Świadome macierzyństwo – co to znaczy?
Jak przygotować się do roli matki?
Spis treści:
Podłoże społeczne
W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego ze stycznia 2016 r. można przeczytać, że zmiany związane z odwlekaniem decyzji o potomstwie są efektem wyboru dokonywanego przez młode pokolenia Polaków, którzy w pierwszej kolejności stawiają na osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz stabilizacji ekonomicznej, a dopiero później decydują się na założenie rodziny i jej ewentualne powiększanie. Polacy są też bardziej świadomi wyzwań, które wiążą się z przyjściem na świat dziecka. Od lat 90. systematycznie rośnie średnia wieku Polek decydujących się na pierwszą ciążę, a coraz bardziej znaczącą rolę odgrywa właściwe przygotowanie do roli matki.
W dobie mediów społecznościowych promujących ciążę i rodzicielstwo jako etapy w naszym życiu, które właściwie są pozbawione wad, coraz głośniej mówi się o codzienności młodych rodziców, zwłaszcza w odniesieniu do wychowywania pierwszego dziecka. Wzrastająca świadomość związana z trudami bycia mamą czy tatą sprawia, że wiele osób decyzję o posiadaniu potomstwa chcę podjąć świadomie.
Czym jest świadome macierzyństwo?
Po pierwsze to decyzja o ciąży, którą podejmujemy racjonalnie, a także moment, w którym rozpoczynamy starania o dziecko. Oczywiście proces przygotowań do ciąży to znacznie więcej niż odstawienie prezerwatyw czy tabletek antykoncepcyjnych, choć zdarza się, że i antykoncepcja zawodzi. W dużym skrócie to po prostu planowanie założenia lub powiększenia rodziny. Każda przyszła mama chce, aby ciąża przebiegała bez komplikacji, a dziecko urodziło się zdrowe. Wiele zależy od kondycji organizmu jej i partnera oraz trybu życia, jaki oboje prowadzą na kilka miesięcy przed poczęciem.
Przyszli rodzice, przed planowanym staraniem się o potomka, powinni wziąć pod lupę swój stan zdrowia. Ustabilizowana sytuacja zawodowa i finansowa to wiele, ale nie wszystko. Lekarze ginekolodzy zalecają przygotowywanie się do ciąży nawet na rok przed poczęciem. To czas potrzebny na oczyszczenie organizmu i powrót do formy. Czego ma dotyczyć ten proces? Zmiany stylu życia, czyli wprowadzenia zdrowej diety i aktywności fizycznej, oraz wykonania szeregu badań pozwalających na wyeliminowanie zagrożeń dla przyszłej matki i dziecka. Coraz częściej również ojcowie włączają się w czas oczekiwania na dziecko – zmieniają swoje przyzwyczajenia, wspierają partnerki podczas wizyt i badań u lekarza, chodzą do szkół rodzenia, uczestniczą w porodzie.
W pojedynkę
Racjonalne podejście do kwestii ciąży i posiadania potomstwa nie jest wyłącznie domeną par. Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko po 40. roku życia, nie zawsze pozostając w stałych związkach. Świadome samotne macierzyństwo bywa krytykowane, wielu zarzuca kobietom egoizm. Tymczasem model rodziny 1+1 staje się coraz popularniejszy i niekoniecznie jest on podyktowany sytuacją losową, np. rozwodem. Kobiety kierują się świadomym wyborem – chcę mieć dziecko, ale męża – niekoniecznie. Matki wychowujące potomstwo w pojedynkę, będące aktywne zawodowo, nikogo nie powinny już dziwić. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób wychowujących dziecko bez partnera/partnerki zwiększyła się w Polsce o połowę. Daje to ponad milion rodzin, z których 90 proc. stanowią matki z dziećmi.
Zmieniająca się rzeczywistość sprawiła, że decyzja o dziecku przez wielu podejmowana jest dużo ostrożniej. Przyszli rodzice pragną zapewnić potomstwu jak najlepszy start. Czynnik ekonomiczny i dążenie do stabilności, a także chęć poszerzania wiedzy na temat ciąży, są głównymi powodami zwlekania z decyzją o dziecku. Świadome macierzyństwo to wiedza o tym, jak naprawdę wygląda życie z noworodkiem i przygotowanie się na każdą ewentualność – od nieprzespanych nocy po chwile pełne miłości i szczęścia.
Karolina Lepczak
___________________________REKLAMA
___________________________________