Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningBieganie

Gadżet dla aktywnych – krokomierz

Kiedy i po co mierzyć swoje kroki?

Data publikacji: 29 kwietnia 2016, 14:47
Krokomierz to niepozorne urządzenie, które, nawet zawierając tylko podstawowe funkcje, potrafi doskonale zmotywować do aktywnego trybu życia. Warto się zastanowić, czy sprawić sobie takie urządzenie, w jakiej formie i jak go używać.

Jak działa krokomierz i do czego może służyć?

Krokomierz to urządzenie, które podczas marszu czy spaceru mierzy liczbę wykonanych kroków, przebyty dystans oraz liczbę spalonych w ten sposób kalorii. To podstawowa wersja, którą na pewno zawiera każdy model. Bardziej rozbudowane mają również zegarek, pulsometr, kompas, wysokościomierz, sygnał dźwiękowy.

W jaki sposób krokomierz może wpływać na efektywność treningu nawet w podstawowej wersji?

Otóż może pokazywać, jak nawet codzienny ruch, taki jak spacer czy wyprawa do sklepu, wpływa na nasz organizm – ile spalamy kalorii, jakie trasy przemierzamy. Gdy świadomie wychodzimy na trening, np. nordic walking, pomoże przy wyborze optymalnej trasy, wskazując, jaki przemierzamy dystans i ile spalamy przy tym kalorii. Z czasem będziemy obserwować, że te same dystanse pokonujemy w szybszym tempie, a to oznacza polepszenie kondycji i zrzucenie niepotrzebnych kilogramów. Taka wizualizacja na ekranie krokomierza działa bardzo motywująco i zachęca do poprawienia obecnych wyników.

Jaki krokomierz wybrać?

Krokomierze można kupić w wersji przypinanej do paska lub na rękę, w formie zegarka. Zwykle te na rękę są dokładniejsze i mają bardziej rozbudowane funkcje. Rozróżnia się wśród nich krokomierze w formie sportowego paska – mogą zmierzyć międzyczasy czy wysokości i odległości dla osób uprawiających trekking, ale często nie liczą kalorii. To może stanowić przeszkodę dla osób, które chciałby jednocześnie kontrolować utratę swojej wagi.

Te w formie zegarka zwykle mają właśnie funkcję zwykłego zegarka i bardzo sportowy design. Mogą więc być także doskonałym uzupełnieniem naszego sportowego looku. Krokomierze przypinane do paska spodni są niemal niewidoczne i można ich używać nawet w codziennym stroju, idąc na spacer czy wędrując po górach i lesie. Ich dodatkowe funkcje zależą już tylko od naszych potrzeb.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót