Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Wycieczka rowerowa z dzieckiem – co zabrać?

Lista niezbędnego wyposażenia apteczki w czasie rodzinnej wyprawy rowerowej

Data publikacji: 24 lipca 2020, 08:15
Wspólne wyprawy rowerowe to nie lada frajda nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców. W Polsce nie brakuje tras, które można bezpiecznie przemierzać z najmłodszymi. Niezależnie od długości wyprawy, warto oprócz dobrego humoru, obowiązkowych kasków i prowiantu, zabrać także apteczkę.

Spis treści:

Apteczkę najlepiej wozić w plecaku lub w sakwie – jeśli chcemy do niej schować leki, które mogą tracić swoje właściwości w wyniku ekspozycji na wysoką temperaturę. Wszystkie zapakowane środki powinny być w jednym miejscu, żeby w razie, gdy będą potrzebne, nie tracić czasu na szukanie pojedynczych opakowań. Dobrze, aby opakowanie apteczki było czerwone lub zielone z białym krzyżem – to uniwersalne kolory, które pomogą nawet postronnym osobom zidentyfikować apteczkę w naszym bagażu. A co spakować do środka?

Środki opatrunkowe

To w czasie wypraw podstawa wyposażania apteczki. Małemu rowerzyście mogą przydarzyć się różne wypadki, które często kończą się zadrapaniami lub otarciami. Warto więc wziąć ze sobą różnego rodzaju plastry – najlepiej z opatrunkiem i bez. Dzieciom z pewnością spodobają się plasterki z wizerunkami ich ulubionych bohaterów. Warto spakować też bandaże w dwóch rozmiarach. Wybór między opaskami dzianymi i półelastycznymi należy do ciebie. Warto spakować też kompresy jałowe – można je przyłożyć do większych ran. Jeśli skaleczenie okaże się głębokie, dobrym rozwiązaniem są tzw. szwy apteczne, zwane też stripsami. Pomogą przytrzymać brzegi ran i zapobiegną powstawaniu blizn. Na wszelki wypadek warto mieć ze sobą chustę trójkątną niezastąpioną przy urazach stawów i kości. Jeśli dojdzie do stłuczenia, miejsce urazu można schłodzić lodem w sprayu.

Środki do przemywania i odkażania ran

Jeśli nie będziesz mieć ze sobą niczego innego – do przemycia ran możesz użyć wody. Dobrze sprawdzi się też, jeśli trzeba będzie przepłukać oko lub schłodzić oparzenia. Ewentualne rany najlepiej przemyć środkiem do odkażania ran.

Dla zachowania higieny weź ze sobą też chusteczki nawilżane i żel antybakteryjny.

Ochrona przeciwsłoneczna i pielęgnacja skóry

Niezależnie od pogody, latem na dworze należy stosować ochronę słoneczną. Weź zatem ze sobą krem do opalania. Jeśli jednak skóra malucha za mocno się zarumieni, dobrze mieć pod ręką środek łagodzący na oparzenia, najlepiej na bazie panthenolu lub opatrunek hydrożelowy, który łagodzi ból i przyspiesza gojenie. W czasie ruchu skóra się poci, mogą więc powstać odparzenia – tu pomogą kremy dla niemowląt.

Ochrona przed komarami i kleszczami

Kleszcze to prawdziwa plaga ostatnich lat. Są obecne nie tylko w lasach, lecz także na łąkach czy nawet osiedlowych trawnikach. Mogą wywoływać groźne choroby jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Równie nieprzyjemne, choć mniej niebezpieczne są ugryzienia komarów i meszek. Dlatego tak ważna jest ochrona przed nimi. Nie zapomnij więc preparatów odstraszających. Do wyboru jest teraz wiele różnych środków – w formie opasek, plasterków, żeli i sprayów. Dla dzieci lepiej wybierać te na bazie olejków eterycznych niż DEET.

Jeśli już nasza pociecha zostanie pokąsana warto mieć ze sobą żel łagodzący, np. z naturalnymi olejkami roślinnymi. Na pojawiające się odczyny alergiczne dobrze mieć pod ręką wapno lub leki antyhistaminowe, jeśli je stosujecie.

Dodatkowe wyposażenie

Małe agrafki nie zajmują dużo miejsca, a pomogą spiąć chustę czy usunąć drzazgę wbitą w palec. Obowiązkowo miejmy też ze sobą nożyczki o zaokrąglonym czubku, rękawiczki lateksowe i folię NRC. Ta również po złożeniu ma kompaktowe wymiary, a może w niektórych sytuacjach nawet uratować życie. Chroni bowiem przed utratą ciepła i zapobiega hipotermii.

Ewa Guzek

Powrót