Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy wewnętrzne

Czym jest hipoglikemia?

Objawy i leczenie hipoglikemii

Data publikacji: 14 listopada 2017, 11:00
Nieprawidłowy poziom cukru zazwyczaj kojarzony jest z cukrzycą, dla której charakterystyczna jest hiperglikemia. Stanem jej przeciwstawnym jest hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi. Przyczyn tej sytuacji klinicznej może być wiele. Co należy o niej wiedzieć?

Hipoglikemia a cukrzyca

Na początku warto wspomnieć, że hipoglikemia może być również powikłaniem cukrzycy. Do stanu tego dochodzi najczęściej w przypadku insulinoterapii, a dokładniej przy zbyt dużej dawce insuliny, której zadaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi chorego. Do hipoglikemii może prowadzić również nowotwór trzustki nazywany wyspiakiem (insulinoma), który produkuje właśnie insulinę. Również spowodować ją może np. nadmierny wysiłek, w wyniku którego dojdzie do spadku poziomu cukru we krwi. Hipoglikemia może więc występować bez cukrzycy.

Objawy hipoglikemii

Jak czuje się osoba, która doświadczyła hipoglikemii? Jedną z cech charakterystycznych jest znaczne osłabienie, któremu towarzyszy silne uczucie głodu. Wraz z narastaniem hipoglikemii dochodzi do niepokoju, występowania zlewnych potów, a nawet drżenia mięśni. Pojawia się również przyspieszenie akcji serca (tachykardia). Jeśli spadek poziomu cukru jest znaczny, u chorych z hipoglikemią mogą wystąpić zaburzenia mowy, koordynacji ruchowej, widzenia oraz pamięci. W przypadku nieleczonej hipoglikemii może nawet dojść do utraty przytomności i w ostateczności – do śpiączki hipoglikemicznej. Warto wspomnieć, że nie u wszystkich muszą występować typowe objawy hipoglikemii. Niektóre osoby mogą być nawet nieświadome jej występowania. To poważny problem, który może w znacznym stopniu ograniczać codzienne funkcjonowanie chorych, będąc na przykład przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Warto wiedzieć, że szczególnie niebezpieczna może być hipoglikemia w ciąży, dlatego zwłaszcza w tym czasie należy zwracać uwagę na wszelkie sygnały wysyłane przez nasz organizm.

Czytaj więcej w temacie: Indeks glikemiczny - jak go obliczyć?

Leczenie hipoglikemii

Hipoglikemia jest stanem, który bezwzględnie należy leczyć. Warto znać również sposoby, które pomagają doraźnie w opanowaniu zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Niezwykle istotna jest również odpowiednia dieta w hipoglikemii, którą należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Leczenie hipoglikemii nie polega na podawaniu insuliny, która stosowana jest w terapii cukrzycy. W przypadku lekkiej hipoglikemii, której najczęściej towarzyszy uczucie nadmiernego apetytu, pojawiają się drżenia rąk czy też ból głowy, konieczne jest spożycie węglowodanów, które podniosą poziom cukru. Prostym rozwiązaniem jest wypicie herbaty z cukrem. Dostępne są również tabletki z glukozą, które charakteryzują się bardzo skutecznym działaniem. Oprócz tabletek można stosować również żele zawierające glukozę. Warto tylko zaznaczyć, że podany w ten sposób cukier nie działa od razu – potrzebuje na to kilku minut. W takiej sytuacji należy monitorować jego poziom za pomocą glukometru. Jeśli występująca hipoglikemia jest konsekwencją leczenia cukrzycy, należy koniecznie zwrócić się do lekarza, celem modyfikacji wdrożonego leczenia. U osób z ciężką hipoglikemią stosuje się leczenie dożylne w warunkach szpitalnych.

Czytaj więcej w temacie: Rola cukrów w organizmie

Hipoglikemia reaktywna

Ważnym pojęciem związanym z tym stanem jest również tak zwana hipoglikemia reaktywna. Jest nią sytuacja kliniczna, w której dochodzi do spadku poziomu cukru we krwi po czasie czterech godzin od spożycia posiłku. Hipoglikemia reaktywna może być konsekwencją zbyt gwałtownego wyrzutu insuliny po posiłku. W wielu przypadkach sytuacja ta jest konsekwencją insulinooporności. Do hipoglikemii reaktywnej predysponują posiłki z dużą zawartością węglowodanów.

Wiele mówi się na temat szkodliwości podwyższonego poziomu cukru we krwi, który w efekcie może doprowadzić do wystąpienia cukrzycy, mającej poważne konsekwencje dla zdrowia. Najczęściej powikłania cukrzycowe pojawiają się po pewnym czasie. Nieco inaczej jest w przypadku hipoglikemii, która może narastać w szybkim tempie, stwarzając niebezpieczeństwo dla samego chorego oraz jego otoczenia. Hipoglikemia może również przebiegać w sposób niezauważalny, co sprawia dodatkowe trudności w podjęciu diagnostyki. Nawracające hipoglikemie zawsze wymagają kontaktu z lekarzem.

Czytaj więcej w temacie: Dieta przy cukrzycy

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót