Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Jak poprzez zabawę rozwijać kreatywność dziecka?

Propozycje zabaw stymulujących twórcze myślenie

Data publikacji: 2 czerwca 2016, 14:22
Sklepowe półki aż uginają się od zabawek przeznaczonych dla dzieci z różnych grup wiekowych. Już nawet niemowlęta mają swoje zabawki – grzechotki, przywieszki do wózków, grające przytulanki… Tymczasem zapominamy o ważnej rzeczy – najciekawszy dla dziecka jest otaczający świat, który ono dopiero poznaje. Jak zatem bawić się z maluchem, by pobudzać go do samodzielnego odkrywania nieznanych mu rzeczy i zjawisk, a nie przedstawiać mu gotowych schematów? Warto zadbać o to, by dziecko wolny czas spędzało na zabawach rozwijających kreatywność.

Zabawy domowe rozwijające kreatywność

Jest wolne popołudnie, a Twoje dziecko narzeka na nudę i twierdzi, że nie ma się czym bawić? To wspaniałe wyzwanie – w zależności od upodobań dziecka, zbudujcie wspólnie okręt, rakietę bądź domek dla lalek. W każdym domu znajdą się rolki po papierze toaletowym, plastikowe butelki, niepotrzebne kartony – tutaj nie ma gotowych schematów, tylko od Was zależy, jak będzie wyglądała budowana wspólnie zabawka. Tylko pamiętaj, by nie narzucać dziecku swoich pomysłów, niech zrealizuje swoją wizję. Wszelkie prace ręczne są znakomitym bodźcem pobudzającym rozwój kreatywności – zadbaj o to, by w pokoju dziecka zawsze były kredki, plastelina, ciastolina czy farbki. Nie zapomnij także o wycinankach – pamiętaj jednak o bezpieczeństwie przy posługiwaniu się przez dziecko nożyczkami. Zapowiada się długie popołudnie w domu? Zabawcie się w teatrzyk albo teatr cieni. Jeśli chcecie zadbać o oprawę muzyczną, wykonajcie samodzielnie instrumenty. Wystarczą puste puszki i kasza czy ryż.

Kreatywność na dworze

Jeśli spędzacie czas na świeżym powietrzu, to również doskonała okazja, by wspierać rozwój kreatywności dziecka. Zawsze miej przy sobie kredę. Możecie narysować coś na asfalcie albo zagrać w klasy – ale te oparte na wymyślonych przez Was zasadach. Nie zapomnij też o powiększaniu kolekcji dziecka – jeśli zbiera ono liście, kasztany czy muszelki, przygotujcie potem z nich coś specjalnego. A może zagracie w podchody? Pamiętaj, by zadania w liścikach były wyjątkowe.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót