Orzeźwiające letnie napoje dla dzieci… i dorosłych
Zdrowe napoje – przygotuj je w domu!
Spis treści:
- Lemoniada z nutą orientu
- Kolorowe napoje dla dzieci
- Napoje dla dzieci bez cukru
- Smaczne i zdrowe propozycje
- Koktajl truskawkowo-bananowy z burakiem
- Koktajl pomarańczowy
- Napoje energetyczne – szkodliwość dla dzieci
Woda usuwa z organizmu toksyczne substancje, korzystnie wpływa na samopoczucie – niweluje zmęczenie i orzeźwia, ułatwia trawienie i przede wszystkim skutecznie gasi pragnienie. Coraz częściej zastępujemy ją słodzonymi napojami, które niestety podajemy również dzieciom. Lato to idealny czas na zmianę tego niezdrowego nawyku. Owoce są świeże, łatwo dostępne i tańsze. Można z nich przygotować odżywczy koktajl owocowy, orzeźwiające smoothie, a także tradycyjną lemoniadę.
Lemoniada z nutą orientu
- 3-4 cytryny
- 1-2 pomarańcze
- 3 łyżki miodu
- kilkanaście listków mięty
- 1 litr schłodzonej wody
- ½ łyżeczki świeżo tartego imbiru
Pomarańcze i cytryny umyj ciepłą wodą. Wyciśnij sok z owoców. Do dzbanka z wodą dodaj miód, imbir, sok i listki mięty. Całość zamieszaj, a następnie wstaw lemoniadę do lodówki. Cytrusy możesz zastąpić arbuzem – arbuzada również ugasi pragnienie.
Kolorowe napoje dla dzieci
Latem niezwykle ważne jest skuteczne nawadnianie. Przypominają o tym dzieci, które na placach zabaw wołają „Mamo/tato, chce mi się pić!”. Najlepiej, jeśli ich pragnienie ugasimy niegazowaną wodą. Kolorowe napoje dla dzieci, przede wszystkim owocowe nektary, soki z kartonika, gotowe mrożone herbaty, wody smakowe, zawierają cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. Te dwie wszechobecne w żywności substancje są jedną z przyczyn nadwagi i otyłości, nadpobudliwości ruchowej czy chorób, takich jak próchnica, grzybica, zespół jelita drażliwego czy dna moczanowa. Listę tę można poszerzyć o znacznie więcej groźnych schorzeń. W składzie słodkich napojów znajdziemy często także sztuczne aromaty i barwniki oraz konserwanty, np. benzoesan sodu, który m.in. podrażnia śluzówkę przewodu pokarmowego.
Napoje dla dzieci bez cukru
Nie ma co ukrywać, że większość dzieci trudno skłonić do picia wody. Natomiast bardzo łatwo przyzwyczaić je, a właściwie uzależnić od słodkiego smaku zamkniętego najczęściej w kolorowych i przyciągających wzrok malucha opakowaniach. Na całe szczęście możemy przygotować smaczne i szybkie napoje dla dzieci bez cukru. W upalne dni sprawdzą się słaby napar z rumianku, rooibos (nie zawiera kofeiny), herbaty – miętowa i owocowa, a także delikatna kawa zbożowa z odrobiną mleka. W sytuacji, gdy maluchowi nie odpowiada smak napoju, możemy dodać do niego łyżeczkę miodu lub innego zdrowego zamiennika cukru, podać go w kolorowej butelce lub ulubionym kubeczku bądź dorzucić owoce. Nie poddawajmy się!
Smaczne i zdrowe propozycje
Koktajl truskawkowo-bananowy z burakiem
- 250 g truskawek
- 1 banan
- 4-5 plasterków surowego buraka
- szklanka wody lub jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka zmielonego sezamu, opcjonalnie
Do jogurtu wystarczy dorzucić owoce i warzywo oraz sezam, a następnie całość zblendować. Burak jest m.in. źródłem witamin C, A i B6, kwasu foliowego oraz korzystnie wpływa na układ krwionośny, ponieważ zawarta w nim betaina zwiększa ilość tlenu wchłanianego przez komórki. Charakterystyczny smak warzywa nie będzie mocno wyczuwalny w koktajlu z truskawkami i bananami, więc maluch z pewnością chętnie wypije tę witaminową bombę.
Koktajl pomarańczowy
- trzy obrane pomarańcze
- banan
- garść liści szpinaku
- ¾ szklanki mleka migdałowego
Obrane pomarańcze podziel na cząstki, banana pokrój w plasterki, dosyp szpinak, zalej mlekiem migdałowym, a następnie całość zblenduj.
Napoje energetyczne – szkodliwość dla dzieci
Popularne energetyki wywierają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dorosłych i przede wszystkim najmłodszych. W 250 ml tego napoju znajduje się blisko 6 łyżeczek cukru oraz 80-90 mg kofeiny, czyli tyle, ile w filiżance mocnej kawy. Picie energy drinków pobudza na krótko, wywołując zwłaszcza u dzieci i młodzieży poczucie niepokoju, nadpobudliwość, przyspieszone bicie serca. Może także być przyczyną bólu w klatce piersiowej, problemów z koncentracją oraz drżenia kończyn. Pamiętajmy, że kofeina – podobnie jak cukier – to substancja, która stosunkowo szybko uzależnia. Napoje energetyczne nie są odpowiednie dla dzieci i nastolatków, a dorośli powinni po nie sięgać w wyjątkowych sytuacjach. Pamiętajmy też, że zdrowe nawyki najlepiej kształtować poprzez dawanie przykładu, dlatego sami wybierajmy wodę lub zdrowe napoje – wówczas staniemy się wiarygodni w oczach naszej pociechy.
Katarzyna Chromińska
___________________________REKLAMA
___________________________________