Top 5 najlepszych planszówek dla całej rodziny. Sposób na wspólne wieczory
Ranking gier planszowych dla dzieci i nie tylko
Data publikacji: 1 kwietnia 2017, 01:51
W dobie szybkiego internetu i smartfonów, ewenementem zdaje się być rosnąca popularność gier planszowych. A przecież planszówki to świetny sposób na spędzanie czasu z bliskimi i zacieśnianie więzi. Jakie planszówki będą najlepsze dla wszystkich członków rodziny, niezależnie od wieku? Warto przyjrzeć się rankingowi gier planszowych.

Top 5 najlepszych planszówek:
- Dixit – ranking gier planszowych dla dzieci nie byłby kompletny bez tej pozycji. Ta niewinnie wyglądająca gra, w której na trójwymiarowej planszy ścigamy się króliczkami, to tak naprawdę bardzo uproszczona gra wyobraźni, w której każdy gracz wciela się w narratora i wymyśla skojarzenia i historie po losowaniu specjalnych kart. To doskonała zabawa dla całej rodziny!
- Scrabble – pozycja kultowa, której zasady można zmieniać w zależności od stopnia zaawansowania graczy. Jest to idealny pomysł na twórcze spędzenie niedzielnego popołudnia. Każdy z graczy otrzymuje określoną ilość kostek z literami, z których musi utworzyć słowa. Stosowanie rzadkich liter i krzyżowanie ich z tymi ułożonymi przez przeciwnika skutkuje dodatkowymi punktami. Dzięki tej grze, zarówno dzieci, jak i dorośli poszerzą swoje słownictwo i przyspieszą procesy kreatywnego myślenia.
- Wsiąść do Pociągu: Europa – na hasło: najlepsza gra planszowa ranking, bardzo często pojawia się ta pozycja. To pięknie wydana, duża gra planszowa, w której gracze budują pociągi i dworce przemierzające Europę. Dodatkowymi utrudnieniami są karty, które narzucają połączenia, misje oraz dodatkowo premiowane zadania. To wspaniała propozycja dla dorosłych i dla dzieci, które dzięki niej poznają geografię naszego kontynentu. Do gry istnieje również wiele dodatków, którymi można urozmaicać rozgrywkę w przyszłości.
Monopoly – kolejna kultowa pozycja, w której obracamy nieruchomościami, walcząc z innymi graczami oraz przeciwnościami losu. To świetna nauka inwestowania dla małych i dużych, której niewątpliwym atutem jest bogactwo dostępnych wersji tematycznych – od klasycznych wydań, przez licencjonowane serie, na nowoczesnych (np. z użyciem kart zamiast gotówki) skończywszy.
- Pan tu nie stał! – nie jest to klasyczna gra planszowa, gdyż składa się w całości z kart, ciężko jednak posądzać ją o bycie klasyczna karcianką. To zabawna gra nawiązująca swoją stylistyką do czasów PRL-u, w której naszym zadaniem jest dostać się na początek kolejki do sklepu. Uczy i bawi.
Grajmy z wyobraźnią
Na pewno trudno jest dobrać idealną grę dla wszystkich członków rodziny, szczególnie jeśli dzieci dzieli duża różnica wieku. Warto więc traktować zasady gry trochę luźniej i zmieniać je w zależności od wieku i stopnia rozwoju maluchów albo nawet tworzyć dodatkowe reguły dla każdego z graczy. Ważne, żeby wszyscy znajdowali przyjemność podczas wspólnej gry, uczyli się uczciwej rywalizacji i umiejętności przegrywania.
Kamil Dobrowolski
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Przeczytaj również
___________________________REKLAMA
___________________________________
Polecane artykuły

Jak pokonać dziecięcy strach przed pierwszym dzwonkiem?
Szkoła

Dokuczliwy ból nadgarstka, czyli pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka
Układ ruchu

Dlaczego warto jeść warzywa i owoce sezonowe?
Warzywa i owoce

Nietypowe rysunki na ciele. Czy tatuaż jest sztuką?
Styl

Załóż własny ogródek warzywny
Warzywa i owoce

Medycyna ratunkowa w warunkach domowych – pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa
Pierwsza pomoc

Zwierzęta domowe a nowy członek rodziny. Jak wychowywać dziecko w otoczeniu zwierząt?
Dziecko

Cheatmeal, czyli skok w bok na diecie. Zrób sobie wolne od ścisłego jadłospisu!
Rodzaje diet

Jak pokonać trądzik różowaty?
Skóra

Gastroskopia – bardzo ważne kilkuminutowe badanie. Dlaczego się go boimy?
Opieka zdrowotna

Neuroliza – kiedy ból jest zbyt duży…
Układ nerwowy

Prekrastynacja, czyli odwrotność prokrastynacji. Na czym dokładnie polega?
Zdrowie psychiczne