Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Właściwa pielęgnacja i ochrona skóry podczas słonecznych wakacji

Jak dbać o skórę od wewnątrz i od zewnątrz?

Data publikacji: 9 lipca 2020, 11:07
Odpowiednia pielęgnacja skóry jest bardzo ważna i konieczna, zwłaszcza w słoneczne dni. Wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca, zaczynamy chętniej odsłaniać różne części naszego ciała. Światło i ciepło słoneczne, nie tylko pozytywnie oddziałują na nasz dobry nastrój, ale również na szereg dobroczynnych reakcji w organizmie.

Spis treści:

Musimy jednak pamiętać, że reguła „im więcej, tym lepiej”, w tym przypadku na pewno nie wyjdzie nam na dobre. Nadmierna ekspozycja naszej skóry na intensywne promieniowanie słoneczne, przyczynia się do występowania poparzeń słonecznych, które w konsekwencji pogarszają stan, kondycję oraz zdrowie naszej skóry. Konieczne jest zatem stosowanie odpowiedniej ochrony celem zapobiegania negatywnym skutkom nadmiernej ekspozycji słonecznej.  

Wewnętrzna pielęgnacja skóry

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na wiele, różnych czynników zewnętrznych. Suche powietrze, znaczna wilgotność i nasłonecznienie istotnie wpływają na poziom nawilżenia naszej skóry. Odpowiednie nawodnienie organizmu, warunkuje sprężystość, dobre napięcie i jest gwarancją  prawidłowego odżywienia naszej skóry. Poza piciem odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, istotna jest również nasza codzienna dieta. Powinna być ona bogata w najlepszej jakości zdrowe tłuszcze, czyli  wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) zawarte w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, orzechach czy awokado. Ważne jest również spożywanie pełnowartościowych białek, czyli takich które zbudowane są z aminokwasów endogennych, których nasz organizm, nie jest w stanie sam wyprodukować. Białka pełnowartościowe odpowiadają za odbudowę poszczególnych warstw naszej skóry, a tłuszcze stabilizują błony komórkowe, zapobiegając nadmiernej utracie wody z powierzchni skóry i umożliwiając wchłanianie witamin A, D, E i K, które rozpuszczają się tylko w lipidach, odżywiając tym samym naszą skórę.

Zewnętrzna pielęgnacja skóry

Ważne, by dbać również o naszą skórę od zewnątrz, stosując odpowiednie kremy z filtrami, chroniącymi naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz kosmetyki z dodatkiem deksapantenolu (D-pantenolu). Ten ostatni, po transdermalnym wchłonięciu się do najgłębszej warstwy – skóry właściwej – w wyniku biologicznych przemian wchodzi w skład witaminy B5. Ma ona duże właściwości regenerujące skórę, zwłaszcza wtedy, gdy zostaje ona poddana niesprzyjającym warunkom środowiska. Pod ich wpływem skóra staje się przesuszona, podrażniona i w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, dochodzi do jej poparzenia. Stosowanie kremów i pianek z zawartością deksapantenolu jest szczególnie wskazane w sytuacjach, gdy skóra ulegnie poparzeniu słonecznemu. Dzięki małym rozmiarom cząsteczki, D-pantenol potrafi wniknąć w głębsze warstwy skóry, w których dochodzi do odbudowy uszkodzonych komórek wyższych warstw. Deksapantenol ma również zdolność do zatrzymywania wody w skórze na dłużej, dzięki czemu gwarantuje jej prawidłowe nawilżenie.  Poza tym, działa także łagodząco i kojąco, jest delikatny dla skóry wrażliwej i bezpieczny dla skóry alergicznej. Zazwyczaj deksapantenol występuje w stężeniu 5% i jest głównym składnikiem popularnego Panthenolu, występującego pod postacią lekkiej pianki. Dzięki temu możemy delikatnie i bez bólu zaaplikować ją na termicznie poparzoną skórę. Specjalna forma aerozolu, umożliwia właściwe rozproszenie pianki na większą powierzchnię zaczerwienionej skóry. Szybko koi, chłodzi i nawilża, a przede wszystkim regeneruje, działając na głębsze warstwy skóry i odbudowując uszkodzone termicznie komórki, stwarzając korzystne warunki dla produkcji nowej, młodszej generacji komórek. Dzięki temu, Panthenol jest idealnym i niezbędnym elementem każdej, wakacyjnej apteczki.

Adrianna Majewska

Powrót
Przeczytaj również