Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieJama ustna

Piękny uśmiech z aparatem

Informacje o rodzajach i cenach aparatów ortodontycznych. Dowiedz się, jaki jest czas noszenia i odpowiednia higiena

Data publikacji: 15 września 2016, 05:07
Nie każdy rodzi się z pięknymi, równymi zębami, które bez skrępowania może odsłaniać podczas uśmiechania się. Wiele osób zasłania usta dłonią wstydząc się wad zgryzu. Nikogo nie dziwi widok dziecka lub nastolatka noszącego aparat, jednak również coraz więcej dorosłych decyduje się na taką korektę, która ma wpływ nie tylko na estetykę, ale też zdrowie. Jakie są rodzaje oraz ceny aparatów ortodontycznych?
Rodzaje aparatów ortodontycznych - rodzinazdrowia.pl

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wybór leczenia zależy głównie od wady zgryzu, która może być mniej lub bardziej skomplikowana. Najczęściej pacjent również ma wpływ na wybór aparatu, gdyż jego rodzaj może być uzależniony od jego możliwości finansowych. Najpopularniejsze są aparaty metalowe, składające się z metalowego łuku i przyklejanych do zębów zamków, na które zakłada się kolorowe gumki, czyli ligatury, tak popularne wśród młodzieży. Wiek ma znaczenie przy wyborze rodzaju aparatów ortodontycznych, ponieważ wpływa na preferencje pacjentów. Gumek nie stosuje się w nowoczesnych aparatach samoligaturujących (np. Damon lub Insignia), które wymagają rzadszych wizyt u ortodonty, skracają też czas trwania leczenia. Z kolei tak zwane aparaty estetyczne mniej rzucają się w oczy niż metalowe, gdyż ich ceramiczne lub kryształowe zamki przypominają kolorem zęby pacjenta. Najmniej widoczne są aparaty lingwalne (Ormco, 3M Incognito), ponieważ mocowane są po wewnętrznej stronie zębów. Po ten dyskretny sposób leczenia wad zgryzu sięgają więc ci, którym zależy na ukryciu faktu noszenia aparatu, np. dorośli na stanowiskach kierowniczych lub wymagających kontaktu z klientem.

 

Ceny aparatów ortodontycznych

Ceny aparatów ortodontycznych mogą się różnić w poszczególnych gabinetach ortodontycznych, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze specjalisty warto udać się na wizytę konsultacyjną do kilku ortodontów. Najważniejszym czynnikiem warunkującym cenę aparatów ortodontycznych jest rodzaj aparatu. Najtańsze są aparaty zdejmowane, stosowane najczęściej u dzieci z zębami mlecznymi lub mieszanymi – kosztują od 400 do 1000 złotych. Ceny jednego łuku stałego aparatu zaczynają się od 1500 złotych. Najczęściej korekty wymaga zarówno górny, jak i dolny łuk zębowy pacjenta, zatem metalowe łuki góra-dół to koszt minimum 3 tysięcy złotych. Droższe są aparaty samoligaturujące – kosztują od 2 do 3 tysięcy złotych za łuk. Najwyższe ceny mają aparaty estetyczne (3 tysiące za łuk) oraz lingwalne (w zależności od rodzaju, jeden łuk to koszt od 4 do nawet 7 tysięcy). Niezależnie od rodzaju aparatu ortodontycznego, początkowy koszt jego założenia może wydawać się dość duży, jednak w wielu gabinetach płatność można rozłożyć na raty. Przez cały czas noszenia aparatu ortodontycznego również konieczne będzie sięganie do portfela. Obowiązkowe wizyty u ortodonty, podczas których w stałych aparatach zmienia się metalowe łuki oraz ligatury, odbywają się średnio co kilka tygodni i kosztują od 100 do 300 złotych.

Czas noszenia aparatu ortodontycznego – jak długo trwa leczenie?

Leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym jest sprawą indywidualną, a czas jego trwania może trwać od kilkunastu do nawet 30 miesięcy. W tym okresie mogą pojawić się pewne nieprzyjemności. Samo założenie aparatu nie boli. Jednak ból może pojawiać się po wizytach kontrolnych i trwać do kilku dni, to znaczy do czasu, aż zęby przyzwyczają się do nacisku wywieranego przez aparat. Natomiast dyskomfort związany z podrażnianiem dziąseł przez zamki i druty pacjent może zniwelować nakładając na aparat specjalny wosk. Czas noszenia aparatu ortodontycznego jest inny przy aparatach ruchomych, zakładanych najczęściej między posiłkami i na noc. Aby jednak ich stosowanie przyniosło należyte efekty, bardzo ważna jest systematyczność. Czas noszenia aparatu ortodontycznego kończy się oczywiście z dniem jego zdjęcia, lecz leczenie może trwać dalej. Tzw. retencja po zdjęciu aparatu stałego powinna trwać minimum tyle, ile trwało czynne leczenie. Retainery stałe (wykonane z włókna szklanego lub drutu) przykleja się do wewnętrznej strony zębów, a ruchome stosuje tylko na noc – mają one za zadanie przeciwdziałać powrotowi wady zgryzu.

Higiena aparatu ortodontycznego i jamy ustnej

Przed podjęciem leczenia ortodontycznego, zęby muszą być wyleczone z próchnicy i stanów zapalnych. Noszenie aparatu wymaga od pacjenta specjalnej uwagi i staranności w zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Konieczne jest mycie zębów po każdym posiłku, aby pozbyć się resztek pokarmu, które mogłyby przyczynić się do powstania próchnicy. Należy również stosować specjalne nici dentystyczne i wyciory, które wyczyszczą przestrzenie między zębem a zamkiem i drutem aparatu. W higienie przy aparacie ortodontycznym przydatny może okazać się również irygator. Należy pamiętać, że korekta wady zgryzu ma znaczenie nie tylko estetyczne – dzięki prawidłowemu ustawieniu zęby są mniej podatne na choroby przyzębia czy próchnicę, gdyż łatwiej jest wtedy zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, co ma wpływ na zdrowie pacjenta. Dlatego noszenie aparatu przestało być powodem do wstydu, a piękny uśmiech i zdrowe zęby stały się kolejnym elementem korzyści płynących z zadbanego wyglądu i zdrowego stylu życia – na równi z dbałością o zbilansowaną dietę czy regularne ćwiczenia fizyczne.

 

Piotr Małecki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót