Z biegów w terenie na trening na bieżni. Co jest ważne?
Trening na bieżni jest alternatywą biegu w terenie. Poznaj zalety i dowiedz się jak ćwiczyć i biegać na bieżni
Trening na bieżni - przygotowanie
Ćwiczenia na bieżni z powodzeniem mogą zastąpić bieg w terenie, jednak aby były one efektywne i bezpieczne trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, przed ćwiczeniami na bieżni należy się odpowiednio przygotować przy pomocy ćwiczeń rozciągających tak samo jak przed bieganiem w terenie. Po drugie, ustawić nachylenie bieżni między 1 a 2%., gdyż takie ustawienie zmniejsza ryzyko kontuzji. Nachylenie powyżej 7% może spowodować uszkodzenie ścięgna Achillesa. Podczas biegu starajmy się zachować prostą postawę i pamiętajmy o uzupełnianiu płynów, ponieważ na bieżni można się bardzo szybko odwodnić. Nie grozi nam to podczas biegu w terenie, ponieważ tam opór powietrza schładza ciało.
Jak ćwiczyć na bieżni, czyli o efektywnym treningu
Po odpowiedniej rozgrzewce przychodzi czas na ćwiczenia właściwe, czyli bieg. Zwykle bieżnie wyposażone są w programy treningowe, z których można wybrać odpowiedni dla siebie. Na przykład High IntensityInterval Training - jest to trening metaboliczny, o różnych poziomach zaawansowania, który umożliwia przyspieszenie tempa metabolizmu. Osoby, które chcą same narzucać sobie tempo i kontrolować czas, powinny pamiętać, że optymalny czas ćwiczeń to 20 do 30 minut. Efekty ćwiczeń będą zauważalne, jeśli treningi będą regularne. Osoby początkujące powinny zacząć od trzech dni w tygodniu, a z czasem mogą zwiększyć częstotliwość do pięciu dni.
Jak biegać na bieżni – wskazówki
Do wielu zalet bieżni należy małe ryzyko kontuzji, jednak żeby zmniejszyć je do minimum, ale należy pamiętać o kilku zasadach, mówiących jak biegać na bieżni. Bardzo ważne jest żeby biec na środku bieżni, ponieważ nadepnięcie na jej boczną część może grozić upadkiem. Nie zalecane jest również patrzenie w dół, bo powoduje to ból pleców i może skutkować nudnościami. Nie warto również podczas biegu łapać się poręczy, gdyż to tylko utrudnia ćwiczenie. Pamiętaj, żeby po zakończeniu treningu nie schodzić od razu z bieżni, tylko przespacerować się jeszcze kilka minut. Dzięki temu unikniemy zawrotów głowy spowodowanych szybką zmianą tempa biegu.
Agata Szymczak
___________________________REKLAMA
___________________________________