Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaTreningRodzaje treningów

Trening dla mam po cesarskim cięciu

Jakie ćwiczenia po cesarce?

Data publikacji: 24 kwietnia 2017, 01:03
Organizm każdej kobiety jest inny i w innym tempie powraca do formy po porodzie. Zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu potrzebuje czasu, by odzyskać pełnię sił. Nie znaczy to, że należy zrezygnować z ćwiczeń – wręcz przeciwnie!

Czy aktywność fizyczna po cesarskim cięciu jest wskazana?

Operacyjne zakończenie ciąży, czyli tak zwana cesarka, to poważny, inwazyjny zabieg i większe obciążenie dla organizmu niż poród naturalny, a regeneracja i okres połogu trwają w tym przypadku dłużej. Choć na powrót do sprawności i zagojenie się rany potrzeba kilku tygodni, aktywność fizyczna po cesarskim cięciu jest jak najbardziej wskazana, bo stosowanie się do zaleceń lekarza oraz ćwiczenia przyspieszą obkurczanie macicy, wzmocnią mięśnie i wspomogą regenerację.

Jak ćwiczyć po cesarskim cięciu?

W pierwszych tygodniach po operacji trzeba unikać forsownej aktywności, dźwigania i gwałtownych ruchów. Już w 48 godzin po porodzie można jednak zacząć ćwiczyć – wskazane są ćwiczenia wspomagające krążenie w rękach, nogach, wzmacniające miednicę i plecy, polegające przede wszystkim na delikatnym spinaniu i rozluźnianiu mięśni. W okresie połogu zaleca się przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające, a mniej więcej w szóstym tygodniu po operacji można dodać kolejne elementy, takie jak pilates czy joga (oparte na prostych, klasycznych pozycjach). Po upływie sześciu miesięcy wolno już wykonywać nieco bardziej dynamiczne ćwiczenia, nadal jednak unikając podnoszenia ciężarów i treningów wytrzymałościowych. Najważniejsze, by wracając do sprawności, zadbać o regularny, zdrowy tryb życia – spacery na świeżym powietrzu to jedna z najbardziej wskazanych aktywności.

Ćwiczenia na brzuch po cesarce

Współczesnym mamom zależy na szybkim powrocie do sylwetki sprzed ciąży – zwłaszcza te, które żyły aktywnie przed ciążą, chcą jak najszybciej rozpocząć regularne treningi. Właściwy moment na taką aktywność po cesarskim cięciu jest sprawą indywidualną, a pierwsze treningi trzeba wykonywać z rozsądkiem. Szczególną ostrożność należy zachować podczas ćwiczeń na mięśnie brzucha (Ćwiczenia na płaski brzuch). Klasyczne spięcia, aktywizujące górne mięśnie brzucha, wykonuje się na ogół dopiero pół roku po operacji, ale świadome, delikatne skurcze z lekkim podnoszeniem barków i głowy, przy ugiętych nogach, można wykonywać już po dwóch-czterech miesiącach, dbając o stabilizację kręgosłupa i kontrolując pracę mięśni miednicy. Powrót do pełnej sprawności następuje szybciej, jeśli przed ciążą, ale i w jej trakcie (na ile pozwalały na to uwarunkowania zdrowotne), ruch stanowił stały element w życiu kobiety. 

Sylwia M. Kupczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót