Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Opiekunka do dziecka czy ukochana babcia, czyli dylematy młodej mamy

Wybór opiekunki do dziecka to trudna decyzja Doradzamy, jak rozsądnie wybrać opiekunkę do dzieci

Data publikacji: 28 stycznia 2016, 11:49
Powrót młodej mamy do pracy przeważnie wiąże się z koniecznością zostawienia dziecka pod opieką innej osoby. Część kobiet decyduje się na oddanie swojego szkraba w ręce ukochanej babci, część natomiast woli skorzystać z usług opiekunki do dziecka. Która z form opieki jest najlepszym rozwiązaniem? Zarówno zostawienie pociechy babci, jak też zatrudnienie opiekunki do dziecka, ma swoje plusy i minusy. Pamiętajmy, że decyzja o wyborze osoby, która ma zaopiekować się dzieckiem, nie może zostać podjęta pod wpływem emocji.
opiekunka do dziecka - opieka nad zdrowym dzieckiem

Babcia najlepszą opiekunką dziecka?

Najlepszą opiekunką dziecka jest osoba, która potrafi z nim nawiązać dobrą relację. Wszyscy wiemy, że babcie kochają swoje wnuki najbardziej na świecie i są dla nich skłonne do wielu poświęceń. Powierzenie babci opieki nad naszym dzieckiem to dobry wybór z wielu powodów. Przede wszystkim jest to osoba zaufana, dająca nam pewność, że dobro naszej pociechy jest dla niej najważniejsze. Zazwyczaj babcie mają także duże doświadczenie w wychowywaniu dzieci, którym chętnie podzielą się z młodymi mamami. Warto jednak pamiętać, iż większość z babć nie potrafi odnaleźć się w roli niani, która ma stosować się do poleceń mamy dziecka. Czasem wolą wprowadzać w życie swoje, starsze metody wychowawcze, z którymi nierzadko się nie zgadzamy. Bardzo często także rozpieszczają swojego wnuka do granic możliwości, co później utrudnia wyrobienie w dziecku określonego zachowania przez rodziców. Wszak niekonsekwencja w stosunku do dziecka to największy grzech w wychowywaniu. Poza tym, nie wszystkie babcie posiadają prawo jazdy, które może przydać się w sytuacjach kryzysowych, jak na przykład potrzeba szybkiego zawiezienia dziecka do szpitala. Bardzo ważną kwestię stanowi również wiek babci oraz jej kondycja fizyczna. Jeśli jest to osoba starsza, która ma problemy z chodzeniem lub znajduje się pod stałą opieką lekarza, to warto się zastanowić, czy wybór jej na opiekunkę dziecka zapewni nam i naszemu szkrabowi bezpieczeństwo.

Docenienie pracy niani

Wiele kobiet decyduje się na powierzenie swojej pociechy profesjonalnej opiekunce. Praca niani jest coraz bardziej popularna wśród młodych kobiet lub pań w średnim wieku. Bardzo często osoby te posiadają nie tylko odpowiednie doświadczenie w opiece nad dziećmi, ale także mogą pochwalić się np. ukończonym kursem udzielania pierwszej pomocy. Jest to niewątpliwie duży atut profesjonalnych opiekunek. Poza tym nianie są młodsze i sprawniejsze od babć, zazwyczaj posiadają także prawo jazdy. Zatrudnienie obcej osoby do opieki nad dzieckiem wiąże się jednak z koniecznością poniesienia pewnych wydatków. Praca niani jest wyceniana – w zależności od miasta – na nawet dwa tysiące złotych. Nie każda młoda mama może więc sobie pozwolić na takie zobowiązanie finansowe. Do tego dochodzą obawy związane z zostawieniem dziecka pod opieką bądź co bądź obcej nam osoby.

Decyzja o zatrudnieniu niani

Opiekunka czy babcia - która opcja lepsza?Jeśli nie chcemy lub nie możemy skorzystać z pomocy babci, wtedy musimy podjąć decyzję o zatrudnieniu niani. W takim przypadku mamy do wyboru dwie metody szukania opiekunki do dziecka. Pierwszą z nich jest skorzystanie z pomocy rodziny lub znajomych, którzy mogą polecić nam godną zaufania i doświadczoną osobę, która mogłaby zaopiekować się naszym dzieckiem. Drugą metodą jest rozpoczęcie poszukiwań niani poprzez agencję opiekunek lub też za pośrednictwem Internetu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zatrudnieniu niani, należy zaprosić kandydatkę na rozmowę do domu, aby sprawdzić, jak poradzi sobie z opieką nad naszym szkrabem. Jeśli osoba ta bez problemu nawiązuje relację z dzieckiem, posiada odpowiednie kwalifikacje oraz nie ma nałogów, to wtedy możemy zacząć stopniowo zapoznawać ją z regułami obowiązującymi w naszym domu oraz przyzwyczajać pociechę do obecności opiekunki.

Idealna opiekunka do dziecka

Wybór odpowiedniej opiekunki do dziecka jest bardzo trudny. Wiele mam podchodzi do sprawy bardzo emocjonalnie, dlatego warto poprosić o pomoc bliską osobę, która w sposób obiektywny wskaże zalety oraz wady danej decyzji. Idealna opiekunka do dziecka musi zdobyć sympatię nie tylko małego szkraba, ale także jego rodziców. Wiele osób nie może pozwolić sobie na zatrudnienie niani i jest zmuszona zostawić pociechę w rękach dziadków. W takim przypadku ważne jest ustalenie reguł opieki nad dzieckiem i ich przestrzeganie. Z kolei skorzystanie z usług profesjonalnej opiekunki do dziecka wiąże się z koniecznością zaufania obcej osobie. Warto jednak docenić pracę niani oraz jej kwalifikacje, zwłaszcza jeśli zauważymy, że nasza pociecha czuje się w jej towarzystwie komfortowo.

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót