Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Pielęgnacja skóry w zimie

Data publikacji: 14 grudnia 2021, 07:50
Pielęgnacja skóry zimą to wyzwanie szczególne. Mróz, wiatr, zwiększony poziom zanieczyszczenia powietrza, przegrzane pomieszczenia to tylko kilka powodów, dla których o tej porze roku nasza skóra wymaga wzmożonej uwagi. Z jakiego typu profesjonalnych zabiegów warto skorzystać zimową porą oraz jak skutecznie dbać o swoją skórę w ramach domowej pielęgnacji, aby nie utraciła ona swojego blasku oraz witalności mimo trudnych warunków atmosferycznych?

Spis treści:

Narażenie skóry na szkodliwe działanie czynników środowiskowych powoduje, że nasza cera staje się przesuszona, ziemista, zaczerwieniona, w skrajnych przypadkach nawet złuszczona. Oprócz doboru odpowiednich kosmetyków, codzienną pielęgnację cery w okresie zimowym warto uzupełnić profesjonalnymi zabiegami w gabinecie kosmetycznym. Zima to czas, kiedy z uwagi na niski poziom nasłonecznienia możemy w bezpieczny sposób poddać naszą skórę peelingowi chemicznemu, który polega na celowym uszkadzaniu naskórka za pomocą kwasów np. salicylowego, migdałowego, glikolowego, winowego, pirogronowego. Odpowiednio dobrany przez kosmetologa preparat na bazie kwasów może zdziałać cuda – dzięki złuszczeniu naskórka skóra twarzy staje się wygładzona i zregenerowana oraz pobudzona do produkcji nowych komórek. Seria zabiegów na bazie kwasów stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, widocznie zmniejsza pory, pozwala również pozbyć się piegów i przebarwień a także zmniejszyć powierzchowne blizny.

Dodatkowe wsparcie dla skóry

Zimową porą warto postawić na kosmetyki, które w większym stopniu niż w lecie pozwolą naszej skórze na regenerację po starciu z mrozem, wiatrem i chłodem. Kremy, serum oraz swalen na bazie naturalnej oliwy z oliwek stosowane mogą być z powodzeniem przez osoby o każdym typie skóry, w tym suchej i delikatnej. Oliwa z oliwek nie tylko doskonale odżywia i regeneruje skórę, ale jednocześnie wykazuje działanie opóźniające efekty jej starzenia. Inne składniki, które pozwolą na dostarczenie skórze składników, jakich potrzebuje ona szczególnie w okresie zimowym to kwas hialuronowy, oleje (z makadamii, awokado, oliwki, kokosa, lnu, słonecznika i arganowca) oraz alantoina i pantenol. Z uwagi na ich natłuszczające działanie poleca się stosowanie kosmetyków przeznaczonych do użycia w nocy.

Pielęgnacja dłoni…

Oprócz twarzy w okresie jesienno-zimowym na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych szczególnie narażone są nasze dłonie, które pokryte są stosunkowo cienką i bardzo wrażliwą skórą. Z uwagi na to, że nasze dłonie posiadają bardzo niewielką warstwę hydrolipidową, bardzo ważnym jest, aby w chłodne dni dbać o ich odpowiednie nawilżenie. Do tego celu stosować możemy maść ochronną z witaminą A, która znakomicie pielęgnuje skórę suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień. Dzięki udowodnionemu działaniu ochronnemu na skórę i błonę śluzową, witamina A skutecznie zabezpiecza ją przed wysuszeniem i czynnikami zewnętrznymi takimi jak słońce, wiatr i mróz. Wszystkim osobom borykającym się z problemem bardzo suchej skóry dłoni zaleca się stosowanie specjalistycznego, kojącego serum na bazie mocznika i olejków roślinnych. Wybierajmy produkty bazujące na oliwie z oliwek, oleju arganowym czy kokosowym, które naturalnie zmiękczają oraz uelastyczniają naskórek. Masło shea, wosk pszczeli oraz gliceryna to z kolei składniki, które koją i natłuszczają skórę, zaś alantoina i panthenol łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, do jakich dojść może, gdy zapomnimy zabrać ze sobą rękawiczek i przemrozimy dłonie.

… i stóp

Ciężkie, szczelne i dobrze ocieplone buty, jakie nosimy w zimie sprawiają, że nasze stopy są na przemian chłodzone i przegrzewane. Sprawia to, że naskórek, szczególnie jeśli stóp nie pielęgnujemy, rogowacieje, a niekiedy także pęka. Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny, jako że naruszona skóra jest wyjątkowo podatna na bakterie i wirusy. Regularnie stosowany krem do stóp na bazie mocznika (im wyższe jego stężenie procentowe tym wyższy poziom złuszczania martwego naskórka) a także witaminy E, A, gliceryny, alantoiny oraz masła shea pozwala zabezpieczyć podeszwę stóp i pięty przed nadmiernym rogowaceniem oraz pękaniem. Zaniedbane stopy warto na start potraktować złuszczającą maską wykonaną wieczorem w domowym zaciszu. Na rynku dostępne są produkty w formie skarpetek, zawierające kwas hialuronowy i kwasy owocowe, które już w godzinę pozwalają skutecznie zlikwidować zgrubiałą i szorstką skórę stóp oraz poprawić poziom jej nawilżenia.

Aby uchronić się przed szkodliwymi skutkami niepogody, przede wszystkim warto zatroszczyć się o właściwą pielęgnację jej naturalnej powłoki ochronnej. Możemy to osiągnąć przede wszystkim poprzez konsekwentne stosowanie odpowiedniej pielęgnacji w domu (na bazie kosmetyków o odpowiednim dla nas składzie), a także regularne profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Tego typu kompleksowe podejście pozwoli przygotować skórę na trudne warunki pogodowe i uniknąć przykrych dolegliwości związanych z jej przesuszeniem.

 

Beata Pałac

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót