Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Depresja u dziecka wyzwaniem dla całej rodziny

Depresja u dziecka – sprawdź jak rozpoznać i jak radzić sobie z depresją u dziecka

Data publikacji: 29 lutego 2016, 14:34
Czy depresja u dziecka jest tematem tabu? Nikogo już nie dziwią zaburzenia nastroju u dorosłych, jednak gdy choroba ta dotyka najmłodszych, wtedy wielu z nas wyraża swoje zaskoczenie. Tak naprawdę depresja może zostać zdiagnozowana nawet u kilkumiesięcznego maluszka, który w taki sposób reaguje na niezaspokojone potrzeby fizyczne lub emocjonalne. Warto wiedzieć, że zaburzenia nastroju u dzieci przebiegają w inny sposób niż u osób dorosłych, nieco różni się także metoda leczenia tej choroby. Jak rozpoznać depresję u dziecka i mu pomóc?
Depresja u dziecka – co to jest – rodzinazdrowia.pl

Co to jest depresja u dziecka?

Wiele osób traktuje depresję jako nieprzyjemną dolegliwość, na którą cierpią tylko osoby słabe psychicznie. Jest to nie tylko uproszczona, ale także krzywdząca definicja. Zatem co to jest depresja? Jest to choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, objawiająca się m.in. długotrwałym obniżeniem nastroju oraz niezdolnością do przeżywania przyjemności. Przyczyn depresji może być wiele, a wśród nich należy wymienić chociażby czynniki biologiczne czy społeczne. W przypadku dzieci i młodzieży źródeł zaburzeń nastroju należy szukać przede wszystkim w relacji z rodziną i rówieśnikami, problemami w szkole oraz niską samooceną. Przeżycie traumatycznych wydarzeń, brak poczucia bezpieczeństwa, presja rówieśników czy też rozwód rodziców to jedne z najczęstszych czynników inicjujących rozwój depresji.

Jakie są niepokojące objawy depresji u dziecka?

Objawy depresji u dziecka - rodzinazdrowia.plJak radzić sobie z depresją u dziecka? Przede wszystkim należy ją rozpoznać, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Depresja u kilkulatków jest trudna do zdiagnozowania, gdyż tak małe dzieci często nie potrafią nazwać emocji, które im towarzyszą. Najczęściej dzieci izolują się od rówieśników, są smutne i narzekają na brak apetytu. W przypadku młodzieży sprawa wygląda inaczej. Gdy zauważymy, że dziecko stało się drażliwe, zaniechało wszelkiej aktywności, ma problemy ze snem i apetytem, trudno mu się skupić, jest agresywne oraz aroganckie i sięga po używki, to koniecznie namówmy je na rozmowę. Pamiętajmy też, że młodzież potrafi ukryć swoje emocje i zachowywać się tak, jak do tej pory, dlatego tak ważna jest obserwacja pociechy i reagowanie na wszelkie niepokojące objawy. Warto także dodać, że nastolatki, które cierpią na depresję, bardzo często skarżą się na dolegliwości fizyczne – ból brzucha, bóle głowy, problemy z wypróżnianiem czy też moczenie nocne. Bardzo często depresji towarzyszą także inne zaburzenia psychiczne, np. lękowe.

Leczenie depresji

Jak pomóc osobie z depresją? Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko cierpi na depresję, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Psychiatra przeprowadzi wywiad z dzieckiem oraz poprosi je o wykonanie kilku testów psychologicznych. Być może o opinię na temat dziecka zostanie poproszona jego wychowawczyni lub szkolna psycholog. Gdy diagnoza zostanie postawiona, przychodzi pora na leczenie. Najczęściej leczenie depresji polega na przeprowadzeniu indywidualnej lub grupowej terapii w połączeniu z terapią rodzinną oraz leczeniem farmakologicznym. Stosowanie leków u tak młodych osób nie jest raczej zalecane, jednak bardzo często staje się konieczne.

Depresja u dziecka

Depresja u dziecka - sposoby leczenia - rodzinazdrowia.plSzacuje się, że jedna trzecia nastolatków w Polsce cierpi na depresję. Wielu z nich ma myśli samobójcze. Pamiętajmy, że nieleczona choroba może doprowadzić do tragedii, dlatego tak ważne jest reagowanie na wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka. Jak sobie radzić z depresją u dziecka? Okres dojrzewania to trudny czas, a niektóre objawy depresji mogą być mylone z buntem nastolatka. Z kolei depresja u dziecka kilkuletniego często jest utożsamiana z nieśmiałością. Jako dobrzy rodzice powinniśmy wiedzieć nie tylko co to jest depresja i jak ją rozpoznać, ale przede wszystkim jak pomóc osobie z depresją. Ważne jest tu zaangażowanie całej rodziny. Leczenie depresji bardzo często polega na terapii nie tylko dziecka, ale także najbliższych. Choroba ta to duże wyzwanie dla całej rodziny, jednak można mu sprostać. Pamiętajcie, że celem jest zdrowie i szczęście waszego dziecka.

 

Małgorzata Filek

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót