Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaKosmetyki

Który antyperspirant wybrać?

Zapewnij sobie komfort

Data publikacji: 27 kwietnia 2021, 10:05
Na półkach drogerii oraz w sklepach internetowych znaleźć możemy całą gamę dezodorantów, z których większość to antyperspiranty, czyli kosmetyki blokujące wydzielanie potu. Coraz większa świadomość (w tym ekologiczna) konsumentów sprawia, że producenci prześcigają się w propozycjach antyperspirantów hipoalergicznych, bezzapachowych czy tych opartych na naturalnych składnikach (jak na przykład srebrno czy ałun). Jak dokonać wyboru antyperspirantu, by spełnił on swoje zadanie, a jednocześnie był bezpieczny dla naszego zdrowia?

Spis treści:

Antyperspirant to kosmetyk polecany osobom, które potrzebują nie tylko zamaskować nieprzyjemny zapach potu (w takim przypadku wystarczający będzie zwykły dezodorant), ale przede wszystkim zmniejszyć poziom jego wydzielania. Choć pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, dzięki któremu nasze ciało ulega schłodzeniu, staramy się, aby nie był on dla otoczenia odczuwalny czy widoczny. Poczucie świeżości oraz pewność, że nawet w stresujących sytuacjach plamy potu nie pojawią się na naszym ubraniu, jest dla większości z nas bardzo ważne. Ten komfort psychiczny zapewniają nam właśnie antyperspiranty, które pozwalają na uniknięcie przykrego zapachu czy śladów potu na ubraniu nawet wtedy, gdy narażeni jesteśmy na wysiłek fizyczny, intensywne emocje czy upał. 

 

Pot a bakterie

Mimo że pot sam w sobie jest substancją bezzapachową (składa się w zdecydowanej większości z wody oraz roztworu fizjologicznego chlorku sodu, mocznika, amoniaku i związków mineralnych), w powszechnym przekonaniu jest uznawany za przyczynę powstawania przykrego zapachu u ludzi. Tymczasem to nie sam pot, lecz mikroorganizmy i bakterie znajdujące się na powierzchni naszej skóry odpowiadają za proces przemiany potu w mieszankę nieobojętną zapachowo. Mając tego świadomość i decydując się na wybór antyperspitantu, warto sięgnąć po taki, który posiadać będzie właściwości antybakteryjne. Pierwiastkiem, który znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, i którego działanie przeciwdrobnoustrojowe jest odpowiednio udokumentowane, jest srebro. Udowodnione jest, że nanocząstki srebra działają hamująco na wzrost i rozwój bakterii oraz grzybów. Prócz antyperspirantów z jonami srebra w sklepach znaleźć można także te bazujące na innym minerale wykazującym działanie antybakteryjne – ałunie. Oferowany najczęściej w postaci sztyftu powoduje skurcz naczyń krwionośnych, ściągając pory i zmniejszając wydzielanie potu. Warto jednak zauważyć, że ałun jako składnik naturalny stosunkowo szybko wymywa się ze skóry i z tego powodu nie jest w stanie zapewnić tak skutecznej ochrony jak klasyczny antyperspirant. 

 

Skóra pod pachami

Decydując się na kosmetyk ograniczający wydzielanie potu, warto zwrócić również uwagę na to, czy zawiera on składniki pozwalające na zadbanie o kondycję skóry pod pachami. To bardzo wrażliwa okolica, która w wyniku depilacji bardzo często ulega podrażnieniu, wysuszeniu bądź narażona jest na występowanie wysypki. W odpowiedzi na te problemy na rynku pojawiły się produkty zawierające dodatek substancji łagodzących, takich jak aloes czy pantenol, wykorzystywanych w leczeniu ran i łagodzeniu objawów podrażnienia błony śluzowej (np. po poparzeniach). Innym składnikiem używanym w celu wzmacniania naturalnej bariery ochronnej skóry i pozwalającym utrzymać ją w dobrej kondycji jest inulina – surowiec pozyskiwany z cykorii. Jako naturalny prebiotyk inulina stosowana jest w kosmetykach dla dzieci. Prócz właściwości ochronnych sprzyja rozwojowi przyjaznych bakterii, zapobiegając wzrostowi tych szkodliwych.

 

Nadpotliwość można leczyć

Warto zwrócić uwagę, że, chociaż wydzielanie potu jest procesem zupełnie naturalnym, niekiedy zdarza się, że ulega on zaburzeniu. Dochodzi wówczas do intensywnego pocenia się części bądź całego ciała niezależnie od sytuacji (statystyki wskazują, że problem ten dotyczy około 1 % całej populacji ludzkiej). Osoby z hiperhydrozą mogą sięgnąć po blokery potu, czyli specjalistyczne preparaty hamujące wydzielanie potu, bądź zgłosić się do lekarza celem skierowania na leczenie nadpotliwości (w terapii stosuje się np. zabiegi z użyciem toksyny botulinowej). Wyjątkowo intensywny oraz przykry zapach potu może także świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się stan zapalny bądź toczy się w nim choroba. Tego typu zjawiska nie należy zatem nigdy bagatelizować. Jeśli zauważymy u siebie zmiany w zakresie stopnia potliwości, wskazana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem (najlepiej endokrynologiem), który zleci stosowne badania pozwalające poznać przyczynę tego stanu rzeczy.

 

Testy i badania

Zapoznając się z właściwościami antyperspirantu, warto upewnić się również, czy kosmetyk przeszedł obowiązkowe testy potwierdzające brak szkodliwego działania na skórę lub błony śluzowe, a także, iż zawarte w nim składniki nie mają właściwości drażniących i alergizujących. Jest to szczególnie ważne w obliczu faktu, że z każdym rokiem rośne odsetek osób cierpiących z powodu różnych alergii, w tym atopowego zapalenia skóry. Jeśli na antyperspirancie, który zamierzamy kupić, widnieje oświadczenie „przebadany dermatologicznie”, możemy mieć pewność, że produkt został poddany badaniom z udziałem niezależnych ekspertów.

 

Antyperspirant a zdrowie

Ponieważ wciąż można spotkać opinie, że antyperspiranty stanowią potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia, warto w tym miejscu podkreślić, że stosowane prawidłowo, czyli miejscowo (pod pachami), nie blokują wydzielania toksyn, nie zaburzają termoregulacji organizmu ani parowania wody. Również doszukiwanie się szkodliwości soli aluminium w antyperspirantach jest bezpodstawne choćby z tego względu, że antyperspiranty blokują gruczoły potowe, w związku z tym wchłanianie tego (w gruncie rzeczy naturalnego, bo obecnego np. w wodzie, owocach czy lekach) pierwiastka jest bardzo ograniczone. Ryzyko podrażnienia skóry, do którego może dojść przez codzienne stosowanie antyperspirantu, niwelowane jest przez producentów poprzez stosowanie wyżej opisanych składników łagodzących i ochronnych. Co więcej, z uwagi na rosnącą liczbę osób podatnych na alergie, większość z dostępnych na rynku produktów jest hipoalergiczna (niewywołująca reakcji alergicznych).

Na koniec warto wspomnieć, że skuteczność antyperspirantu zależy nie tylko od jego właściwości, ale też od tego, czy jest on używany w prawidłowy sposób (przede wszystkim powinien być nakładany na suchą i czystą skórę). Antyperspirantu nie należy również używać częściej niż zaleca producent oraz przestrzegać higieny, czyli codziennie dokładnie myć miejsca, w których jest stosowany.

 

Beata Pałac

Powrót