Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Trądzik bez metryki

Jakie są przyczyny występowania trądziku u dorosłych? Jak z nim walczyć oraz czym leczyć, by nie zostały trwałe blizny?

Data publikacji: 21 lutego 2020, 08:25
Trądzik jest najczęstszą chorobą dermatologiczną. Jednak od dawna nie jest już problemem, z którym borykają się tylko nastolatki w okresie dojrzewania. Dolegliwość ta coraz częściej dotyka osoby dorosłe powyżej 25 roku życia, aczkolwiek częściej zmagają się z nim kobiety niż mężczyźni. Trądzik u dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego przyczynami powstawania oraz rozmieszczeniem. Jest o tyle bardziej kłopotliwy, bo trudniejszy do wyleczenia.

Spis treści:

Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych

Rzadko zdarza się, aby przyczyną powstawania trądziku u dorosłych były zaburzenia hormonalne. Jedynie w niewielkim procencie hormony są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Najczęstszym podłożem tworzenia się zmian skórnych u osób dorosłych jest stres. Stres wzmaga produkcję androgenów, czyli hormonów odpowiedzialnych za stymulację gruczołów łojowych do wytwarzania łoju. Ponadto dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone i o wysokim indeksie glikemicznym, również odpowiedzialna jest za produkcję sebum. Nagły wzrost insuliny powoduje nadprodukcję androgenów, które prowadzą do łojotoku, a te z kolei wzmagają powstawanie zmian skórnych. Dodatkowo spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów również sprzyja tworzeniu się trądziku.

Jak poradzić sobie w walce z trądzikiem?

Trądzik u dorosłych ma charakter przewlekły, więc walka z nim jest cięższa. W porównaniu z trądzikiem młodzieńczym, który występuje na czole, policzkach, dekolcie i plecach, trądzik u dorosłych powstaje na szyi, brodzie, linii żuchwy oraz w okolicy ust. Każde leczenie musi być indywidualnie dopasowane do osoby. Najczęściej wybieranym sposobem leczenia jest terapia skojarzona, która polega na stosowaniu więcej niż jednej metody podczas kuracji. W przypadku uciążliwych objawów trądziku, bardzo dobre efekty przynosi doustne leczenie, np. retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A. Leczenie powinno się odbywać pod kontrolą lekarza specjalisty. Podczas jego trwania należy monitorować poziom cholesterolu. Konieczne jest także stosowanie antykoncepcji, gdyż w przypadku zajścia w ciążę lek zadziała na płód uszkadzająco. Zabrania się również opalania i poddawania się inwazyjnym zabiegom kosmetycznym czy medycyny estetycznej. Retinoidy niosą za sobą wiele skutków ubocznych, jak na przykład nadmierne wysuszanie skóry czy bóle mięśni i stawów.

Warto podkreślić, że nadmierne wydzielanie sebum nie wiąże się z brakiem higieny. Ma ono związek z intensywnym ścieraniem warstwy łoju z twarzy, które tylko nasila jego produkcję. Leczenie farmakologiczne powinno być wspomagane odpowiednią pielęgnacją. Musi ona jednocześnie usuwać nadmiar tłustej warstwy ze skóry oraz zapewniać cerze odpowiednie nawilżenie. Paradoksalnie tłusta cera trądzikowa to cera odwodniona. Warto zwracać uwagę na skład i działanie kosmetyków do pielęgnacji. Dobrze, aby miały one działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Jak zapobiec powstaniu blizn?

Blizny potrądzikowe są defektem kosmetycznym wynikającym z nieleczenia lub nieprawidłowego leczenia trądziku. Są następstwem zmian skórnych i stanów zapalnych prowadzących do niewłaściwego gojenia się skóry. Chcąc zapobiec powstaniu blizn, należy pamiętać o dokładnym i regularnym oczyszczaniu twarzy oraz złuszczaniu naskórka. Należy unikać peelingów mechanicznych, które przyczyniają się do mikrouszkodzeń i roznoszenia bakterii w inne miejsca. Powstałych pryszczy nie powinno się wyciskać, ani zdrapywać. Może to spowodować zaognienie się stanu zapalnego. Należy też unikać usuwania powstałych strupów, które są „naturalnym opatrunkiem” dla rany i chronią ją podczas gojenia.

Przy walce z trądzikiem na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość. Leczenie wymaga dużo czasu, a w szczególności bycia systematycznym. Warto w tym wszystkim zwrócić uwagę na swój styl życia. Należy zadbać o swój codzienny jadłospis oraz o kondycję fizyczną. W miarę możliwości starać się unikać stresujących sytuacji i innych czynników negatywnie wpływających na stan zdrowia. W razie uporczywego problemu udać się do specjalisty, a nie działać na własną rękę.

Marta Rutkowska

Powrót