Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Narodziny drugiego dziecka – ważny moment dla rodzeństwa

Data publikacji: 13 września 2017, 15:00
Według badań CBOS z 2013 roku prawie połowa Polaków (49 proc.) przyznaje, że chce mieć dwoje dzieci. I nie ma w tym nic dziwnego – narodziny drugiej pociechy pozytywnie wpływają m.in. na rozwój emocjonalny i społeczny pierwszego dziecka. Jak przygotować je na pojawienie się siostry lub brata? Co robić, aby relacja ze starszym dzieckiem nie pogorszyła się?

Różne reakcje

Reakcja na wiadomość o narodzinach rodzeństwa zależy od wieku pierworodnego dziecka – inaczej zareaguje na tę wieść dwulatek, sześciolatek czy kilkunastolatek. Przeważnie nowina ta wzbudza ambiwalentne uczucia – fascynacja i żywe zainteresowanie przeplatają się z obawą i lękiem.

Starsza siostra/starszy brat – jak wprowadzić dziecko w nową rolę?

Przede wszystkim przygotujmy starszaka na narodziny drugiego dziecka – pokażmy, że inne dzieci, np. ulubiona koleżanka z grupy przedszkolnej, też mają starsze rodzeństwo i jest do dla nich całkowicie zwyczajna sytuacja. Porozmawiajmy też o zaletach bycia starszą siostrą czy bratem – wyjaśnijmy, że będzie mogło opiekować się i pomagać rodzicom, a w przyszłości bawić się z najmłodszym członkiem rodziny.

Zaangażujmy więc dziecko w przygotowania – maluch może pomóc w wyborze ubranek, powiedzieć, czy podoba mu się wybrane imię, bądź też brać udział w porządkowaniu pokoju dla siostrzyczki lub braciszka. Wówczas nasza relacja ze starszym dzieckiem nie tylko nie pogorszy się, a być może nawet ulegnie poprawie. Uprzedźmy również, że narodziny dziecka wiążą się z naszą nieobecnością – podkreślmy, że to całkowicie normalne i wrócimy do domu najszybciej, jak to możliwe.

Zazdrość u dziecka

Tu z pomocą przychodzą bajki, które mają moc terapeutyczną, np. „Franklin czeka na siostrzyczkę”, „Franklin jest starszym bratem”, „Natalka będzie miała rodzeństwo”, „Basia i nowy braciszek” czy „Ładnie, Bolusiu”. Kłujące uczucie zazdrości załagodzi również rozmowa z dzieckiem o tym, jak to było, gdy ono miało pojawić się na świecie – warto naszą opowieść wzmocnić wspólnym oglądaniem zdjęć i pamiątek z tego okresu. Okazujmy naszą miłość, niech maluch czuje się ważny – im bardziej będzie pewny tego, jak go kochamy, tym łatwiej zaakceptuje narodziny młodszego rodzeństwa.

Czytaj więcej w temacie: Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Katarzyna Lewińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót