Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningForma i zdrowie

Trening dla seniora. Jak skutecznie ćwiczyć w wieku dojrzałym?

Aktywny senior

Data publikacji: 12 lipca 2016, 12:01
Czy aktywność fizyczna to domena przede wszystkim ludzi młodych? Zdecydowanie nie! Jak wynika z badań, seniorzy cenią sobie wartości, jakie daje sport i kultura fizyczna, a do tego wyrażają nie mniejsze zainteresowanie podejmowaniem ruchu niż młodsze pokolenia.

Sport - antidotum na starzenie się organizmu

Po 50. roku życia pojawiać się już mogą problemy z koncentracją i wydolnością fizyczną. Jednym z najważniejszych czynników spowalniających pojawienie się oznak upływu czasu jest regularna aktywność ruchowa, która oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń, obejmuje również odpoczynek i regenerację. Trening musi być jednak dostosowany do indywidualnych potrzeb na podstawie oceny stanu zdrowia i możliwości fizycznych.

Wytrzymałość i dobra kondycja

Zaleca się nieskomplikowane ćwiczenia, które angażują duże grupy mięśniowe. Przykładowe formy ruchu to: pływanie, bieganie, jazda na rowerze (także stacjonarnym). Ten rodzaj ćwiczeń korzystnie wpływa na układ oddechowy, serce, mięśnie i stawy oraz poprawia wydolność organizmu.

Rozciąganie oraz relaks

Ćwiczenia rozciągające pozwalają wzmacniać siłę mięśni i gibkość. Dzięki temu senior ma szansę uniknąć szczególnie niebezpiecznych w dojrzałym wieku złamań i urazów. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia niwelują także bóle kręgosłupa. Zajęcia, na które warto się zapisać, to pilates albo joga dla początkujących.

Siła dla kości

Wydawać by się mogło, że ćwiczenia siłowe nie są przeznaczone dla osób starszych. Seniorzy również mogą jednak ćwiczyć z niewielkim obciążeniem (np. hantelkami). Jakie są plusy takiego treningu? Obciąża układ kostny, co powoduje powstawanie większej ilości masy mineralnej, a w rezultacie – zmniejsza się zagrożenie osteoporozą. 

Według badań przeprowadzonych przez dr Michaela F.Roizena, nawet godzina dziennie aktywności fizycznej (w tym także spokojny spacer) wystarczy, aby spowolnić proces starzenia – nawet o pięć lat! Jeśli więc w naszym najbliższym otoczeniu znajdują się osoby po 50. roku życia, zachęćmy je do regularnego podejmowania ruchu – a najlepiej ćwiczmy razem z nimi.

Emilia Seweryn
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót