Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Emolienty – skuteczna broń w walce z suchością skóry

Emolietny, czyli odmładzania skóry za pomocą kosmetyków

Data publikacji: 5 lutego 2016, 12:15
Skóra codziennie wystawiana jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych: wiatr, chłód, promieniowanie słoneczne i detergenty. Przyczyniają się one do osłabienia płaszcza ochronnego i wysuszenia skóry. W aptece bądź na forach kosmetologicznych często spotykamy się z kosmetykami określanymi mianem emolientów. Służą one odtworzeniu lipidowej warstwy ochronnej skóry i zwiększeniu poziomu jej nawilżenia. Są podstawą leczenia i pielęgnacji skóry atopowej, a w związku z coraz częstszym występowaniem chorób o podłożu alergicznym, w tym atopowego zapalenia skóry (AZS), zwiększa się na nie zapotrzebowanie. Czy niezależnie od przyczyny suchości skóry, możemy sięgać po emolienty? Jak wybrać najlepszy dla siebie preparat?
Emolienty – czyli cera atopowa i odmładzanie skóry – rodzinazdrowia.pl

Emolienty – kojący opatrunek dla skóry atopowej

Nasza skóra traci w ciągu doby określoną ilość wody, a szybkość tego procesu zależna jest od wieku, stanu naskórka i czynników środowiskowych. Podobnie jak przykrywka w garnku chroni jego zawartość przed odparowaniem, tak i powierzchowne komórki naskórka powleczone tłustym filmem zapobiegają utracie wody z głębszych warstw skóry. W niektórych schorzeniach dermatologicznych dochodzi do niedoboru płaszcza lipidowego i nadmiernej suchości skóry. To samo grozi nam przy zbyt częstym myciu rąk z użyciem detergentów, długotrwałym kontakcie z wodą lub suchym powietrzem. Objawy atopowego zapalenia skóry to świąd i suchość skóry, stan zapalny i skłonność do nadkażeń. Z pomocą w łagodzeniu tych dolegliwości przychodzą emolienty, które osoby z AZS powinny nanosić na skórę po każdej kąpieli i wielokrotnie w ciągu dnia.

Czym są emolienty?​

Preparaty natłuszczjące skórę - emolienty Liczne preparaty zawierające substancje służące natłuszczeniu i nawilżeniu skóry zwykło się określać mianem emolientów. Ten rodzaj preparatów ma dwa podstawowe mechanizmy działania. Działanie okluzyjne polega na powleczeniu skóry cienką warstwą olejową, która zapobiega odparowywaniu wody, zwiększa poślizg skóry i redukuje podrażnienia przez pocieranie. Drugi efekt to zwiększenie zdolności zatrzymywania wody przez skórę – substancje o tym działaniu nazywane są humektantami (chłonącymi wodę). Do emolientów należą substancje na bazie olejów mineralnych, roślinnych i zwierzęcych, bogate w cholesterol i kwasy tłuszczowe. Wśród substancji chłonących wodę wymienić możemy stosowane powszechnie w kosmetykach glicerynę, mocznik, glikol propylenowy i kwas mlekowy.

Odmładzanie skóry, czyli jak działają emolienty?​

Jak już wspomnieliśmy, kosmetyki na bazie emolientów  zapobiegają utracie wody ze skóry przez swoje działanie okluzyjne, a także zatrzymują wodę w warstwie rogowej, przez co zwiększają jej nawilżenie. Preparaty te zmniejszają stan zapalny w skórze, redukują uczucie świądu, odbudowują macierz skóry, znacznie poprawiając jej kondycję. Ich stosowanie jest zasadniczym elementem leczenia atopowego zapalenia skóry, ale nie ogranicza się tylko do tej choroby. Skóra atopowa, nadmiernie sucha i wrażliwa, towarzyszy wypryskowi alergicznemu, łuszczycy, chorobom przebiegającym ze wzmożonym rogowaceniem. Emolienty są zalecane również osobom borykającym się z suchością skóry na skutek czynników zawodowych.

Jaki emolient wybrać?​

kremy do cery atopowej - emolienty - rodzinazdrowia.plDo wyboru mamy olejki do kąpieli, lotiony, kremy oraz maści. Olejek pozostawia po kąpieli jedynie cienką warstwę na powierzchni skóry, dlatego konieczne jest nałożenie lotionu zalecanego przy umiarkowanej suchości skóry kończyn, tułowia, twarzy i skóry owłosionej. Kremy i maści cechują się silniejszym działaniem okluzyjnym. Dobrze radzą sobie z większą suchością skóry, ale ze względu na pozostawianie tłustej warstwy są mniej wygodne w stosowaniu. Zbyt mocne działanie okluzyjne w podatnych okolicach ciała może prowadzić do zatkania ujść mieszków włosowych, a nawet ich zapalenia – należy wówczas zmienić kosmetyk na inny o lżejszej formule. Czy stosowanie emolientów jest zalecane również latem? Jak najbardziej, gdyż skóra sucha jest wtedy szczególnie narażona na intensywne nasłonecznienie, kontakt z wodą, podrażnienia po depilacji. Zalecane są wtedy kosmetyki lżejsze, o mniejszej zawartości fazy tłustej. Nie zapominajmy również o kremach z filtrem UV!

Emolienty – odbudowa, odmładzanie i ochrona skóry

Zarówno skóra sucha, jak i skóra atopowa są bardziej narażone na szkodliwe czynniki, a przez to również przedwczesne starzenie. Na szczęście problem ten może zostać złagodzony dzięki właściwej pielęgnacji. Jeżeli suchość skóry bądź inne objawy atopowego zapalenia skóry ulegają nasileniu, warto skontaktować się z lekarzem – niekiedy niezbędne jest wdrożenie dodatkowego leczenia. Jednak kremy i maści z emolientami pozostaną bardzo ważną bronią w walce z suchością skóry spowodowaną nie tylko chorobami skóry, ale też pracą zawodową lub codziennymi nawykami.

 
 
Ewa Woźniak
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót