Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Pomysły na letnie aktywności sportowe z rodziną

Jak spędzić aktywnie wakacje w gronie rodzinnym?

Data publikacji: 18 lipca 2018, 11:30
Lato, ze wspaniałą pogodą i długimi dniami, to najlepszy czas na to, by podjąć większą aktywność fizyczną i częściej niż w innych porach roku wpisać sport w swój codzienny grafik. Wspaniałym pomysłem są wspólne zajęcia w rodzinnym gronie – dzięki nim możemy połączyć przyjemność płynącą ze sportu z chwilami spędzanymi z najbliższymi.

Spis treści:

Sport może stać się prawdziwą pasją i hobby – nie ma jednak nic piękniejszego niż pasja dzielona z tymi, których kochamy. Szczęśliwa rodzina to rodzina aktywna razem – szczególnie w okresie wakacyjnym. Leniwe wylegiwanie się na plaży w czasie urlopu też jest potrzebne, ale satysfakcja ze wspólnych aktywności jest nieporównywalnie większa! Jak zatem spędzać razem czas w sportowym duchu i co warto zaproponować dzieciakom?

Rodzinne spacery

Najprostsza forma aktywności, którą warto włączyć w nasze plany nie tylko w wakacje, to rodzinne spacery. Wędrówki po okolicy, miejskim parku lub lesie, a także nieco dalsze wycieczki w ciekawe miejsca – polubi je każdy członek rodziny. Dla dzieciaków to wielka frajda i okazja, by nawet w środku miasta odkryć nieznane dotąd miejsca i interesujące zakątki. Sami także zdziwimy się, ile różnych możliwości mamy pod nosem. A jeśli spacer wydaje się zbyt mało interesujący, można połączyć go z wygłupami na placu zabaw, rysowaniem kredą, zbieraniem skarbów przyrody czy grą miejską z mapą!

Wspólne bieganie

Czas przyspieszyć kroku i ze spacerów przejść do biegania – to także fantastyczny sposób na rodzinne aktywności. Wspólne bieganie rodziców będzie nowym sprawdzianem dla partnerstwa i okazją do wzajemnej motywacji i wpierania się podczas joggingu. Z kolei włącznie do przebieżek dzieciaków da im świetny przykład prosportowej postawy i ukształtuje dobre nawyki. Jeśli trudno będzie dopasować tempo dorosłego i malucha, rozwiązaniem jest zabranie roweru lub hulajnogi dla dziecka. Tylko pamiętajmy o wybraniu bezpiecznych tras i o konieczności nadążenia za maluchem!

Wycieczki rowerowe z rodziną

Polacy właśnie jazdę na rowerze wskazują jako swoją ulubioną aktywność sportową, a popularność dwóch kółek ciągle rośnie. W dodatku w miastach pojawia się coraz więcej ścieżek rowerowych i ułatwień dla rowerzystów – warto wykorzystać te sprzyjające warunki i organizować wycieczki rowerowe z rodziną. Maluszki, które nie mogą jeszcze samodzielnie pedałować, też mogą brać udział w wyprawie – wystarczy zamontować specjalny fotelik lub dopiąć do roweru rodzica przyczepkę i cała rodzina, bez względu na wiek, może cieszyć się z wycieczki. Warto połączyć ją np. z piknikiem na trawie lub wypadem na lody – wówczas będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny.

Badminton

Wystarczą dwie rakiety i lotka, by rozpocząć swoja przygodę z badmintonem. Zasady tego sportu są na tyle proste, że nawet dzieci nie będą miały problemu z ich nauką i szybko złapią badmintonowego bakcyla. A warto je do gry zachęcać, bo to sport niosący wiele korzyści – nie tylko znakomicie rozwija mięśnie i pomaga w zbudowaniu kondycji, ale też kształtuje sprawność motoryczną oraz umiejętność koncentracji, spostrzegawczości i szybkiego podejmowania decyzji.

Pływająca rodzina

Pływanie to doskonała dyscyplina dla najmłodszych – rozwija nie tylko ciało, ale także i umysł, relaksuje, odpręża i daje dużo przyjemności. Poszalejcie z dzieciakami na basenie lub zabierzcie je do parku wodnego ze zjeżdżalniami, wodospadami i innymi wodnymi atrakcjami. Zacieśnicie więzi emocjonalne, zbudujecie poczucie bezpieczeństwa i będziecie się świetnie bawić – aktywnie, radośnie i z pewnością wartościowo.

Piłka plażowa i siatkowa

Urlop na plaży brzmi świetnie, a połączony z odrobiną sportu nawet jeszcze lepiej! A wystarczy zabrać na wakacje piłkę i w przerwach pomiędzy kąpielami i opalaniem rozegrać rodziny mecz. Piłka plażowa i siatkowa nauczy najmłodszych pracy zespołowej, wzmocni ich mięśnie, poprawi kondycję i rozwinie logiczne myślenie, przewidywanie decyzji przeciwnika oraz refleks. Rozgrywki będą też okazją do nauki godzenia się z przegranymi i popełnianymi błędami – pamiętajmy jednak, by nie wywierać na dzieciach zbyt dużej presji, najważniejsza powinna być dobra zabawa, a nie osiągane wyniki.

Nic tak nie wzmacnia więzi między rodzicami a dziećmi, jak wspólne spędzanie czasu. Zajęcia sportowe sprawiają, że rodzina staje się drużyną, w której działamy razem, uczymy się współpracy i jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni. To także okazja do budowania w dzieciach otwartości na świat i odwagi do podejmowania nowych wyzwań, a przede wszystkim do wspólnego śmiechu, radości i dobrej zabawy.

Agnieszka Dyniakowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót