Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Tajemniczy koenzym Q10 – rozszyfrowujemy jego działanie!

Enzymy w kosmetykach

Data publikacji: 17 listopada 2016, 03:05
Podczas przeglądania się w lustrze zaobserwowałaś pierwsze zmarszczki? A może Twoja skóra stała się sucha i podrażniona? Warto sięgnąć po kosmetyki, które zawierają w swoim składzie koenzym Q10. Udowodniono bowiem jego pozytywne działanie na naszą skórę. Czym dokładnie się zasłużył?

Enzym o niezwykłych właściwościach

Koenzym Q10 funkcjonuje również pod nazwą CoQ10 lub ubiquitous (z ang. wszechobecny). To enzym, który znajduje się w komórkach żywych organizmów i uczestniczy w cyklu metabolicznym. Warto wspomnieć, że w 1978 roku brytyjski biochemik Peter Mitchell otrzymał prestiżową Nagrodę Nobla za swoje naukowe osiągnięcia, wśród których znalazł się właśnie opis właściwości CoQ10.

Enzym ten wytwarzany jest przez naszą wątrobę, możemy także przyswajać go poprzez odpowiednią dietę – znajduje się m.in. w łososiu, sardynkach, baraninie czy sercach wołowych. Z wiekiem jednak jego ilość w organizmie maleje. Na jego niedobór ma też wpływ intensywny, długotrwały wysiłek fizyczny oraz choroby (np. anemia).

Jak koenzym Q10 wpływa na skórę?

Stwierdzono, że CoQ10 rzeczywiście opóźniać może procesy starzenia. Co więcej, nie tylko regeneruje naszą skórę, chroniąc ją przy tym przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska, ale i przyspiesza odnowę biologiczną. Skóra potraktowana kosmetykami z dodatkiem tego enzymu (zwłaszcza kremami lub maściami) jest bardziej jędrna, nawilżona i elastyczna i wydaje się młodsza. Według dostępnych badań, już kilkutygodniowe stosowanie środków bogatych w koenzym Q10 redukowało drobne zmarszczki, spłycało głębsze z nich, a co więcej, rozjaśniało też niewielkie przebarwienia. Osoby o wrażliwej cerze ucieszy zapewne fakt, że koenzym ten może być stosowany jako dodatek do kosmetyków, przeznaczonych do jej pielęgnacji. Pomaga także zniwelować negatywne działanie na skórę promieniowania słonecznego.

W drogeriach znaleźć możemy zarówno produkty zagranicznych, jak i krajowych marek. Wybór jest spory, warto więc sprawdzić na własnej skórze, jak działa koenzym Q10.

Nina Szymanowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót