Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaDłonie i stopy

Kiedy należy sięgać po kosmetyki z mocznikiem?

Zbawienne właściwości mocznika w kosmetykach do pielęgnacji skóry

Data publikacji: 15 grudnia 2020, 08:16
Mocznik to nie tylko zbędny produkt przemiany materii wydalany wraz z moczem przez nerki, ale również ważna substancja aktywna biologicznie obecna w naszej skórze. Dzięki jego molekularnym i funkcjonalnym właściwościom dermatolodzy ciągle stosują go do leczenia wielu chorób i dolegliwości skórnych. Mocznik jest popularnym składnikiem wielu kremów, maści i innych odżywczych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

Spis treści:

Czym jest mocznik?

Mocznik to związek organiczny, który wytwarzany jest endogennie przez nasz organizm. Wielu z nas kojarzy go jako główny składnik moczu, lecz naturalnie występuje on również w naszej skórze. Mocznik powstaje jako produkt uboczny metabolizmu białek i innych związków azotowych w tzw. cyklu ornitynowym lub inaczej cyklu mocznikowym. Wydalany jest  z naszego organizmu przez nerki wraz z moczem oraz przez skórę, gdy się pocimy. Mocznik w skórze pełni rolę naturalnego nawilżacza, gdyż jako cząsteczka o właściwościach higroskopijnych ma zdolność do zatrzymywania wody w skórze. Dodatkowo tworzy swoistą barierę chroniącą skórę przed nadmierną utratą nawilżenia.

Komu służy i kiedy stosować preparaty z mocznikiem?

Mocznik razem z innymi substancjami rozpuszczalnymi w wodzie (aminokwasami, mleczanami, kwasem fosfoglicerynowy) wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego – NMF, który znajduje się w warstwie rogowej skóry. Głównym zadaniem NMF jest utrzymanie prawidłowego poziomu wody, by zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie i utrzymać jej elastyczność. Wiele preparatów kosmetycznych zawiera w swoim składzie powyższe substancje składające się na naturalny czynnik nawilżający. Takie kosmetyki stosuje się na skórę, która w wyniku utraty wody stała się szorstka i przesuszona. W zdrowej skórze znajduje się ok. 7% mocznika i jego zawartość maleje wraz z wiekiem, co tłumaczy utratę jej nawilżenia postępującą wraz ze starzeniem się organizmu. Mocznik ma zdolność do usuwania martwych komórek naskórka (keratynocytów) dzięki czemu pomaga w gojeniu się ran. Dodatkowo posiada on właściwości antybakteryjne i działa przeciwświądowo. Poprawia również przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, co ułatwia przenikanie pozostałych składników aktywnych z danego produktu w głąb skóry.

Właściwości mocznika

Zakres działania mocznika na skórę, zawartego w kosmetykach, ściśle zależy od stężenia. Jego 2% zawartość w preparacie doskonale nadaje się do częstego stosowania bez istotnych wskazań dermatologicznych, gdyż przyspiesza podziały komórkowe w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu szybciej regeneruje głębsze warstwy naskórka. Mocznik w stężeniach między 5-10% warto stosować do pielęgnacji suchej skóry z tendencją do łuszczenia się. Natomiast produkty z zawartością mocznika powyżej 10% działają keratynolitycznie, dzięki czemu zmiękczają zrogowaciały naskórek. Stosowanie preparatów z bardzo wysokim stężeniem mocznika (nawet do 30%) zaleca się w leczeniu chorób skóry przebiegających z nadmiernym jej wysuszeniem i rogowaceniem. Preparaty kosmetyczne z 30% stężeniem mocznika skutecznie leczą rybią łuskę, wyprysk z lichenizacją (pogrubieniem skóry) czy atopowe zapalenie skóry. Poza tym duże dawki mocznika leczą również nadmierne rogowacenie skóry stóp, czy dłoni, a w niektórych przypadkach także łuszczycę.

W jakich produktach kosmetycznych znajdziemy mocznik?

Mocznik wchodzi w skład wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji dłoni i stóp. Na co dzień nasze dłonie i stopy narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia, otarcia, czy przesuszenie. Dzieje się tak za sprawą otoczenia, w którym przebywamy i pracujemy na co dzień. By przeciwdziałać i zminimalizować skutki przesuszenia skóry rąk i stóp, należy je właściwie pielęgnować.

Nayoma Serum regenerujące do rąk

W obecnym czasie nasze dłonie poddane są częstemu myciu, a w wyniku pandemii spowodowanej przez koronawirusa, narażone są również na ciągłą dezynfekcję środkami alkoholowymi, pod wpływem których nasze dłonie stają się szorstkie i  przesuszone. Wówczas, częściej dochodzi do uszkodzeń i otarć na skórze dłoni. W tej sytuacji warto sięgnąć po kosmetyki przeznaczone do ich właściwej pielęgnacji. Jednym z nich może być serum regenerujące do rąk, które w swoim składzie posiada 10% mocznika i kompleks olejów roślinnych. Dzięki właściwościom retencyjnym mocznika przesuszona skóra dłoni staje się odpowiednio nawilżona. Jego obecność w serum umożliwia również przeniknięcie substancji aktywnych do głębszych warstw naskórka, takich jak witaminy A i E, które pochodzą z odżywczych olejów roślinnych zawartych w tym serum. Obecność substancji oleistych ma również za zadanie natłuścić powierzchnię dłoni i zapewnić barierę chroniącą skórę przed nadmiernym wyparowaniem z niej wody. Serum do rąk ma za zadanie przede wszystkim nawilżyć, odżywić i zregenerować skórę, dlatego wzbogacone jest ono w oliwę z oliwek, olej arganowy, olej z awokado, masło Shea i olej kokosowy. Zawartość alantoiny i panthenolu łagodzi podrażnienia skóry dłoni, gliceryna chroni przed jej przesuszeniem, a wosk pszczeli dodatkowo zmiękcza i wygładza skórę dłoni.

Nayoma krem do stóp z mocznikiem

Nieco innym produktem, bo przeznaczonym do pielęgnacji stóp jest krem z 30% zawartością mocznika. Jego wyższe stężenie w kosmetyku wiąże się właściwościami keratolitycznymi mocznika, czyli procesem usuwania nadmiernie zrogowaciałego naskórka, zwłaszcza w okolicach pięt. Mocznik początkowo zmiękcza twardą i wysuszoną powierzchnię pięt, która bardzo często pęka dając dolegliwości bólowe. Następnie naskórek łuszczy się i odpada, a w jego miejsce wytwarzany jest nowy, zregenerowany i właściwie nawilżony naskórek. Dodatkowa zawartość witaminy A i E wzmacnia działanie ochronne kremu, zmniejszając podatność stóp na pęknięcia. Dodatek alantoiny łagodzi podrażnienia i uelastycznia naskórek, a gliceryna skutecznie wygładza dodatkowo nawilżając skórę stóp.

Jeśli naszym problemem są przesuszone dłonie i stopy, warto wybrać kosmetyki z mocznikiem w składzie.

Adrianna Majewska

Powrót