Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieSkóra

Jak na stałe pozbyć się nadmiernej potliwości?

Wstydliwy problem – nadmierne pocenie się

Data publikacji: 25 maja 2016, 11:22
Strugi potu spływające po czole podczas egzaminu lub wilgotne ręce tuż przed ważnym spotkaniem. Znasz to? Jeśli tak, to Twoim problemem może być nadmierne pocenie się. Często towarzyszy mu wstyd, a stres jeszcze potęguje objawy. Warto wiedzieć, skąd bierze się ten problem i jak sobie z nim radzić.

Najczęstsze przyczyny

Na nadmierną potliwość najczęściej skarżą się osoby, które prowadzą stresujący tryb życia lub zanadto przejmują się stawianymi przed nimi wyzwaniami. Kropelki potu spływające po skroni mogą mieć więc podłoże psychiczne i pojawiać się częściej w sytuacjach potęgujących napięcie. Symptomy tej przypadłości mogą pojawić się zarówno na pierwszej randce, jak i na rozmowie kwalifikacyjnej czy też podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy. Oczywiście nie trzeba dodawać, że wzmożona potliwość jeszcze bardziej wzmaga uczucie stresu.

Za ten wstydliwy problem odpowiada również niezdrowy tryb życia. Nadmiernie pocą się często osoby otyłe, które rzadko ćwiczą, więc każdy ruch jest dla ich organizmów wyzwaniem. Jeśli zachowujesz nienaganną sylwetkę, możesz być również narażony na zbyt obfite pocenie się – wystarczy, że jesteś miłośnikiem niezdrowych fast foodów. To nie jedyna zła wiadomość dla fanów frytek, zapiekanek i burgerów. Skumulowanie w organizmie szkodliwych substancji nie tylko nasila uwalnianie potu, ale też często dodatkowo potęguje jego intensywny zapach. Zastanów się zatem, czy kolejna wizyta w fast foodzie nie zepsuje Ci randki lub nie osłabi Twojej pewności siebie podczas spotkania, które rozpoczniesz podaniem wilgotnej dłoni.

Jednak pocenie się to nie tylko zła dieta czy nadmierna nerwowość i życie w stresie.  Jeśli występują zlewne lub noce poty, a sam pot ma dziwny zapach może to być oznaką chorób, takich jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy, gruźlica, rak czy grypa. Zwykle jednak towarzyszą im również inne objawy. Jeżeli podejrzewasz u siebie którąś z tych chorób, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak wygrać walkę z potem?

Sposobów jest wiele, ale w pierwszej kolejności pamiętaj o konsekwentnym dbaniu o higienę osobistą. Bierz prysznic dwa razy dziennie, a podczas upałów jeszcze częściej. Po osuszeniu ciała nie zapomnij o użyciu antyperspirantu – najlepiej w sztyfcie.

Na rynku dostępne są również specjalistyczne preparaty, których używa się tylko raz lub dwa w tygodniu – dużo mocniej wpływają na ilość wydzielanego potu. Mogą mieć formę dezodorantów lub kremów do stóp, dłoni, pod pachy, a nawet chusteczek do twarzy. Dezodoranty lub perfumy powinny być ich uzupełnieniem, a nie kolejną alternatywą dla ochrony przed potem.

Staraj się też prowadzić zdrowy tryb życia, unikaj alkoholu, niezdrowego jedzenia i zrezygnuj z dodawania do posiłków dużych ilości cebuli, która potęguje nieprzyjemny zapach kłopotliwej wydzieliny. Wprowadź za to do swojej diety tymianek, miętę i napary z szałwii, które pomagają zneutralizować zapach potu. Nie zapomnij też o sporcie, który nie tylko pomoże Ci pozbyć się zbędnych kilogramów, ale również rozładuje stres.

Tabletki na pocenie

Mogą je stosować osoby, u których występuje miejscowa potliwość, ale bardziej sensowne wydaje się stosowanie tych farmaceutyków w przypadku, gdy nadmierna potliwość dotyczy całego ciała. Tabletki mające w składzie popularne, powstrzymujące pocenie się, zioła, takie jak szałwia lekarska, skrzyp polny czy pokrzywa, zredukują potliwość, szczególnie jeśli jej nadmierność stymulowana jest psychiką, np. stresem. Niestety, tabletki nie zadziałają, jeśli nadmierna potliwość jest objawem jednej z wymienionych wyżej chorób, ponieważ nie usuwają przyczyny problemu (w takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza).

Nadmierne pocenie się to problem wielu ludzi, na szczęście można z nim skutecznie walczyć. By walka była efektywna, nie wystarczą tylko preparaty z drogerii czy apteki. Pot dotyczy całego ciała, więc problemu nie rozwiąże się działając miejscowo. Pomóc może tylko równoczesna zmiana diety, właściwa higiena oraz dodatkowo kosmetyki. Warto o siebie zadbać i pozbyć się tej wstydliwej przypadłości – doda nam to nie tylko zdrowia, ale i pewności siebie.

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót