Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaDziecko

Gdy córka dorasta – kiedy pierwsza wizyta u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna być skrupulatnie zaplanowana i skonsultowana przez rodziców Pośpiech może być złym doradcą

Data publikacji: 29 stycznia 2016, 09:46
Z pewnością niejeden rodzic mający córkę często zadaje sobie to pytanie: kiedy pierwsza wizyta u ginekologa? Zastanawiamy się czy poczekać, aż córka wyjdzie sama z inicjatywą, czy też samemu wyjść z propozycją spotkania z lekarzem. Oczywiście z natury rzeczy łatwiej jest na ten temat porozmawiać matce. Tak naprawdę jednak, to nie ma większego znaczenia, który rodzic to zrobi, zwłaszcza jeśli uważamy, że naszedł już czas, aby córka odbyła taką wizytę. Zastanówmy się więc, kiedy pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć i w jakich okolicznościach ma to mieć miejsce. Przede wszystkim nie może być ona później niemiło wspominana przez młodą pacjentkę. Może to mieć duże znaczenie dla jej przyszłego zdrowia.
kiedy pierwsza wizyta u ginekologa

Kiedy powinna nastąpić pierwsza wizyta u ginekologa?

Odpowiadając na pytanie, jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa, musimy pamiętać, że przede wszystkim ważna jest rozmowa, która ją poprzedzi. Porozmawiajmy szczerze z córką o tym, jak będzie wyglądała wizyta, na czym polega i czego dziewczyna może spodziewać się w gabinecie lekarskim. Następnie wybierzmy odpowiedniego ginekologa. Zapytajmy córkę, czy woli, by była to kobieta czy mężczyzna, i weźmy jej zdanie pod uwagę dokonując wyboru odpowiedniego lekarza. Najważniejsze, żeby lekarz był wyrozumiały i delikatny, tak aby niepotrzebnie nie stresował młodej pacjentki, już wystarczająco niepewnej w nowej sytuacji.

Ginekolog dziecięcy czy dla dorosłych?

Z pewnością zastanawiamy się również, czy wybrać ginekologa dziecięcego, czy udać się na wizytę do lekarza zajmującego się dorosłymi. Zależy to oczywiście od wieku pacjentki. Weźmy również pod uwagę fakt, czy rozpoczęła ona współżycie. Wówczas ginekolog dla dorosłych będzie mógł rozwiać dręczące ją wątpliwości czy też doradzić jej w sprawach antykoncepcji. Możemy również zdać się na wybór dziewczynki, która sama zadecyduje, w czyjej obecności będzie się czuć komfortowo. Nie zapominajmy, że to jej samopoczucie jest najważniejsze w tej sytuacji. Warto też jasno określić cel wizyty i pod tym kątem wybrać odpowiedniego specjalistę.

Pierwsze badanie ginekologiczne

Z pewnością młodą dziewczynę najbardziej niepokoi jej pierwsze badanie. Tym ważniejsza jest wcześniejsza rozmowa i fakt, żeby dziewczynka porozmawiała o niej chociażby z mamą. Nie bójmy się opisać szczegółowo, jak będzie przebiegało jej pierwsze badanie ginekologiczne. Opiszmy wygląd fotela ginekologicznego, wytłumaczmy, na czym polega badanie i jakie czynności wykona lekarz. Wiedząc czego może się spodziewać, dziewczynka nie będzie niepotrzebnie dręczyć się domysłami. Zapewnijmy ją również, że wizyta jest bezbolesna i zaznaczmy, że regularne badania są niezbędne dla zachowania zdrowia.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót