Ograniczyć pocenie się – tabletki na nadmierną potliwość
Tabletki to skuteczne preparaty, które pomogą Ci w walce z nadmiernym poceniem się
Spis treści:
- Pot na całym ciele
- Tabletki na pocenie się – jak działają?
- Tabletki przeciw poceniu się - skonsultuj z lekarzem
- Wsparcie w diecie
Pot na całym ciele
Gruczoły potowe pokrywają niemal całe ciało. Dlatego też nadmierne pocenie może dotykać przeróżnych jego części. U jednych pojawi się w miejscach najbardziej oczywistych – na stopach, pod pachami, na twarzy, dłoniach i plecach. U innych nadmierna potliwość dotknie duże połacie skóry i mokre plamy na ubraniu pojawią się niemal wszędzie. Gdy pojawia się problem nadmiernego pocenia się, zazwyczaj nie wystarczą antyperspiranty lub miejscowe blokery. Ulgi nie przyniesie również kąpiel po kilka razy dziennie. Wówczas trzeba działać nie tylko miejscowo, lecz kompleksowo. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dostępne w aptekach tabletki przeciw poceniu. Przed ich zażyciem warto skonsultować problem z farmaceutą, a jeśli kuracja nie przyniesie oczekiwanej poprawy, bezwzględnie udać się do lekarza.
Tabletki na pocenie się – jak działają?
Tabletki przeciw poceniu, w odróżnieniu od antyperspirantów, nie działają miejscowo, a na całe ciało. Dzięki temu mogą one stać się doskonałym rozwiązaniem dla osób, które do tej pory miały problem z poceniem się na plecach, udach czy innych częściach ciała, na które trudno użyć dezodorantu lub kremu antyperspirującego. Składniki aktywne w tabletkach to naturalne zioła: szałwia lekarska, pokrzywa, skrzyp polny i melisa. Za ograniczenie wydzielania potu przez gruczoły potowe odpowiada szałwia. Skrzyp polny i pokrzywa pobudzają funkcje wydalnicze nerek, które to przejmują na siebie nadmiar wydzielanej przez gruczoły potowe wody. Melisa zawarta w tabletkach na pocenie działa lekko uspokajająco, co może bardzo pomóc w sytuacjach stresowych. W czasie przyjmowania tabletek dochodzi więc do zahamowania wydzielania wody przez gruczoły potowe i do zwiększenia wydzielania jej przez układ moczowy. W efekcie skóra pozostaje bardziej sucha, ale może zwiększyć się częstotliwość wizyt w toalecie. Tabletki przeciw poceniu mają bowiem działanie lekko moczopędne.
Tabletki przeciw poceniu się - skonsultuj z lekarzem
Jeśli tabletki przeciw poceniu się nie przynoszą wyraźnej poprawy, należy koniecznie wybrać się do lekarza. Być może problem nadmiernej potliwości leży u podłoża ukrytej choroby, takiej jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy. Jeśli jednak tabletki przynoszą ulgę, to trzeba pamiętać o tym, by stosować je zawsze zgodnie z zaleceniami z ulotki lub według wskazań lekarza. Przedawkowanie tabletek przeciw poceniu się, mimo że są one ziołowe, może skutkować deregulacją gospodarki wodno-elektrolitowej i przegrzaniem organizmu. Tabletki te mogą również powodować osłabienie lub nasilenie działania innych leków, jeśli więc mają być przyjmowane równolegle z innymi farmaceutykami, zawsze należy skonsultować ten fakt ze specjalistą.
Wsparcie w diecie
Na nadmierną potliwość mogą mieć również wpływ spożywane potrawy i napoje. Niewskazane jest picie mocnej kawy i herbaty. Również alkohol może powodować nadmierne wydzielanie potu. Sprzymierzeńcem problemu są również pikantne i rozgrzewające przyprawy takie jak imbir czy chilli. Niektóre z nich mogą dodatkowo powodować, że woń potu staje się bardziej intensywna i nieprzyjemna, np. czosnek. Warto więc zamiast mocnej herbaty sięgnąć po wodę mineralną z cytryną, a dania doprawiać naturalnymi ziołami, nie na ostro.
Tabletki przeciw poceniu mogą zdecydowanie ułatwić życie osobie borykającej się z takim problemem. Należy jednak pamiętać, że poza samymi tabletkami trzeba zadbać również o dobrą kondycję całego organizmu, zmienić dietę na lżejszą i mniej pikantną i profilaktycznie skonsultować problem z lekarzem lub farmaceutą. Tabletki, które na jedno pomogą, na co innego mogą zaszkodzić. Dobrze więc zawsze podejść do tematu z rozsądkiem.
Faustyna Wychadańczuk
___________________________REKLAMA
___________________________________