Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Top 5 najlepszych planszówek dla całej rodziny. Sposób na wspólne wieczory

Ranking gier planszowych dla dzieci i nie tylko

Data publikacji: 1 kwietnia 2017, 01:51
W dobie szybkiego internetu i smartfonów, ewenementem zdaje się być rosnąca popularność gier planszowych. A przecież planszówki to świetny sposób na spędzanie czasu z bliskimi i zacieśnianie więzi. Jakie planszówki będą najlepsze dla wszystkich członków rodziny, niezależnie od wieku? Warto przyjrzeć się rankingowi gier planszowych.

Top 5 najlepszych planszówek:

  • Dixit – ranking gier planszowych dla dzieci nie byłby kompletny bez tej pozycji. Ta niewinnie wyglądająca gra, w której na trójwymiarowej planszy ścigamy się króliczkami, to tak naprawdę bardzo uproszczona gra wyobraźni, w której każdy gracz wciela się w narratora i wymyśla skojarzenia i historie po losowaniu specjalnych kart. To doskonała zabawa dla całej rodziny!
  • Scrabble – pozycja kultowa, której zasady można zmieniać w zależności od stopnia zaawansowania graczy. Jest to idealny pomysł na twórcze spędzenie niedzielnego popołudnia. Każdy z graczy otrzymuje określoną ilość kostek z literami, z których musi utworzyć słowa. Stosowanie rzadkich liter i krzyżowanie ich z tymi ułożonymi przez przeciwnika skutkuje dodatkowymi punktami. Dzięki tej grze, zarówno dzieci, jak i dorośli poszerzą swoje słownictwo i przyspieszą procesy kreatywnego myślenia.
  • Wsiąść do Pociągu: Europa – na hasło: najlepsza gra planszowa ranking, bardzo często pojawia się ta pozycja. To pięknie wydana, duża gra planszowa, w której gracze budują pociągi i dworce przemierzające Europę. Dodatkowymi utrudnieniami są karty, które narzucają połączenia, misje oraz dodatkowo premiowane zadania. To wspaniała propozycja dla dorosłych i dla dzieci, które dzięki niej poznają geografię naszego kontynentu. Do gry istnieje również wiele dodatków, którymi można urozmaicać rozgrywkę w przyszłości.
  • Monopoly – kolejna kultowa pozycja, w której obracamy nieruchomościami, walcząc z innymi graczami oraz przeciwnościami losu. To świetna nauka inwestowania dla małych i dużych, której niewątpliwym atutem jest bogactwo dostępnych wersji tematycznych – od klasycznych wydań, przez licencjonowane serie, na nowoczesnych (np. z użyciem kart zamiast gotówki) skończywszy.
  • Pan tu nie stał! – nie jest to klasyczna gra planszowa, gdyż składa się w całości z kart, ciężko jednak posądzać ją o bycie klasyczna karcianką. To zabawna gra nawiązująca swoją stylistyką do czasów PRL-u, w której naszym zadaniem jest dostać się na początek kolejki do sklepu. Uczy i bawi.

Grajmy z wyobraźnią

Na pewno trudno jest dobrać idealną grę dla wszystkich członków rodziny, szczególnie jeśli dzieci dzieli duża różnica wieku. Warto więc traktować zasady gry trochę luźniej i zmieniać je w zależności od wieku i stopnia rozwoju maluchów albo nawet tworzyć dodatkowe reguły dla każdego z graczy. Ważne, żeby wszyscy znajdowali przyjemność podczas wspólnej gry, uczyli się uczciwej rywalizacji i umiejętności przegrywania.

Kamil Dobrowolski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót