Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieUkład oddechowy

Przez nos do zdrowia i dobrego samopoczucia

Działanie aromaterapii

Data publikacji: 28 grudnia 2020, 12:06
Aromaterapia znana jest od wielu pokoleń, setek, a nawet tysięcy lat. Już starożytni Egipcjanie nauczyli się wytwarzać olejki eteryczne, które wykorzystywali do produkcji perfum, czy balsamowania ciał. Aromaterapia była znana również w tradycyjnej medycynie ludowej. Obecnie znów zyskuje na swojej popularności, gdyż metoda ta jest tania, łatwo dostępna i często przynosi pożądany efekt terapeutyczny.

Spis treści:

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia polega na zastosowaniu olejków pochodzących z ekstraktów kwiatów, liści, łodyg, korzeni i owoców. Wyciągi tych olejków bardzo często dodaje się do różnego rodzajów kremów, maści, czy balsamów, które nakładane na powierzchnię skóry wywołują oczekiwany efekt. Wiele olejków eterycznych podgrzewa się w specjalnym ceramicznym naczyniu przy pomocy świeczki, aż do uzyskania przez olejek odpowiedniej temperatury. Wówczas w pomieszczeniu zaczyna ulatniać się przyjemny aromat wybranego zapachu. Aromatyczne olejki możemy stosować także podczas kąpieli, dodając kilka kropel olejku do gorącej wody. Pamiętajmy jednak, by wybierać specjalne olejki przeznaczone do kąpieli, gdyż te innego pochodzenia mogą wywołać skórne reakcje alergiczne. To samo dotyczy olejków stosowanych do masażu. Dobrą metodą sprawdzenia reakcji naszego organizmu na dany olejek jest zaaplikowanie odrobiny kosmetyku na nadgarstek, gdyż skóra tam jest cienka i ewentualna reakcja alergiczna szybko pojawi się w tym miejscu.

Efekt działania aromaterapii jest niemalże natychmiastowy. Odpowiednio dobrane esencje zapachowe zawarte w olejkach potrafią skutecznie odprężyć i ukoić nasze zmysły. Popularnymi zapachami o potwierdzonych właściwościach odprężających i uspokajających są esencje pozyskiwane z: sosny, jodły, lawendy, kwiatu pomarańczy, bazylii, geranium, szałwii, rumianku, melisy, jaśminu czy zielonej herbaty.

Esencje zapachowe o właściwościach pobudzających i dodających energię, usuwających zmęczenie i poprawiających pamięć to zapachy: sosny, jałowca, hyzopu, lawendy, bazylii, cytrusów, czy owoców egzotycznych.

Jak działa aromaterapia?

W naszym nosie znajdują się komórki posiadające mnóstwo receptorów węchowych, które za pośrednictwem ok. 20 nici nerwu węchowego wchodzą do jamy czaszki przez blaszkę sitową w kości sitowej i przez opuszkę węchową, drogą węchową dochodzą do mózgu, a dokładnie do zakrętu hipokampa, w którym znajduje się centralny ośrodek węchu. Dzięki tej drodze węchowej, która jest częścią układu nerwowego czujemy zapachy, interpretujemy je odczytując jako przyjemne zapachy dające ukojenie i odprężenie. Zrelaksowany ośrodkowy układ nerwowy oddziałuje na inne narządy naszego ciała. Udowodniono, że aromaterapia skutecznie obniża poziom niepokoju i stresu oraz redukuje psychofizyczne uczucie zmęczenia. Redukcja nadmiernego napięcia wpływa na rozluźnienie mięśni, zwolnienie pracy serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz poprawę pamięci. Kojące, wyciszające i uspokajające właściwości wynikające z aromaterapii mogą być wykorzystane w walce z bezsennością, nerwicą czy nadmiernym, przewlekłym stresem.

Aromaterapia ratunek dla układu oddechowego

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu borykał się z problemem zatkanego nosa i zatok. Uciążliwe objawy towarzyszące przeziębieniu dają ogromne uczucie dyskomfortu, ograniczając możliwości swobodnego oddychania. Te dolegliwości sprawiają, że bardzo często sięgamy po wiele preparatów, które nie zawsze okazują się być skuteczne. Czasem warto pomyśleć o najprostszych metodach, które skutecznie pomogą udrożnić nasze drogi oddechowe i pozbyć się wrażenia „zatkanego” nosa. Warto sięgnąć wówczas po naturalne olejki eteryczne, które należy rozpuścić w misce z gorącą wodą. Można także podgrzać olejek eteryczny w specjalnym naczyniu przy użyciu świeczki lub zapalić świece zapachowe. Bardzo dobrą metodą, ułatwiającą zasypianie i gwarantującą przespaną noc jest posmarowanie klatki piersiowej lub pleców maścią pielęgnacyjną o właściwościach aromaterapeutycznych. Taka maść zawiera naturalne, aromatyczne olejki lawendowy i eukaliptusowy, których zapach uwalniany jest przy każdym użyciu. Ten oczyszczający i odświeżający zapach wpływa na udrożnianie górnych dróg oddechowych. Dzięki zawartemu w maści D-pantenolowi bez obaw możemy rozprowadzić ją na powierzchni ciała, gdyż posiada on właściwości łagodzące i odżywiające skórę, a zawarta w maści wazelina i gliceryna zapobiega przesuszeniu, dodatkowo ją pielęgnując.

Olejki do aromaterapii o udowodnionych właściwościach udrażniających górne drogi oddechowe to wyciągi zapachowe z eukaliptusa, lawendy, mięty, rozmarynu, bergamotki, geranium, majeranku, tymianku, czy sosny (olejek piniowy).

Adrianna Majewska

Powrót