Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Kontuzje, czyli o sportowej codzienności

Kontuzje w sporcie zdarzają się nawet najlepszym Poznaj sposoby na powrót do zdrowia

Data publikacji: 5 lutego 2016, 15:18
„Kontuzje w sporcie” – słowa, których nie lubi żaden sportowiec. Wymuszona przerwa w aktywności skutkuje spadkiem formy, a powrót do zdrowia zajmuje wiele tygodni. Jak ustrzec się przed urazami? Jak działać, by zapobiec kolejnym? Tu potrzebny jest dobry plan! Nie wrócimy do formy natychmiast i nie nadrobimy w ciągu kilku dni sportowych zaległości. Jednak jeżeli będziemy działać świadomie, z pewnością czeka nas jeszcze niejedna „życiówka”.
Urazy w sporcie – jak uniknąć – rodzinazdrowia.pl

Urazy w sporcie które najczęściej występują​

Według statystyk, ponad połowa kontuzji polega na uszkodzeniach mięśni – te z kolei są najczęściej następstwem niewłaściwie wykonanej lub pominiętej rozgrzewki przed treningiem. Choć na ogół pojęcia urazu i kontuzji stosuje się wymiennie, warto doprecyzować, iż kontuzja jest następstwem urazu. Na pozór niegroźne objawy, takie jak lekki ból czy obrzęk, mogą zamienić się w uciążliwą kontuzję, która na długi czas wykluczy nas z wszelkiej aktywności fizycznej.

Do najczęściej występujących urazów i kontuzji należą:

  • stłuczenia – uszkodzenia tkanek miękkich, najczęściej w wyniku upadku lub uderzenia;
  • zwichnięcia i skręcenia – przede wszystkim w obrębie barków, bioder, rąk i dłoni oraz kolan;
  • uszkodzenia więzadeł – najczęściej w stawie kolanowym;
  • naciągnięcia ścięgien;
  • przeciążenie mięśni.

Powrót do zdrowia czyli rehabilitacja

Kontuzje i urazy w sporcie - co zrobić aby ich uniknąć? - rodzinazdrowia.plAby powrócić do formy sprzed wystąpienia kontuzji, niezbędna będzie ścisła współpraca sportowca, trenera, lekarza oraz fizjoterapeuty – przebieg rehabilitacji nie może być przecież dziełem przypadku. Specjaliści opracują jej harmonogram w taki sposób, by w odpowiednim porządku przywracać sprawność nie tylko tym mięśniom i stawom, które biorą udział w naszej podstawowej aktywności, ale także całemu ciału.

Bardzo ważne, by uzbroić się w cierpliwość – na ogół odbudowywanie sprawności i zwiększanie dostępnego dla nas zakresu ruchu przebiega bardzo wolno, a wszelkie próby pójścia na skróty przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego.

Kontuzje w sporcie – pierwsze treningi po powrocie​

Początki po przerwie spowodowanej kontuzją nie są łatwe. Kiedy głowa by chciała, a ciało nie może, lub gdy – co gorsza – czując przypływ sił, od razu porywamy się na największe wyzwania, warto sobie przypomnieć starą zasadę mówiącą, że na wszystko potrzeba czasu.

Pierwsze treningi najlepiej przeprowadzać pod okiem wykwalifikowanego trenera-fizjoterapeuty. Podstawą jest wykonywanie statycznych ćwiczeń wzmacniająco-stabilizujących, głównie tzw. core stability (wzmacniające mięśnie gorsetu mięśniowego otaczającego tułów), oraz siłowych. Ich nieodłącznym elementem powinny być także ćwiczenia zwiększające giętkość i elastyczność. Niezastąpionymi akcesoriami okażą się piłka, Bosu czy silikonowy dysk, które zwielokrotnią efektywność ćwiczeń, umożliwiając ich wykonywanie podczas zachwianej stabilizacji. Zbawienna bywa również aquaterapia, czyli ćwiczenia w wodzie.

Powrót do zdrowia – najlepsze ćwiczenia​

W przypadku wielu osób podstawową formą treningu jest bieganie. Jest to też niestety jedna z najbardziej kontuzjogennych dyscyplin, zwłaszcza jeśli ćwiczymy na twardej, betonowej nawierzchni i w niewłaściwym obuwiu. Najczęstsze są kontuzje kolan i kostek. Warunkiem powrotu do biegania jest wyeliminowanie wszelkich dolegliwości i Jak zapobiec kontuzjom sportowym - rodzinazrdowia.plspowodowanego nimi dyskomfortu.

Zanim rozpoczniemy regularne treningi, warto w konsultacji ze specjalistą wykonać testy ruchowe, dzięki którym przekonamy się, czy nasze ciało jest już gotowe na standardowe obciążenia i wysiłek. Podczas testów wykonuje się ruchy angażujące mięśnie, stawy i ścięgna w zakresie zbliżonym do tego, jaki wykonują podczas biegu. Są to na przykład przysiady, wspięcia na palce, wyskoki czy trucht albo intensywny marsz. Jeśli ćwiczenia te sprowokują ponowne wystąpienie dolegliwości bólowych, należy dać sobie jeszcze nieco czasu i kontynuować rehabilitację.

 

 

Adam Bała

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót