Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDom

Olejki eteryczne – skoncentrowana moc natury

Szerokie zastosowanie olejków eterycznych

Data publikacji: 10 grudnia 2019, 15:24
Olejki eteryczne znajdują zastosowanie nie tylko w aromaterapii i produkcji perfum. Ich właściwości wykorzystywane są również w kosmetykach w roli substancji aktywnych i konserwujących , a także w naturalnych środkach czystości. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak samemu przygotować takie produkty.

Spis treści:

Odkryte już ponad 3000 lat temu olejki eteryczne dziś przeżywają drugą młodość. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa oraz powolnym odchodzeniem od silnie drażniących środków kosmetycznych, zwiększa się zainteresowanie produktami naturalnymi. Zawarte w olejkach eterycznych związki biologiczne wykazują szerokie spektrum działania, między innymi: przeciwzapalne, antyseptyczne, relaksujące, rozgrzewające i odprężające. Znajdują zatem zastosowanie w artykułach z wielu kategorii, a szeroko zakrojone badania laboratoryjne ciągle pozwalają odkrywać ich nowe możliwości użytkowe. Dziś wiadomo, że odpowiednie kompozycje olejków potrafią zastąpić nawet repelenty i biopestycydy. Najsilniejsze działanie w tej kwestii wykazują olejek cytrynowy, bazyliowy i eukaliptusowy. Pamiętajmy jednak, aby kupować produkty w 100% naturalne, jak np. olejki marki Nayoma. Dzięki temu zyskamy pewność, że zainwestowaliśmy w produkt z najwyższej półki, o sprawdzonym działaniu.

Zastosowanie olejków eterycznych w kosmetyce

Zawarte w olejkach eterycznych związki biologiczne doskonale sprawdzają się w produktach kosmetycznych. Służyć mogą dwojako – jako naturalne środki konserwujące oraz składniki aktywne o właściwościach przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Dodatkowo, związki biologiczne nadają olejkom piękny zapach. Wiele środków ekologicznych i kosmetycznych zawiera w sobie składniki przedstawione poniżej. Możemy je wykorzystać np. przy tworzeniu własnego, naturalnego toniku.  

Olejek z drzewa herbacianego znany z właściwości oczyszczających, normalizuje prace gruczołów łojowych, może służyć np. jako dodatek do szamponu do włosów przetłuszczających się i skłonnych do łupieżu. Często używa się go także w pielęgnacji stóp, ponieważ działa odświeżająco i antygrzybicznie.

Olejek goździkowy jest stosowany przeciwbólowo i odświeżająco, szczególnie popularny w dentystyce. Wchodzi w skład wielu płynów do płukania ust. Stosowany na skórę działa rozgrzewająco. Warto od czasu do czasu dodać do swojej pasty do zębów kilka kropli olejku goździkowego, aby zachować dłużej świeżość oddechu.

Olejek eukaliptusowy posiada silne właściwości oczyszczające, jego zapach orzeźwia i odświeża. Stosuje się go często w leczeniu przeziębienia – pobudza organizm i pomaga w odetkaniu zapchanego nosa. Działa też antybakteryjnie. 

Olejek sosnowy stosowany jest przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jego piękny zapach koi zmysły, pobudza krew do krążenia, obniża poziom stresu i pozwala łatwo się zrelaksować. Niektórzy nakładają go także na poparzenia.

Tonik do cery trądzikowej

30 kropli olejku z drzewa herbacianego Nayoma

2 łyżki stołowe octu jabłkowego

200 ml przegotowanej i wystudzonej wody lub naparu z rumianku

Wymieszaj wodę z octem, a następnie dodaj 30 kropli olejku z drzewa herbacianego i mocno wstrząśnij. Tak przygotowany tonik przechowuj w zamkniętym pojemniku. Stosuj go rano i wieczorem do przemywania twarzy. Przed każdym użyciem wstrząśnij.

Olejki eteryczne – domowe zastosowanie

Jak już wspominaliśmy, zawarte w olejkach eterycznych związki o wielu właściwościach często dodawane są do ekologicznych środków czyszczących. Ich moc działania nie odbiega znacznie od produktów oferowanych przez międzynarodowe koncerny, przy czym jednocześnie przynosi ogromne korzyści dla środowiska. Naturalne olejki eteryczne i znajdujące się w nich składniki nie szkodzą naszej planecie i są biodegradowalne. Skutecznie działają odkażająco i antybakteryjnie, sprawdzą się w czyszczeniu wielu domowych powierzchni, nawet w kuchni i łazience. Mogą być też wykorzystane przy produkcji własnych ekologicznych past do czyszczenia:

Pasta do czyszczenia

5 kropli olejku eukaliptusowego Nayoma

1 opakowanie (70 g) sody oczyszczonej

2,5–3 łyżki przegotowanej, ostudzonej wody

Wszystkie składniki mieszamy aż do uzyskania gładkiej pasty. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Produkt nadaje się do czyszczenia powierzchni kuchennych i łazienkowych, np. lodówki, zlewu, wanny, kabiny prysznicowej itp. Wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty na gąbkę i przetrzeć nią zabrudzone miejsca, a następnie spłukać wodą.

Powrót