Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningSiłownia i fitness

Higiena na siłowni

Każdy początkujący spotyka się z tym dylematem - które rzeczy zabrać ze sobą na siłownię?

Data publikacji: 28 stycznia 2016, 07:53
Siłownia, czego trudno nie zauważyć, jest miejscem pełnym ludzi, którzy ciężko pracują nad swoją kondycją fizyczną oraz sylwetką. Taka praca to pot i łzy. Na siłownię przychodzimy nie tylko po to, by wyrzeźbić swoje ciało, ale też po zdrowie. No właśnie, porozmawiajmy o pewnym istotnym elemencie zdrowego życia, jakim jest higiena. Istnieje kilka uniwersalnych reguł, których należy się trzymać uczęszczając do klubu fitness. Dla wszystkich powinny być to rzeczy zupełnie oczywiste, jednak jeśli są to twoje początki na siłowni, dobrze byś poznał je już teraz.
jak trenować na siłowni - porady

Jak trenować na siłowni? – czystość sprzętu

Przez siłownię każdego dnia przewijają się dziesiątki osób. Większość z nich ćwiczy używając sprzętu, który Ty właśnie masz zamiar wziąć do ręki. O, na przykład tej sztangi. Miej świadomość, że nie jesteś dziś pierwszą osobą, która złapała ten sprzęt w swoje ręce. Proponuję zatem, w celu uniknięcia infekcji, zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki. Jeżeli jednak wolisz ćwiczyć bez nich, zadbaj przynajmniej o to, by sztanga nie wyślizgnęła się z twoich spoconych dłoni. W takim wypadku polecam ci talk. Dbaj także o czystość sprzętu, na którym ćwiczyłeś. Jeżeli siłownia, do której uczęszczasz, nie zapewnia antybakteryjnego żelu oraz papierowych ręczników do czyszczenia sprzętu, to we własnym zakresie zadbaj o to, by mieć je zawsze przy sobie.

Obuwie na siłowni oraz w szatniobuwie na siłownię

Czy to są twoje początki na siłowni? Nie zamierzasz chyba ćwiczyć w tych samych butach, w których przyszedłeś z ulicy, prawda? Pamiętaj o odpowiednim obuwiu zmiennym. Porządne sportowe buty na siłowni są po prostu nieodzowne – niezależnie od tego, z jakich sprzętów masz zamiar skorzystać. Nigdy nie powinieneś również wsadzać do nich gołych stóp! Ćwiczenie w skarpetkach (sportowych, za kostkę) jest nie tylko higieniczne, ale po prostu wygodniejsze i bezpieczniejsze, unikniesz dzięki temu otarć. W szatni oraz pod prysznicem zawsze noś klapki. Grzybica stóp wcale nie jest sympatyczną perspektywą.

Pod prysznicem

Nie unikaj prysznica po treningu! Sam dezodorant i zmiana ubrania absolutnie nie wystarczą.  Po każdym dniu ćwiczeń powinieneś spędzić od pięciu do dziesięciu minut pod ciepłą wodą, wymyć porządnie ciało, a następnie dokonać wszelkich zabiegów nadających mu upragniony przez ciebie zapach i wygląd. Pamiętaj, że sam dezodorant nie wystarczy, by zabić cały zapach po intensywnym wysiłku. No i noś klapki! Wiem, że już o nich wspominałem, jednak jest to na tyle istotny element, że nie zaszkodzi powtórzyć raz jeszcze.

Woda

co zabrać na siłownięWoda nie tylko gasi nasze pragnienie, które gwałtownie wzrasta podczas solidnego treningu na siłowni, ale także idealnie działa na prawidłowy rozwój mięśni. Zalecam, by zawsze mieć przy sobie przynajmniej półlitrową butelkę niegazowanej wody. Staraj się nie pić z butelek swoich kolegów czy koleżanek. Zaufanie zaufaniem, ale jednak warto dmuchać na zimne i robić wszystko, by nie złapać choroby, która mogłaby uziemić cię na kilka ładnych tygodni, niwecząc efekty ostatnich ćwiczeń.
Lekcji higieny nigdy za wiele, dlatego myślę, że będziemy jeszcze wracać do tego tematu przy okazji następnych artykułów. Być może pojawią się u was jakieś pytania, do których będziemy mogli nawiązać?

 

 

Adam Bała

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót