Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningAktywny wypoczynek

W jakich butach zdobędziesz górskie szczyty?

Jakie buty kupić, wybierając się w góry?

Data publikacji: 12 maja 2016, 10:59
Wycieczki górskie to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu podczas wakacyjnych wojaży. Ich głównym atutem są niesamowite widoki, malownicze trasy oraz – jakby nie patrzeć – niewielki dreszczyk emocji. Każdy, kto miał już okazję być w górach wie, jak istotny na szlaku jest odpowiednio dobrany strój. Ciągłe zmiany pogody, porywisty wiatr czy deszcz, mogą skutecznie zniechęcić nas do wędrówki. Jest jednak coś, co może sprawić, że wędrówki górskie dosłownie znienawidzimy – mamy na myśli nieodpowiednio dobrane buty, które w trakcie wielu godzin wspinaczki, mogą nie tylko wpłynąć na brak komfortu, ale nawet wyrządzić nam sporą krzywdę.

Uniwersalne buty górskie

Dobre jakościowo i posiadające wszystko, co niezbędne, buty górskie, potrafią kosztować tysiące złotych. Przeciętnemu turyście, który w górach bywa raz czy dwa razy do roku, taki zakup nie jest jednak potrzebny. Dla pełnego zadowolenia na szlaku, zarówno zimą, jak i latem, nasze obuwie powinno spełnić tylko kilka prostych wymogów.

Przede wszystkim, nasze buty powinny sięgać ponad kostkę – od razu odpuśćmy sobie wszelkie modele o niskim profilu, ponieważ nie usztywniają stopy na ugięciu i bardzo łatwo można nabawić się w nich kontuzji. Drugim istotnym elementem jest membrana – dzięki dobrej przepuszczalności powietrza zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza buta, jak również odprowadza ją na zewnątrz. Tym samym, możemy korzystać z butów nawet w ulewnym deszczu bez obaw o dyskomfort. Trzecią i ostatnią rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest podeszwa – powinna być z domieszką z kauczuku, aby lepiej amortyzować stąpanie po kamieniach. Ważny jest również bieżnik – najlepiej, gdy jest szeroki i nieregularny. Dzięki temu, będzie łapał mniej błota, a my nie będziemy się ślizgać na mokrym podłożu.

Cena to nie wszystko

Wiele firm potrafi wręcz żerować na niewiedzy klientów. Sprzedają swoje buty, twierdząc, że są one przystosowane do wycieczek górskich, choć w rzeczywistości ledwo spiszą się przy pierwszym lepszym trekkingu. Szukając więc odpowiednich butów, najlepiej wybrać się do renomowanych sklepów dla taterników, w których personel pomoże nam dokonać wyboru spośród dobrych modeli, oferowanych przez cenione na polskim rynku firmy. Nierzadko, zakup dobrych butów może okazać się mniej kosztowny niż kupowanie czegoś w ciemno, na przykład przez internet. Nawet jeśli za dobre buty górskie, które poleci nam sprzedawca, będziemy musieli zapłacić o kilkaset złotych więcej. Powinniśmy mieć na uwadze, że w najgorszym przypadku starczą nam one na kilka lat. Równie dobrze jednak, mogą okazać się naszymi towarzyszami na nawet kilkanaście sezonów.

Paweł Karwowski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót