory miały problem z poceniem się na plecach, udach czy innych częściach ciała, na które trudno użyć dezodorantu lub kremu antyperspirującego. Składniki aktywne w tabletkach to naturalne zioła: szałwia lekarska, pokrzywa, skrzyp polny i melisa. Za ograniczenie wydzielania potu przez gruczoły potowe odpowiada szałwia. Skrzyp polny i pokrzywa pobudzają funkcje wydalnicze nerek, które to przejmują na siebie nadmiar wydzielanej przez gruczoły potowe wody. Melisa zawarta w tabletkach na pocenie działa lekko uspokajająco, co może bardzo pomóc w sytuacjach stresowych. W czasie przyjmowania tabletek dochodzi więc do zahamowania wydzielania wody przez gruczoły potowe i do zwiększenia wydzielania jej przez układ moczowy. W efekcie skóra pozostaje bardziej sucha, ale może zwiększyć się częstotliwość wizyt w toalecie. Tabletki przeciw poceniu mają bowiem działanie lekko moczopędne.

Tabletki przeciw poceniu się - skonsultuj z lekarzem

Jeśli tabletki przeciw poceniu się nie przynoszą wyraźnej poprawy, należy koniecznie wybrać się do lekarza. Być może problem nadmiernej potliwości leży u podłoża ukrytej choroby, takiej jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy. Jeśli jednak tabletki przynoszą ulgę, to trzeba pamiętać o tym, by stosować je zawsze zgodnie z zaleceniami z ulotki lub według wskazań lekarza. Przedawkowanie tabletek przeciw poceniu się, mimo że są one ziołowe, może skutkować deregulacją gospodarki wodno-elektrolitowej i przegrzaniem organizmu. Tabletki te mogą również powodować osłabienie lub nasilenie działania innych leków, jeśli więc mają być przyjmowane równolegle z innymi farmaceutykami, zawsze należy skonsultować ten fakt ze specjalistą.

Wsparcie w diecie

tabletki przeciw poceniuNa nadmierną potliwość mogą mieć również wpływ spożywane potrawy i napoje. Niewskazane jest picie mocnej kawy i herbaty. Również alkohol może powodować nadmierne wydzielanie potu. Sprzymierzeńcem problemu są również pikantne i rozgrzewające przyprawy takie jak imbir czy chilli. Niektóre z nich mogą dodatkowo powodować, że woń potu staje się bardziej intensywna i nieprzyjemna, np. czosnek. Warto więc zamiast mocnej herbaty sięgnąć po wodę mineralną z cytryną, a dania doprawiać naturalnymi ziołami, nie na ostro.

Tabletki przeciw poceniu mogą zdecydowanie ułatwić życie osobie borykającej się z takim problemem. Należy jednak pamiętać, że poza samymi tabletkami trzeba zadbać również o dobrą kondycję całego organizmu, zmienić dietę na lżejszą i mniej pikantną i profilaktycznie skonsultować problem z lekarzem lub farmaceutą. Tabletki, które na jedno pomogą, na co innego mogą zaszkodzić. Dobrze więc zawsze podejść do tematu z rozsądkiem.

Faustyna Wychadańczuk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót